AprílHobbyLiečba stravouReceptárVšeobecnéZáhradaZdravie

Staňte sa rodinným lekárom za pomoci liečivých rastlín

Príroda je najlepší lekár: Pozrite sa, čo práve navôkol rastie

U nás v rodine sa často k lekárovi nechodilo a nechodí. Pri prvých príznakoch bežného ochorenia pristupujeme najskôr k bylinkovým kúram. Samozrejme, sú neduhy, ktorých liečbu zveríme do rúk lekárovi.

Už od detstva som rada trávila čas pri húskach zbieraním rôznych lúčnych kvetov. Boli krásne, voňavé a užitočné. Postupom času som navykla rodinu na bylinkové čaje. Zaženú smäd, majú účinky preventívnej aj podpornej liečby. Sú z čistej horskej prírody a naviac úplne zdarma. Nikdy do prírody nejdem bez papierového (pláteného) vrecúška a starej igelitovej tašky. A verte – vždy donesiem bylinky a po neporiadnikoch kopec odpadkov.

V každom ročnom období rastie tá pravá liečivá rastlina

Od skorej jari nám príroda ponúka svoje dary. Zber podbeľu sme už premeškali, fialky tiež pomaly odkvitajú, medvedí cesnak vyrástol. Ale aj tak bude až do zimy dostatok iných blahodarných liečiviek, ktoré treba mať vždy po ruke. Nevyhovárajte sa, čerstvý vzduch vám dodá energiu, pohyb pomôže a pohľady na krásnu prírodu potešia dušu. Ba čo viac, štúdium byliniek sa môže stať nielen koníčkom, ale aj domácim účinným lekárstvom.

Prvosienka jarná (Primula veris)

Ešte stále kvitne v severných oblastiach Slovenska. Avšak pozor! Korene sú zákonom chránené, preto ich určite nezbierajte. V minulosti ju často používali pri posilňovaní  srdca  a na ošetrenie rán.

liečivé bylinky
Prvosienka jarná (Primula veris)

Srdce ako zvon

V niektorých domácnostiach dodnes robia prvosienkové víno. Recept je jednoduchý.  Dvojlitrovú fľašu naplníme okolíkmi kvetov a zalejeme bielym vínom. Kvety musia byť vo víne ponorené. Zazátkujeme a necháme dva týždne na slnku. Výluh z Prvosienky jarnej sa užíva pri srdcových chorobách v odporúčanom množstve 1-3 polievkové lyžice denne.

Kvety tiež sušíme a používame do čajových zmesí. Sú výnimočne vhodné a účinné voči prechladnutiu či na jarné očistné kúry. Ale účinkujú priam zázračne aj samostatne ako prostriedok proti kašľu.

Koho sa týkajú zmeny dôchodkového veku od roku 2019?

Čítaj tu

Niet nad dobrý likér

Na prvosienkový likér si pripravíme nálev z prevarenej vody a vodky v pomere 1:1,  1 PL čerstvo zomletých feniklových (anízových) semien a trochy citrónovej kôry, najlepšie však chemicky neošetrenej či dobre poumývanej v octovej vode. Zalejeme ním kvety prvosienok naplnené v 7 dl zaváraninovom pohári a dobre uzatvoríme. Necháme 10 dní lúhovať na slnečnom mieste. Potom zlejeme a pridáme toľko cukru, koľko máme scedeného nálevu. Kým sa cukor úplne nerozpustí, nechávame za občasného pretrasenia stáť. Užívame najviac v množstve 2 cl. Likér úžasne zlepšuje náladu, pomáha pri prechladnutí, pôsobí preventívne a hodí sa aj na posedenia s priateľkami.

Prvosienkový ocot – v kuchyni aj kúpeľni

Na zjemnenie šalátov, omývanie problematickej pleti, ale aj na kloktanie. Pripravte si jednoduchý liečivý ocot. Zalejeme 2 hrste čerstvého kvetu prvosienky pol litrom kvalitného vínneho octu a necháme postáť 2 týždne na slnečnom mieste. Následne ocot scedíme a používame.

Veľmi pekne pôsobí Prvosienka aj pri ozdobe šalátov či jedál na tanieri. Je nielen estetická, ale aj jedlá.

Púpava lekárska (Taraxacum officinale)

Rastie úplne všade. Práve teraz je vhodný čas na jej zber.

Liečivé bylinky
Púpava lekárska (Taraxacum officinale)

Okrem liečivých účinkov – priedušky, močové cesty, chronická únava či opuchy lymfatických uzlín, pôsobí výborne proti degenerácii kostí a chrupaviek či cukrovke. Obsahuje však aj množstvo vitamínov. V listoch púpav nájdeme veľmi dôležité vitamíny a minerály ako napríklad vitamín B6, tiamín, riboflavín, vitamín C, železo, vápnik, draslík, kyselinu listovú, horčík alebo mangán.

8 najdôležitejších vecí o dôchodkoch

Čítaj tu

Prechladnutie rýchlo prejde

Zbiera sa celá rastlina. Z kvetov pripravujeme vynikajúci sirup alebo med na liečbu pri prechladnutí:

400 ks kvietkov dobre popreplachujeme studenou vodou, zalejeme 1,5 l vody a  dvoma chemicky neošetrenými (alebo dôkladne poumývanými v octovej vode) na kolieska nakrájanými citrónmi, necháme zovrieť a do druhého dňa odložíme. Po 24. hodinách precedíme cez gázu, kvety dobre vyžmýkame a pridáme 1,5 kg kryštálového cukru. Následne varíme asi 1,5 hodiny. Zmes by mala byť stále na bode varu, ale pozor, aby nevykypela. Med by mal byť hustý. Plníme ho do zaváraninových pohárov a používame ako sladidlo do čaju, na maslový chlieb alebo len po lyžičkách pri prechladnutí.

Mladé listy púpavy sa pridávajú aj do šalátov, obsahujú totiž vysoký podiel vitamínu C. Listy sa zbierajú od jari do septembra, korene majú najväčšie liečivé účinky, ak ich zbierame na jeseň. Pomôže pri tráviacich ťažkostiach, čistí pečeň,  žlčník aj močové cesty, bojuje proti únave a dokonca má protirakovinové účinky.

Kontroverzná novela: Čaká nás zvýšenie doplatkov za lieky?

Čítaj tu

Nebojme sa sušenia

Že nemáte kde bylinky sušiť? Pri minimálnej zručnosti si sušiak zhotovíte samé alebo zverte úlohu do rúk domácemu majstrovi. Mne napríklad urobil sušiaky stohovateľné, čo je veľká výhoda pri sušení, ale aj skladovaní. Alebo jednoducho rozostrite starú záclonu cez  sušiak na prádlo, zaistite kolíčkami a môžete sušiť. V krajnom prípade aj v sušičke na ovocie/zeleninu. Vždy sa nájde spôsob, ako si uchovať liečivú silu z prírody. Niet nad domácu lekárničku, do ktorej je možné v prípade potreby okamžite siahnuť.

Text: Ľubka Jenčíková – Ovenka
Foto: Ľubka Jenčíková – Ovenka, Lubie Sutton, Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button