herciZo života

Jozef Adamovič: Hrôzu v lietadle prežil s myšlienkou na veštbu Vilmy Jamnickej

Herecká legenda oslavuje nedožité jubileum 80 rokov

V zrelom veku študoval réžiu v Moskve, niekoľkokrát sa stretol s Fidelom Castrom, prežil vážnu autohaváriu aj letecké nešťastie a porazil rakovinu hrubého čreva, dokonca vybudoval koziu farmu. Celý život prežil po boku manželky – herečky Božidary Turzonovovej. Škandál otriasol ich neochvejným vzťahom len jedenkrát. Z mimomanželskej romance vzišla dcéra, ktorú herec krátko po narodení uznal za svoju. Súkromie si nesmierne vážil a strážil. Za všetko však hovoria najmä jeho pracovné úspechy, činnosť v divadle či vo filme. Jozef Adamovič je právom predstaviteľom zlatej éry hereckej na Slovensku.

Jozef Adamovič sa narodil 23.apríla 1939, na prahu II. svetovej vojny, ktorá mu ako šesťročnému vzala matku. Skončila nešťastne pod tankom Červenej armády a z dvoch malých chlapcov sa razom stali polosiroty. Po jej smrti sa spolu s otcom presťahovali do Hlohovca. Krátko po tom sa otec druhýkrát oženil.

Ako požiadať o predčasný dôchodok?

Čítaj tu

Štúdium herectva ako stávka na istotu

Na prijímacie skúšky na Vysokú školu muzických umení (VŠMU) v Bratislave sa prihlásil ako šestnásťročný ešte pred ukončením strednej školy. Pre štúdium herectva nebola potrebná maturitná skúška, rozhodujúce boli talentové skúšky, ktoré Adamovič urobil na prvýkrát. Po jej skončení, v roku 1960, sa stal jedným z najobsadzovanejších hercov takzvanej zlatej éry herectva na Slovensku. Mnohým divákom utkvel v pamäti najmä ako predstaviteľ nezabudnuteľného Mórica Beňovského v 13-dielnom koprodukčnom československo-maďarskom televíznom seriáli „Vivat, Beňovský!“, ktorý sa vysielal aj za hranicami a nakrúcaný bol na autentických miestach na priamo Madagaskare.

Jozef Adamovič
Jozef Adamovič a Božidara Turzonovova v koprodukčnom seriáli „Vivat, Beňovský!“ z roku 1975

Zapamätateľná tvár, romantické aj tragické postavy

Okrem stabilného pracovného miesta v Slovenskom národnom divadle nakrúcal takmer nepretržite populárne inscenácie a televízne filmy a jeho filmografia sa môže pochváliť úctyhodne dlhým zoznamom hereckých úloh, v ktorých dominujú výrazné, dramatické ale i akčné postavy. V hudobnej komédií z roku 1960 – Valčík pre milión – ktorá autenticky zachytáva rozvíjajúci sa socializmus na Slovensku, stvárnil ústrednú postavu, vďaka ktorej ho spoznávali v uliciach na ďalekej Kube. Pre Kubáncov sa tak stal symbolom a hlavným predstaviteľom ideálneho socializmu. Počas pobytu v krajine sa dokonca stretol s Fidelom Castrom a ako jeden z mála našincov mohol osobne spoznať starca, ktorého príbeh opísal Ernest Hemingway v knihe „Starec a more“.

Jozef Adamovič
Jozef Adamovič v komédii „Valčík pre milión“

Hrôzu na palube lietadla zmiernila Jamnickej veštba

Niektorým ľuďom sa nehody vyhýbajú, iných postretnú niekoľkokrát za život. Začiatkom 70. rokov prežil Adamovič vážnu autonehodu, z ktorej mu zostala pre neho charakteristická jazva na tvári. Keď sa v roku 1985 vracal z Moskvy, v ktorej štyri roky študoval divadelnú a filmovú réžiu na divadelnej škole GITIS a na filmovej škole GOSKINO u Tarkovského, začalo počas letu horieť lietadlo: „Naraz pozriem z okna a zazdalo sa mi, že vidím akýsi belavý plamienok. Ale nebol som si istý. Len som povedal dáme predo mnou: Milosťpani, pozrite sa, nehoríme náhodou? Netrvalo ani päť minút a poplach: Prstene a hodinky dolu, vyzuť sa, pripútať, ruky za hlavu, hlavu na kolená… Šesť kilometrov sme padali, a potom sa kapitán úporne snažil vyrovnať lietadlo do horizontálnej polohy, až si prehryzol spodnú peru. Ešte šťastie, že dva kilometre nad zemou bola búrka, to oheň pridusilo,“ povedal v jednom z posledných rozhovorov pre denník Pravda.

Strach z hroziaceho pádu lietadla prekonal myšlienkou na Vilmu Jamnickú, ktorá mu od osudnej autohavárie vykladala horoskop každý rok. Zrazu si spomenul na jej slová, v ktorých koniec nespomínala. A tak sa v padajúcom lietadle upokojil. Vedel, že prežije. V 90. rokoch sa do herca zahryzla zákerná rakovina hrubého čreva, ktorú porazil bez chemoterapie a liekov alternatívnou medicínou – štyridsaťdňovou hladovkou a následným doplnením síl pomocou makrobiotickej stravy a kozieho mlieka. Kozu dokonca začal chovať na balkóne panelákového bytu, pretože mlieko bolo treba piť teplé. Nad onkologickým ochorením zvíťazil.

Kedy sa zvýši starobný dôchodok, ak ste pracovali na dohodu?

Čítaj tu

Neochvejný vzťah utrpel jeden škrabanec

S manželkou, herečkou Božidarou Turzonovovou, sa spoznali po škole a ich vzťah sa od začiatku vyvíjal sľubne a rokmi len dozrieval. Prekonali spolu finančnú krízu po tom, ako sa zadlžili po vybudovaní kozej farmy, na ktorú doviezli z pohraničia Bulharska tisíc kôz. Obraz ich neochvejného vzťahu narušilo len tajomstvo o Adamovičovom mimomanželskom pomere s recepčnou z hriňovského hotela v roku 1995, z ktorého vzišla dcéra Jozefína.

Koho sa týkajú zmeny dôchodkového veku od roku 2019?

Čítaj tu

Jozef Adamovič zomrel 2. augusta 2013 v Košiciach. 23. apríla 2019 by sa bol býval dožil veku 80 rokov.

Text: Alena Kytková
Zdroj: Pravda.sk
Foto: Fdb.cz

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button