DôchodokPoradňaSociálna poisťovňa

Exekučné zrážky z dôchodkovej dávky po zvýšení životného minima

Niektorým zrážky zaniknú úplne, iným sa znížia

Dôchodcom, ktorým je z dôchodku vykonávaná exekučná zrážka, bude od júla chodiť vyššia penzia. Dôvodom je zvýšenie životného minima od 1. júla, na základe ktorého musí po novom seniorom mesačne zostávať na živobytie vyššia suma, ako tomu bolo doteraz.

To, koľko peňazí z dôchodku seniorom naozaj príde, závisí od typu exekučnej zrážky. Pri prednostnej pohľadávke ponechajú úrady dôchodcom sto percent životného minima, po novom teda 234,42 eura mesačne.

V prípade neprednostnej pohľadávky patrí dôchodcom až 140 percent výšky životného minima, a teda 328,18 eura.

Suma nároku na predčasný dôchodok sa opäť zvýši

 Čítaj tu

Dôchodca ako poskytovateľ výživného

Ak dôchodca, ktorý čelí exekúcii, okrem toho poskytuje aj výživné, základ dôchodku, ktorý mu musí zostať, sa zvýši o ďalších 50 % sumy životného minima na jednu vyživovanú osobu.

Ak pôjde o prednostnú pohľadávku, dôchodca dostane navyše 117,21 eura mesačne. Znamená to, že mu z dôchodku po zrážke prednostnej pohľadávky musí zostať 351,63 eura (234,42 + 117,21 eura).

Ak dôchodca čelí exekúcii z neprednostnej pohľadávky a zároveň poskytuje výživné, základ dôchodku, ktorý mu musí zostať, sa zvýši o ďalších 50 % zo 140  % sumy životného minima na jednu vyživovanú osobu, t. j. o 164,09 eura. To znamená, že po zrážke neprednostnej pohľadávky musí poberateľovi dôchodku zostať 492,27 eura (328,18 + 164,09 eura).

Osobitne je stanovené základné minimum, ktoré musí dôchodcovi zostať vtedy, ak je zrážka z dôchodku výživným na maloleté dieťa.

dôchodok a exekúcia
Po zvýšení životného minima musí dôchodcom mesačne zostávať na živobytie vyššia suma

Niektorým zrážky ukončia úplne

Zvýšenie životného minima od 1. júla môže mať ale za následok tiež úplné ukončenie vykonávania exekučných zrážok z dôchodku. Ide o situáciu, keď je dôchodok nižší ako minimum, ktoré musí dôchodcovi po vykonaní zrážok zostať. Neznamená to však, že exekúcia zanikla. Exekúcia naďalej existuje, len sa z nej nevykonávajú zrážky z dôchodku. O samotnej exekúcii a vykonávaní zrážok z dôchodkovej dávky nerozhoduje Sociálna poisťovňa, ale príslušný exekútor.

Dôchodok schvália aj počas PN-ky

 Čítaj tu

Exekučné zrážky od 1. júla

Po zmene výšky životného minima od 1. júla 2022 vykoná Sociálna poisťovňa zrážky z dôchodku prvýkrát podľa uvedených pravidiel vo výplatnom termíne v auguste 2022, pričom dôchodcom vyplatí aj peniaze, ktoré budú za júl 2022 zrazené navyše. O zmene výšky exekučnej zrážky bude Sociálna poisťovňa dôchodcov písomne informovať.

Trináste dôchodky vyplatia v júli

Čítaj tu

Text: Alena Kytková
Zdroj: Socpoist.sk
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button