AugustJúlJúnLiečba stravouZáhradaZdravie

Dve prírodné antibiotiká zo záhrady rovno do špajze

Letu kraľuje Nechtík lekársky a Kapucínka väčšia

Letné obdobie je veľmi vhodný čas na zber rôznych úžasných liečivých či ozdobných rastliniek. Mnohé veľmi dobre poznáme, na iné zabúdame. Bylinky dokážu niekedy až zázračne zahnať zdravotné neduhy či zapôsobiť na organizmus preventívne. V každom ročnom období kraľujú iné. Počas prázdnin objavujeme hojivé účinky jedlej kapucínky, ktorá pomáha okrem iného aj onkologickým pacientom a v neposlednom rade rastie obľúbený nechtík, ktorý je povestný najmä antiseptickými účinkami.

Kapucínka väčšia (Tropaeolum majus) je jednoročná plazivá a popínavá rastlina, ktorú mnohí pestujú v okrasnej záhrade ako dekoračný prvok v kvetináčoch či na záhonoch. Často ale nepoznajú jej nemalé liečivé účinky.

Prirodzená liečba zápalov bez chémie

Kapucínka je prírodné a silné antibiotikum. Na liečbu využívame jej kvety, listy ale aj semená. Počas vegetácie treba zjesť denne 4 až 5 kúskov z ktorejkoľvek časti rastlinky. Pomôže nám vytvoriť si silnú imunitu.

Koho sa týkajú zmeny dôchodkového veku od roku 2019?

Čítaj tu

V období chrípok, pri zápale močových alebo dýchacích ciest, ale aj pri rôznych iných zápalových ochoreniach, infekciách, problémoch s trávením či zápchou, je dobre kapucínku užívať. Kvety tejto naoko drobnej rastlinky patria medzi jedlé, a preto ju môžeme konzumovať len tak – surovú. Výborne sa hodí čerstvá ako súčasť letných šalátov či na ozdobu jedál, obložených mís aj tradičných chlebíčkov.

Z kapucínky však môžete pripraviť aj liečivú tinktúru, zmraziť ju alebo usušiť na čaj, prípadne ju pridať do iných čajových zmesi. Obsahuje silice, Glukotropeolín, vitamín C a niektoré ďalšie typy prospešných vitamínov a látok ako napríklad riboflavín, niacín a tiamín. Obsahuje tiež minerály ako fosfor, vápnik, draslík či železo. V kvetoch sa nachádzajú bielkoviny a lipidy, v plodoch a listoch sú obsiahnuté aj sacharidy. Rastlina obsahuje tiež viacero zdraviu prospešných mastných kyselín.

Liečivé rastliny
Kapucínka väčšia je silné prírodné antibiotikum

S alkoholom radšej nie

Najnovšie odporúčajú poniektorí lekári trojmesačnú kúru s Kapucínkou (s prestávkami) ako podpornú liečbu tiež onkologickým pacientom. Tinktúru z nej možno používať pri probléme s vypadávaním vlasov, v boji proti lupinám, na spevnenie nechtov alebo ju pridávame do kúpeľa. Počas tehotenstva je lepšie sa používaniu kapucínky úplne vyhnúť. Tiež nie je správne ju konzumovať v kombinácii s alkoholom.

Po dvoch mesiacoch pravidelného užívania je však potrebné urobiť si na jeden mesiac prestávku. Pokiaľ trpíte nemocami ako astma, podráždenie obličiek či žalúdočnými vredmi, kapucínku neužívajte vôbec.

Recept na akúkoľvek tinktúru

Ktorúkoľvek rastlinku nakrájame nadrobno a dáme do uzatvárateľnej nádoby najlepšie zo skla a zalejeme alkoholom približne 1cm nad bylinu. Ak by nebola dostatočne ponorená, mohla by začať oxidovať a domáci pokus by nevyšiel.Tinktúru premiešame, nádobu uzavrieme a uskladníme na tmavom mieste pri izbovej teplote na požadovanú dobu. Lúhujeme priblížne 4 týždne.

Presná tabuľka zvýšenia dôchodkov

Čítaj tu

Niet záhrady bez nechtíka

Nechtík lekársky (Calendula officinalis) je tiež dôležitou bylinkou a nachádza sa v každej poriadnej záhrade už odnepamäti. Liečivka, ktorá záhony zdobí a ľudí účinne lieči, je všeobecne veľmi dobre známa. Počas leta zbierame najmä kvet samotný, ktorý súšíme na čaj. Z čerstvých okvetných lístkov dokážeme pripraviť účinnú masť, olej alebo tinktúru určenú na vonkajšie použitie.

bylinky
Nechtík lekársky – Calendula

Rastlinka tisícich tvári

Alebo možno nie až toľkých, ale podľa známych ľudových liečiteľov (napríklad p.Trebenovej) obsahuje nechtík až 35 božích rastlín.

Používa sa pri liečbe hnisavých rán, vredov, v boji proti vysokému tlaku, prevencie niektorých druhov rakoviny, plesni na nohách, upokojuje nervový systém, zaceľuje rany, čistí krv, normalizuje hladinu cukru v tele, zakročí proti migréne, nespavosti a má vskutku mnoho ďalších blahodárnych a ozdravných účinkov na organizmus.

Vedľajšie nežiadúce účinky pri používaní Nechtíka lekárskeho neboli doteraz zistené, tak smelo do zberu oranžovo-žltých kvietkov. Ukrývajú zdravie.

Ako požiadať o predčasný dôchodok? Podmienky

Čítaj tu

Masť proti kŕčovým žilám

Dve hojné hrste nepoškodených okvetných lístkov (lupeňov) zalejeme 1 kilogramom rozpustenej bravčovej maste a rozdelíme do menších zaváracích fliaš. Liečivú masť skladujeme v chladničke. Je výborná ako podporná liečba kŕčových žíl, ale hojí aj podráždené a zapálené miesta na koži vrátane problematických nechtov na chodidlách. Rokmi ňou naši predkovia liečili ekzémy a rany, avšak je veľmi vhodná aj na vnútorné použitie. Natretá na krajec chleba pôsobí protizápalovo aj zvnútra a úžasne chutí.

Text: Ľubka Jenčíková – Ovenka
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button