Autoimunitné chorobyPokožka a vlasyZdravie

Psoriáza je liečiteľná

Ľahší život psoriatikov vďaka novým postupom

Psoriáza (alebo tiež lupienka) je dedičné autoimunitné ochorenie, ktoré sa viditeľne prejavuje najmä zmenami na koži. Pri tomto ochorení sa kožné bunky obnovujú tak rýchlo, že telo nemá čas zbaviť sa starých odumretých vrstiev kože svojim prirodzeným tempom.

Novovytvorená koža sa tak hromadí na postihnutom mieste a lokálne vytvára ložiská pokryté vrstvou striebristých šupiniek. Zapálené miesta môžu nie len svrbieť, ale aj bolieť. Najčastejšie bývajú postihnuté lakte, kolená, vlasová časť hlavy či v ťažších prípadoch ktorákoľvek iná časť tela.

Ako predchádzať tomuto ochoreniu doposiaľ známe nie je.

Veľmi dobrou správou je však fakt, že toto geneticky podmienené ochorenie je úspešne liečiteľné a mnoho psoriatikov vedie úplne normálny, plnohodnotný život s minimom nepríjemných príznakov.

Riziková skupina

Medzi rizikové skupiny patria muži aj ženy rovnako. Ochorenie nastupuje pozvoľna v ktoromkoľvek veku, avšak najčastejšie v dospelosti. Je dôležité vedieť, že sa jedná o vrodené, geneticky podmienené ochorenie. Nie je pravidlom, že prepukne u každého takto predisponovaného človeka. Avšak, ak sa  vo vašej užšej či širšej rodine psoriaza vyskytla a vy pozorujete na koži zmeny v podobe suchých, začervenaných ložísk pokrytých hrubou vrstvou striebristých šupín, môžete trpieť psoriazou. Správnu diagnózu určí najlepšie kožný lekár.

Priebeh ochorenia

Aj keď psoriaza patrí medzi chronické ochorenia a nedá sa celkom vyliečiť, je veľmi dobré liečiteľná. Ochorenie môže prebiehať cyklicky, kde sa aktívne fázy vzplanutia striedajú s obdobiami bez príznakov (tzv. obdobie remisie). Správne nastavenou liečbou a komplexným postojom k ochoreniu sa dá jeho priebeh pozitívne ovplyvniť a obdobie bez príznakov výrazne predĺžiť.

Prečítajte si tiež: Až dvanásť mesiacov bez typických príznakov psoriázy

Lupienka
Psoriáza alebo aj lupienka.

Spôsob liečby

Liečba ochorenia sa delí na lokálnu a systémovú.

Lokálna liečba spočíva v správnej starostlivosti o postihnutú kožu. Dermatológ predpíše účinné maste a krémy na báze kortikoidov. V minulosti používaný decht sa naďalej využíva ako súčasť podpornej liečby priamou aplikáciou na kožu, rovnako ako užívanie syntetického vitamínu D.

Lokálnu liečbu je vhodné doplniť o tzv. fototerapiu – liečbu umelým UVA a UVB žiarením, či opaľovaním sa a celkovo pobytom na slnku.

Pri ťažších formách psoriázy pristupuje lekár k tzv. systémovej liečbe. Jedná sa o podávanie liekov, ktoré z dlhodobého hľadiska pozitívne ovplyvňujú priebeh ochorenia a pomáhajú pacientovi dostať ochorenie pod kontrolu a viesť tak plnohodnotný život.

Doplnková liečba

Po nastavení a zahájení liečenia existuje viacero možností, ako utlmiť prejavy tohto ochorenia a predĺžiť tak bezpríznakové obdobie. Medikamentóznu liečbu je vhodné doplniť či podporiť vhodnými kúpeľmi či alternatívnymi metódami. Nekontrolovateľný rast a obnovu kožných buniek úspešne spomaľujú práve maste, krémy, šampóny či telové mlieka odporúčané dermatológom.

Prečítajte si tiež: Kúpeľná liečba pre všetkých

Priebeh ochorenia sa dá pozitívne ovplyvňovať aj pravidelnými kúpeľmi vo vode s obsahom solí z mŕtveho mora, ktoré sú voľne dostupné v lekárňach, či absolvovaním kúpeľnej liečby napríklad v kúpeľoch Smrdáky. Ďalšou možnosťou ako potlačiť nepríjemné prejavy tohto ochorenia je dovolenka pri akomkoľvek mori. Najväčší efekt má však liečenie priamo pri Mŕtvom mori.

Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button