DôchodokKoronavírusPoradňaSociálna poisťovňa

Koronavírus: Ako požiadať o dôchodok

Kolobeh žiadania o dôchodky sa vo výnimočnej situácii nezastavil

Ani v čase mimoriadnej situácie, ktorá na Slovensku panuje z dôvodu celosvetovej pandémie koronavírusu, nesmie a nemôže byť prerušená možnosť požiadať o dôchodok. Sociálna poisťovňa síce upravila úradné hodiny na jednotlivých pobočkách a obmedzila pohyb vo svojich priestoroch, avšak  záujemci môžu naďalej žiadať o dôchodok, napríklad aj elektronickou formou alebo poštou. Niektoré menšie pobočky sú dokonca toho času až do odvolania zavreté.

Aj v roku 2020 vznikol a vznikne mnohým poistencom nárok na predčasný alebo starobný dôchodok. V súčasnosti platia v krajine mnohé obmedzenia pohybu, starším ľuďom, alebo osobám s pridruženými ochoreniami, sa v tejto kritickej dobe odporúča skôr dobrovoľná izolácia, a to v najväčšej možnej miere. Kolobeh prijímania žiadostí o odchod do dôchodku sa však nezastavil. Ako teda oň požiadať?

Všetko, čo potrebujete vedieť o odchode do dôchodku

Čítaj tu

Elektronická žiadosť

Záujemcovia môžu o odchod do penzie požiadať prostredníctvom formuláru na webovej stránke Sociálnej poisťovne, a to nasledovným postupom:

  1. zadať druh dôchodku, ktorý chcete vybaviť,
  2. zadať pobočku alebo pracovisko podľa miesta trvalého bydliska žiadateľa,
  3. odoslať formulár.

Dočasne nebude Sociálna poisťovňa potvrdzovať prijaté žiadosti pomocou spätného emailu, ako tomu bolo v minulosti, ale žiadateľa telefonicky skontaktuje priamo pracovník úradu, a to v priebehu niekoľkých dní. Na základe posúdenia jeho konkrétnej situácie, bude individuálne zvolený aj nasledujúci postup.

odchod do dôchodku
Najpohodlnejšou formou, ako požiadať o dôchodok, je rezervačný systém Sociálnej poisťovne

Žiadosť možno doručiť aj poštou

Druhou formou, ako možno o dôchodok po dovŕšení dôchodkového veku požiadať, je odoslanie ručne vyplnenej žiadosti poštou (nájdete ju tu) alebo jej vhodenie do zbernej schránky na pobočke. Odporúčame však všetkým poistencom využitie online služieb namiesto zdĺhavého vypisovania dokumentu a následných krokov na poštu. Žiadosť o dôchodok je totiž päťstranové tlačivo s dvoma prílohami – „Doba zamestnania, poistenia a iných činností“ a „Zoznam príloh k žiadosti o dôchodok“. Za normálnych okolností ju spolu so žiadateľom spisuje pracovník pobočky Sociálnej poisťovne zmysle zákona o sociálnom poistení. Je tak naozaj oveľa jednoduchšie prihlásiť sa na pobočku prostredníctvom rezervačného systému a počkať si na telefonát z úradu.

Pretože, či už žiadosť vypíšete doma a odošlete ju poštou alebo ju podáte elektronicky, následný spôsob jej riešenia bude vždy rovnaký. Rezervačný systém ušetril vlani čas pri vybavovaní dávok až 44 tisíc občanom. Spomedzi žiadateľov o starobný dôchodok ho využilo 21 485 poistencov, o predčasný starobný dôchodok touto cestou požiadalo 4 248 poistencov.

Seniori, nepodceňujte nákazu koronavírusom

Čítaj tu

O dôchodok musí žiadať poistenec sám

Požiadanie o dôchodok je dôležitý úkon, ktorý musí zo zákona urobiť poistenec sám. Sú však situácie, kedy to nie je možné a žiadateľa zastúpi splnomocnená osoba. Pripravte si však doklad o jeho zlom zdravotnom stave. Poisťovňa upozorňuje: „Splnomocniť iného človeka na podanie žiadosti o dôchodok alebo jeho poberanie možno iba vo výnimočných prípadoch. Výnimka je prípustná iba vtedy, ak poistenec nie je zo zdravotných dôvodov schopný sám v príslušnej pobočke spísať žiadosť o dôchodok. Na zastúpenie v tejto situácii je preto potrebné potvrdenie ošetrujúceho lekára o nepriaznivom stave žiadateľa.“

Text: Alena Kytková
Zdroj: Sociálna poisťovňa
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button