KúpelePobytyVšeobecnéZdravie

Kedy ste naposledy navštívili kúpele?

Za liečivou vodou plnou zdravia by sme mali vycestovať pravidelne

Trpíte bolesťami chrbta, sťaženým dýchaním, zápalom či ochorením žalúdka alebo čriev? Ak áno, máte dvojnásobný dôvod pravidelne si dopriať návštevu kúpeľov. Príjemne teplá termálna voda je doslova oázou zdravia pre vaše kosti a kĺby, nehovoriac o priaznivých účinkoch minerálov a stopových prvkov na celkovú kondíciu tela. K tomu všetkému si oddýchne aj mozog.

Napriek stále pomerne príjemným denným teplotám je leto už za nami, no to rozhodne nie je dôvod na smútok. Jeseň a zima so sebou prinášajú množstvo pôžitkov. Zaslúžený oddych od nadmerne horúcich dní a práce na záhrade či poli môžeme v chladnejších dňoch nájsť pri čaji a dobrej knihe, doma pri kozube s vnúčatami alebo v objatí prírody v niektorých z nádherných slovenských kúpeľov.

Oddych v štýle večne mladej cisárovnej

Kúpele si kedysi pravidelne dopriavala aj samotná cisárovná Sisi. Údajne si zvykla pochvaľovať, že v nich vždy omladla o niekoľko rokov. Niet sa čo čudovať – termálna voda je zázrakom prírody. Na rozdiel od bežnej vody na kúpaliskách nie je chlórovaná, obsahuje množstvo solí, minerálov a má liečivé a antioxidačné účinky. Vďaka nim pôsobí priaznivo na pleť a kožu, príjemná teplota vody zas dá vydýchnuť namáhanému pohybovému aparátu. Stopové prvky sa postarajú o liečenie ťažkostí s trávením. Prírodné minerálne kúpele sa používajú aj ako súčasť liečby onkologických pacientov, nie sú však bežne odporúčané pre ľudí trpiacich srdcovo-cievnymi ochoreniami.

kúpeľný pobyt
Liečivé kúpele ozdravia a nabijú novou energiou

Masáže a sauny sú pôžitkom pre každú bunku vášho tela

Kúpele obvykle ponúkajú v rámci pobytu aj množstvo dodatočných služieb. Okrem výletov do prírody spojených s pohybom a čistým horským vzduchom si tak môžete dopriať sauny, masáže, špeciálne terapie a kúry, pričom výber jednotlivých procedúr býva obvykle skutočne pestrý. Skúsený kúpeľný personál vám tak zaručí nielen zážitok, na ktorý budete spomínať ešte veľmi dlho, ale aj telo zbavené toxínov, „odblokovaný“ chrbát, lepšie trávenie a novú energiu do života.

Využite dodatočné zľavy a seniorské bonusy

Väčšie či menšie zľavy na podporu zdravého životného štýlu seniorov ponúkajú všetky tri zdravotné poisťovne. Ak navyše trpíte niektorou z vybraných diagnóz od chorôb pohybového ústrojenstva až po kožné, tráviace či onkologické ťažkosti, kúpeľnú liečbu vám môže predpísať aj váš lekár ako súčasť regeneračného procesu. Diagnózy sa podľa závažnosti delia na skupiny A a B.

Prečítajte si tiež: Ako si jednoducho vybaviť kúpeľnú liečbu

Ľudia s diagnózou skupiny A (napr. pooperačné stavy, astma, choroby dýchacích ciest alebo kožné ochorenia) majú kúpeľnú liečbu plne hradenú poisťovňou, a to vrátane stravy a ubytovania. Do skupiny B sa okrem iného radia cukrovka, ženské či nervové ochorenia a pacientom, ktorých do tejto kategórie lekár zaradí, poisťovňa prepláca samotnú liečbu, no stravu a ubytovanie si musia hradiť sami. Každopádne, investícia do seba a svojho zdravia je tá najrozumnejšia a rozhodne sa vám vráti v podobe zdravšieho, odolnejšieho a na pocit mladšieho organizmu.

Text: Martina Píšová
Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button