DôchodokPoradňa

Zvyšovanie dôchodkov v rokoch 2022 a 2023

Za výrazným nárastom penzií bude valorizácia, rodičovský bonus aj 13. dôchodky

Penzie nezodpovedajúce cenám či všeobecne nízke dôchodky sú minulosťou. Počas najbližších ôsmych mesiacov si seniori polepšia o desiatky eur. Za nárastom bude januárová valorizácia, rodičovský bonus aj 13. dôchodky. Výška dôchodkov však stále nepresiahne zvýšené výdavky seniorov v plnej miere, no aspoň vyrovná výšku dávok súčasným cenám. Mnohým dôchodcom sa tak naozaj polepší.

Priemerná výška starobného dôchodku k 31. marcu 2022 je 512,93 eur a predčasnej starobnej penzie 508,35 eur. Minimálny starobný dôchodok je stanovený na 334,30 eur pri tridsiatich odpracovaných rokoch a 410 eur za 45 rokov dôchodkového poistenia. Rok 2022 nebol k dôchodcom priaznivý a museli sa zmieriť s minimálnou valorizáciou 1,3 percenta a mimoriadnym zdražovaním tovarov a služieb. Najbližšie dva roky však budú pre seniorov výhodné a penzie zdvihnú o desiatky eur. Aké extra peniaze čakajú na dôchodcov najbližších osem mesiacov?

Trinásty dôchodok – júl 2022

Mimoriadne vyplatenie trinásteho dôchodku o pol roka skôr. Jedná sa o prvý kompenzačný krok, ktorý síce neprinesie extra finančné prostriedky pre seniorov, no pomôže zmierniť dopad prudko rastúcich cien.

Najvyššia suma trinástej penzie je 300 eur, najnižšia 50 eur – v závislosti od výšky poberaného dôchodku.

13. dôchodky vyplatia v júli

Čítaj tu

Valorizácia dôchodkov – január 2023

V januári 2023 sa očakáva najvyššia valorizácia penzií za uplynulé roky, vylúčený nie je ani dvojciferný nárast. Za budúcoročným zvyšovaním stojí vysoká inflácia, ktorú možno pozorovať už od začiatku roka. Podľa údajov Štatistického úradu vzrástla inflácia za domácnosti dôchodcov až o 11,2 percenta. V celkovom súhrne za prvé tri mesiace roku 2022 sa spotrebiteľské ceny v domácnostiach dôchodcov zvýšili medziročne o 10,1 percenta.

Budúcoročná valorizácia sa počíta na základe zvyšovania cien za celý I. polrok 2022, to znamená, že jej výška sa počas najbližších týždňov môže ďalej zvýšiť, ale aj znížiť. Už teraz je však isté, že dôchodky v januári vzrastú o desiatky eur.

Pri priemernom starobnom dôchodku môže ísť o nárast až o 51,3 eura mesačne. Pri priemernom predčasnom starobnom dôchodku o 50,80 eura mesačne.

Minimálne dôchodky sa valorizujú iným spôsobom. Najprv sa o valorizačné percento prepočíta schválený dôchodok (zvyčajne nižší ako je hranica minimálneho dôchodku). Ak je výsledok vyšší ako zákonom stanovená hranica za stanovený počet odpracovaných rokov, zdvihne sa aj dávka minimálneho dôchodku. Ak však suma hranicu nepresiahne, dávka minimálneho dôchodku sa nezvýši.

valorizácia dôchodkov
Rodičovský dôchodok výrazne pomôže seniorom – rodičom

Rodičovský dôchodok – január 2023

Počnúc januárom 2023 by mal k starobnej a predčasnej penzii pribudnúť ešte jeden samostatne vyplácaný dôchodok – rodičovský. Týkať sa bude len seniorov, poberateľov dávok, ktorí vychovali (resp. opatrovali) najmenej jedno dieťa. Rodičovský bonus bude slúžiť rodičom ako kompenzácia za roky výchovy, počas ktorých za nich štát odvádzal do Sociálnej poisťovne minimálne odvody na dôchodkové poistenie. Podmienkou však bude, aby uvedené dieťa / deti pracovali dva roky pred začiatkom vyplácania, to znamená počas roku 2021.

Najnižší rodičovský dôchodok za každé dieťa bude približne 10 eur, najvyšší 20 eur. Rodičovský dôchodok bol schválený v prvom čítaní, druhé a rozhodujúce ho čaká v júli.

Komu vznikne nárok na rodičovský dôchodok?

Čítaj tu

Aká bude výška rodičovského dôchodku?

Čítaj tu

Trinásty dôchodok – november 2023

Aj budúci rok dostanú seniori vyplatený trinásty dôchodok, ktorý bol zavedený ako finančný bonus pred Vianocami.

Schválili dôchodok po 40 rokoch aj nový dôchodkový vek

Čítaj tu

Valorizácia dôchodkov – január 2024

Analytici predpokladajú, že situácia s prudkým zvyšovaním dôchodkov vďaka každoročnej valorizácii sa zopakuje aj o rok neskôr, v januári 2024. Dôchodky sa teda s najväčšou pravdepodobnosťou opäť zvýšia o nemalé sumy. No rovnako porastú ceny aj za tovary a služby.

Text: Alena Kytková
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button