ŠportVšeobecnéVšeobecnéZáhradaZdravie

Neustály pohyb a dotyk s prírodou seniorom veľmi prospieva

Bicykel a vlastná záhradka dokážu robiť zázraky

Neoceniteľným a prospešným pri zohľadňovaní potrieb a skvalitňovania života seniorov je zostať aktívnym. Prečo? Lebo pasivita, nečinnosť a nuda sú aj pre nich zlými radcami. Ešte nikdy nikomu nepriniesli úžitok. Svojou neuveriteľnou silou pôsobia deštrukčne najmä na psychiku. Príležitosť a možnosť, ako si udržiavať predovšetkým psychickú, ale aj fyzickú kondíciu, dáva pohybová záťaž.  

Už Aristoteles, jeden z velikánov gréckej filozofie tvrdil, že „život je pohyb“. Či je spojený s relaxom alebo s povinnosťami, zásobuje nás energiou. A tá je v seniorskom veku nevyhnutnosťou. Lekári zdôrazňujú pohyb okrem iného aj preto, lebo sa pri ňom prekrví mozog. Cítime, ako sa prevetrá a posilní naša myseľ. Sme čulejší a schopnejší sa viac koncentrovať. Pri pohybe (rýchla chôdza, chôdza po schodoch, cvičenia, beh…) sa uvoľňujú alebo vyplavujú hormóny šťastia a ak sa ich hladina zvýši, pocítime eufóriu, potešenie, uvoľnenie a zlepší sa nám nálada.

Zaženie stres a udrží vo forme

Z hľadiska zvýšenej úrazovosti je z pohybových aktivít pre vyšší vek najmenej nebezpečné plávanie, v porovnaní napríklad s bicyklovaním. Ak je pravidelnou aktivitou, želateľným výsledkom je zbavovanie sa napätia, stresu, spaľovanie kalórií,  resp. tukov. Tým, že pri plávaní zaberajú všetky svalové partie, rozhýbeme sa a zamedzíme stuhnutiu svalov. Mimoriadne je pohyb v tomto veku užitočný aj preto, aby sme sa vyhli civilizačným problémom (diabetes, rôzne nádorové ochorenia, úzkosť, obezita…). Pri nadváhe blahodarne pôsobí rezkejšia chôdza, prechádzky na čerstvom vzduchu. Ale pohybovať sa dá i pri každodenných stereotypoch, povinnostiach a záujmoch. Najideálnejšie v prírode.

Dôverčiví dôchodcovia sú pre podvodníkov najľahšou korisťou

Čítaj tu

Záhrada zaručí  dotyk s prírodou

Ideálny spôsob, ako si rozhýbať kosti v zrelom veku, aktívne si oddýchnuť a zrelaxovať na čerstvom vzduchu je záhrada. Jedinečná príležitosť enviromentálneho priestoru, ktorý zvyčajne vlastníme. Pôsobivého i očakávaného efektu sa dočkáme za predpokladu, že jej budeme pravidelne venovať svoj drahocenný čas a sily. Aj jeden zo zákonov života hovorí, že by sme mali  žiť v dotyku s prírodou. Rastliny v nej svojim zjavom potešia každý vek. Sú medzi nimi i také, ktoré pomáhajú liečiť, a teda sa využívajú na liečebné kúry pre rôzne systémy v organizme. Z byliniek, nenáročných na zavlažovanie a starostlivosť, je to napr. mäta, medovka alebo púpava. Sú výnimočné, vhodné na širšie využitie.

pohyb senior
Vlastnú záhradku možno vysadiť aj do črepníkov a ozdobiť si balkóny, terasy či okná

Mäta pieporná, známa mentolovou i citrónovou vôňou. Je vhodná ako liečivý čaj na tráviace ťažkosti, kŕče, bolesti hlavy. Použiteľná i do rôznych čajov, omáčok, šalátov, dresingov i likérov. Mätový sirup a lístky mäty nielenže obohatia nápoje, ale aj osviežia dych.

Listy a kvety púpavy lekárskej s vysokým obsahom vitamínu C zbierali a spracovávali naše staré mamy na púpavový med. Určite si pamätáme z detstva a mladosti, aký znamenitý je to prostriedok na kašeľ, očné ťažkosti a pod.

Poznáte práva pacientov?

Čítaj tu

Užitočná, vyskytujúca sa v každej bylinkovej časti záhrady, je medovka. Typická svojou prenikavou citrónovou vôňou. Po zbere a vysušení je použiteľná pri poruchách trávenia. O rastlinkách a ich špecifikách by sme mali čo najviac zistiť ešte pred tým, než im nájdeme miesto v záhone. O ich výške z dôvodu, aby sme ich mohli etážovo zoradiť. O ich farbe preto, aby sme jednotlivé záhony zladili tón v tóne. Dariť sa im bude skoro na jar, iným neskôr, na slnkom zaliatom záhone. Pracovitosťou a trpezlivosťou sa nám po čase podarí vytvoriť oku lahodný kompaktný celok. Celkový vzhľad „rajskej“ záhrady umocní farebná nádhera, podporovaná slniečkom i kvapkami teplého dažďa.

Kedy hrozí zastavenie výplaty invalidného dôchodku?

Čítaj tu

Vidieť možno očami aj srdcom

Ak si po namáhavej práci doprajeme vo vlastnej oáze pokoja chvíľku, s kávičkou v ruke sa poprechádzame, zaprieme zrak na utešené záhony s pestrofarebnými trvalkami (ruže, floxy, echinacea, hortenzie, astry, rododendrony…) letničkami (cínie, papuľky, aksamietnice, slnečnice…), skalkou s kobercovými trvalkami a ihličnanmi v pozadí, a k tomu všetkému sme schopní ešte aj vnímať švitorenie vtáčikov, od jari do neskorej jesene budeme zažívať pohladenie duše, o kondícii nehovoriac. Nuž, a to je dostatočný dôvod na jej zveľaďovanie. Vždy sa dá začať. A neprestať. Pomaly a s citom, postupnými krokmi.

Text: Marika Tomová
Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button