Autoimunitné chorobyKúpelePobytyPokožka a vlasyZdravie

Až dvanásť mesiacov bez typických príznakov psoriázy

Priaznivé účinky mora, slnka a kúpeľov

Psoriáza patrí medzi chronické kožné ochorenia a jej typickými prejavmi sú ostro ohraničené začervenané ložiská na koži pokryté vrstvou strieborných šupín odumretej kože. Akútne fázy vzplanutia ochorenia sa striedajú s obdobiami bez príznakov. Správne nastavenou liečbou a komplexným postojom k ochoreniu sa dá priebeh tohto ochorenia pozitívne ovplyvniť, dokonca je možné udržať stav pokoja bez akýchkoľvek príznakov až na dvanásť mesiacov.

Mŕtve more a jeho účinok

Za najúčinnejšie kúpele na liečbu kožných ochorení, vrátane psoriázy, je považované Mŕtve more – bezodtokové slané jazero nachádzajúce sa na hraniciach Jordánska a Izraela. Voda v ňom je až desaťkrát slanšia ako v iných moriach.

Vďaka svojmu jedinečnému zloženiu bohatému na soli (obsah až 30%) a množstvu stopových prvkov dokáže voda a bahno z Mŕtveho mora predĺžiť bezpríznakové obdobie psoriazy až na dobu 12 mesiacov.

Existujú cestovné kancelárie, ktoré ponúkajú liečebný pobyt na tomto očarujúcom mieste. Odporúčaná dĺžka pobytu je tri týždne. Podobnú službu pre vás spraví dovolenka pri akomkoľvek inom mori. V priebehu roku treba účinok letnej dovolenky podporiť kozmetikou s výťažkami práve z Mŕtveho mora. V domácich podmienkach výrazne pomáha kúpeľ so soľou zo spomínanej oblasti.

Slnko a fototerapia

Lupienka a opaľovanie
Opaľovanie a psoriáza

Slnko a opaľovanie má tiež významné a blahodarné účinky v liečbe psoriázy. Opaľovaním sa v tele produkuje vitamín D a tomu vďačíme za výrazné ustúpenie nepríjemných príznakov ochorenia na koži. Dotyk slnečných lúčov, a opaľovanie samotné, tlmí zápal a spomaľuje nadprodukciu kožných buniek. Slnečné ultrafialové žiarenie nahrádzame aj umelým UVA a UVB žiarením. Pravidelná fototerapia zreteľne zlepšuje stav pokožky psoriatika.

Prečítajte si tiež: Psoriáza je liečiteľná

Vitamín D

Posledné štúdie dokazujú, že ľudia trpiaci psoriazou mávajú často nedostatok vitamínu D. V zimnom období zvyčajne prirodzene klesá jeho hladina v organizme, a to hlavne preto, že ani zďaleka netrávime na slnku toľko času, ako počas iných ročných období. Nechajte si pomocou krvného obrazu zmerať prítomnosť vitamínu D v organizme a v prípade jeho nedostatku sa poraďte s lekárom o vhodnej možnosti jeho doplnenia.

Prísna diéta

Psoriaza nie je len ochorením kože. Okrem toho, že patrí medzi autoimunitné ochorenia, poukazuje na vnútorný problém. V mnohých prípadoch úspešne liečených psoriatikov zohrala prísna diéta významnú úlohu.

  • Obmedzte lepok v strave – mnohým pacientom sa vonkajšie prejavy ochorenia zhoršili po konzumácii chleba a obilnín. Otestujte sami seba a skúste vylúčiť potraviny obsahujúce lepok. Pokiaľ nepocítite žiadne zlepšenie, pokojne konzumujte obilniny naďalej. Pokiaľ však dôjde k zlepšeniu, určite stojí za zváženie výmena potravín za bezlepkové.
  • Časté pitie alkoholických nápojov priebeh ochorenia výrazne zhoršuje. Objavujú sa vedecké štúdie, kde vedci skúmajú vyššie riziko prepuknutia diagnózy u ľudí, ktorí často popíjajú alkohol.
  • Zaraďte do jedálnička vitamín D a selén. Či už syntetický, v podobe vitamínových doplnkov alebo zvýšenou konzumáciou mastných rýb (tuniak, losos, makrela) či kuracej pečene. Rovnakú službu vám spraví aj rybí olej obohatený o vitamín D.
  • Samozrejmosťou by mala byť protizápalová strava. Prítomnosť zápalu signalizuje, že v tele je niečo v neporiadku. Aby ste predišli zápalovému procesu na postihnutých miestach či vo vnútri organizmu, vyhýbajte sa potravinám, ktoré zápal podnecujú.

Prečítajte si tiež: Silná protizápalová strava

Kúpeľná liečba

Na psoriázu pomáhajú najmä soľné kúpele. Najlepšie zloženie vody vhodnej na liečenie kožných ochorení na Slovensku majú kúpele Smrdáky. Voda a bahno z tejto oblasti obsahujú vysoký obsah sírovodíka, ktorý má na liečbu ochorenia mimoriadne priaznivý účinok a sú tak doslova unikátnou oblasťou na liečbu kožných ochorení na svete. Sírovodík sa do tela veľmi dobre vstrebáva práve prostredníctvom kože. Preto procedúry v podobe kúpania sa v tejto liečivej vode prinášajú psoriatikom dlhodobú úľavu od prejavov ochorenia. Podobne ako účinok vody a bahna z Mŕtveho mora, tak aj trojtýždňová liečebná procedúra v Smrdákoch dokáže predĺžiť bezpríznakové obdobie ochorenia až na takmer 12 mesiacov.

Prečítajte si tiež: Potrebujete kúpeľnú liečbu?

Zdroj: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button