DôchodokPoradňa

14. dôchodok: Priemernému penzistovi chýba 56 eur mesačne

Ani štrnásta penzia však nepokryje zníženú životnú úroveň z januára

Podľa údajov zo Sociálnej poisťovne bol priemerný starobný dôchodok k 31. marcu 2022 na úrovni 512,93 eura a minimálna penzia začínala na sume 334,40. Oba údaje sú už po januárovej valorizácii, ktorá bola pre aktuálny rok vyčíslená na 1,3 percenta. No reálne ceny tovarov a služieb stúpli na 20-ročné maximum a podľa Štatistického úradu (ŠÚSR) presiahla priemerná inflácia za domácnosti dôchodcov za prvých päť mesiacov roka až 11 percent.

Čím ďalej, tým viac seniorov odpovedá na otázku o tom, či cítia vysoké ceny za účty, tovar a služby, odpoveďou – áno. Kým doteraz mnohí čerpali z úspor a jednoducho sa mesiac čo mesiac prispôsobovali inflácii, dnes už svorne tvrdia, že nepriaznivú finančnú situáciu cítia čoraz viac.

Životná úroveň klesla o 56 eur mesačne

Z údajov o výške priemerného dôchodku a inflácie za domácnosti dôchodcov vyplýva, že priemernému penzistovi klesla životná úroveň oproti uplynulému roku o neuveriteľných viac ako 56 eur mesačne.

Ak mal totiž v januári priemerný penzista nastavenú životnú úroveň na výšku dôchodku v sume 512,93 eur a priemerná výška dôchodcovskej inflácie bola v mesiacoch január až jún vyčíslená na najmenej 11 percent, znamená to, že počnúc februárom by na pokrytie rovnakej životnej úrovne potreboval takmer 570 eur mesačne. Z faktov teda vyplýva, že slovenskí seniori pri mesačných platbách ťahajú za kratší koniec.

Zvyšovanie dôchodkov 2022 – 2023

 Čítaj tu

Seniorom ročne chýba 672 eur

Dôchodcovská inflácia za I. polrok 2022 ukazuje, že priemernému dôchodcovi poklesla životná úroveň o 11 percent, čo pri prevode na čísla predstavuje mínus 56 eur mesačne. Premietnuté do celého jedného roku to však znamená, že priemerným seniorom v rodinných rozpočtoch reálne chýba až 672 eur.

štrnásty dôchodok
Priemerný 13. dôchodok je necelých 200 eur

Trinásty dôchodok nestačí

Ako prvú pomoc na zmiernenie dopadov inflácie bol seniorom v polročnom predstihu jednorazovo vyplatený tzv. 13. dôchodok – dávka, ktorá je zvyčajne prerozdeľovaná medzi penzistov na prelome jesene a zimy. Aj keď sa jeho výška pohybuje v rozmedzí od 50 do 300 eur, priemerný dôchodca obdržal priemerný 13. dôchodok, a teda vo výške 199,74 eur. Tieto finančné prostriedky však pokryjú enormné zdražovanie a pokles životnej úrovne priemerného seniora len do výšky necelých 30 percent, inými slovami, postačia v prepočte na 3,5 mesiaca. Tento istý dôchodca by však potreboval ďalších 472 eur, aby sa jeho životná úroveň vrátila na januárovú hodnotu.

Niektoré minimálne dôchodky valorizovať budú

 Čítaj tu

Štrnásta penzia by situáciu zmiernila

Jednota dôchodcov Slovenska (JDS) dokonca upozornila, že domácnosti seniorov sa podieľali na celkových výdajoch a spotrebe v rámci prvého kvartálu 2022 až približne 20 percentami: „Pri prognózovanom vyššom výbere o dve miliardy eur v roku 2022 tak seniori zaplatili a ešte zaplatia zo svojich rozpočtov z dôvodu zdražovania o 400 miliónov eur navyše,“ uviedla predstaviteľka združenia Pokorná. JDS žiada okrem štrnástych dôchodkov aj mimoriadnu valorizáciu penzií, a to najmenej vo výške 8 percent.

Parlament však čakajú letné prázdniny, ďalšie rokovania začnú až 13. septembra. Aj keď štrnásty dôchodok v pôvodnom pláne zmiernenia dopadov inflácie na seniorov nebol zahrnutý, kompetentní ho ani úplne nezavrhli.

Mimoriadna valorizácia je možná iba zmenou zákona

 Čítaj tu

Čísla však ukazujú, že ak by aj mal totožnú výšku ako 13. dôchodok, nepokryl by výdavky za vysoké ceny tovarov a služieb, ktorým čelia penzisti už od začiatku roka. Priemernému dôchodcovi by stále do životnej úrovne z januára chýbalo počas roka ďalších 272 eur.

Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button