PoisteniePoradňa

Kontroverzná novela: Čaká nás zvýšenie doplatkov za lieky?

Ministerka zdravotníctva podpísala novelu revízie úhrad liekov

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská pred niekoľkými dňami odobrila novelu, ktorá podľa Asociácie generických výrobcov spôsobí celoplošné zvýšenie doplatkov za lieky. Učinila tak v presvedčení, že tento krok ušetrí štátu 35 miliónov eur, pričom ministerstvo popiera, že by pacienti kontroverznú revíziu pocítili. Drahšie lieky sa totiž dajú nahradiť lacnejšími ekvivalentmi.

Podpísaná novela zmenila úhradové skupiny liekov. V praxi to znamená, že prinesie výrazné znižovanie doterajších úrad niektorých druhov liekov zo strany poisťovní, vďaka čomu si samotný pacient bude musieť za liek, na ktorý je zvyknutý, priplatiť viac. Asociácia generických výrobcov navyše tvrdí, že ďalším negatívnym dôsledkom novely môže byť aj ukončenie spolupráce niektorých výrobcov liečiv so slovenským trhom. Dôvodom majú byť práve zvýšené výrobné náklady, kvôli ktorým sa spoločnostiam viac neoplatí dodávať ich produkty na Slovensko.

Čo vás trápi? Aké sú najčastejšie otázky o dôchodkoch?

Čítaj tu

Ministerstvo sa bráni, zmeny vraj pacientov negatívne neovplyvnia

„Dbáme na to, aby pacient bez medicínskych obmedzení mal dostupnú liečbu bez doplatku. Zmeny sa týkajú celého kategorizačného zoznamu a prihliadalo sa najmä na to, aby lieky s rovnakou účinnou látkou mali rovnakú úhradu zdravotnej poisťovne a aby v novovzniknutých úhradových skupinách boli lieky s nulovým alebo dostupným doplatkom pre pacienta,“ vyjadrila sa hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Ak by pacient odmietol doplácať viac za určitý liek, na ktorý bol zvyknutý, lekár je povinný predpísať mu iný, ktorý má rovnakú účinnosť, no v lekárni ho dostať len s nízkym doplatkom alebo bez neho. V prípade, že daný liek je jediný vo svojej referenčnej skupine, musí mať pacient možnosť prejsť na inú liečbu.

Ako získať štátnu účelovú dotáciu 50 eur na dovolenku?

Čítaj tu

Podľa ministerky je pacient vždy na prvom mieste

Ministerka obhajuje novelu tým, že jej dôsledkom má byť efektívne nakladanie s financiami. Podľa jej slov, aj v tomto prípade prihliadali v prvom rade na pacientov – tak, ako je tomu vždy. „Ušetrené zdroje investujeme do ďalších oblastí v zdravotníctve, kde ich pacienti najviac potrebujú. Napríklad do modernizácie nemocníc, nákupu prístrojovej techniky či inovatívnej liečby,“ vysvetlila Kalavská. Zdôraznila pritom, že sa zefektívnenie nakladania s peniazmi v zdravotníctve vždy realizuje tak, aby sa neprimerané zisky nedosahovali na úkor pacienta. Pacienti sa tak údajne nemusia obávať nárastu doplatkov za lieky, sociálnej záťaže, ani zníženia dostupnosti liečby.

Koho sa týkajú zmeny dôchodkového veku od roku 2019?

Čítaj tu

Text: Martina Píšová
Foto: 123rf.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button