Kúpele

Kúpele Sliač

Perla Zvolenskej kotliny

Vo Zvolenskej kotline medzi mestami Banská Bystrica a Zvolen leží ďalší z klenotov slovenského kúpeľníctva – Kúpele Sliač. Táto oblasť je celoročne navštevovaná stovkami spokojných klientov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Pre tých, ktorí sa tieto termálne kúpele ešte len chystajú navštíviť, ponúkame niekoľko užitočných informácií.

Mesto Sliač

Mesto Sliač je vďaka svojej prijemnej a tichej lokalite vhodnou alternatívou rekreáciu či predlžený víkendový pobyt. Nachádza sa vo Zvolenskej kotlinev údolí rieky Hron v nadmorskej výške 298 m n. m. Toto mesto bolo už v dávnej minulosti známe svojimi liečivými prameňmi, a preto patri do kategórie kúpeľných miest. Kupele na tomto území vznikli v 16. storočí. Odvtedy sa názov mesta Sliač spája predovšetkým v súvislosti s kúpeľníctvom.

Stručná história kúpeľov

Prvá písomná zmienka o termálnych prameňoch na území Sliača pochádza
z roku 1243. Kupele Sliač v podobe, v akej ich poznáme dnes, vznikli v roku 1657, keď tu boli postavene prvé kúpeľne domy a sanatória. Vďaka niekoľkým mimoriadne zdraviu prospešným prameňom (Štefanik, Adam, Bystrica, Lenkey)sa Kupele Sliač stali vyhľadávanou destináciou. V minulosti sa tu dokonca liečili mnohé známe osobnosti, ako napríklad Andrej Sladkovič, Božena Němcova, Jan Kollar či Pavol Orszagh Hviezdoslav. Liečiva voda priaznivo pôsobí na srdce, cievy, obehovú sústavu, či tráviace ťažkosti a ženské ochorenia.

Indikácie

Kupele Sliač poskytujú liečbu pacientom s ochoreniami obehového ústrojenstva, pohybového aparátu, ženskými ochoreniami či onkologickými ochoreniami. Ako sme už spomenuli, vďaka mimoriadne vzácnym liečivým prameňom s obsahom oxidu uhličitého a prostrediu, v ktorom sú umiestnene, sú tieto kúpele jednoznačne vhodne nielen pre pacientov , ale aj pre turistov. Kúpele Sliač poskytujú liečbu pacientom s ochoreniami obehového ústrojenstva, pohybového aparátu, onkologickými či ženskými ochoreniami.

Liečebné procedúry

Kupele Sliač sú vyhľadávané aj vďaka širokej ponuke liečebných procedúr. Základom liečby je uhličitá terapia v prírodnej liečivej vode. Zdrojom liečivej minerálnej vody je „Kúpeľný prameň“, ktorý dáva vodu s vysokým obsahom CO2, a s unikátnou izotermickou teplotou 33 °C, ktorá umožňuje jej aplikáciu pri procedúre bez umelých zásahov. Prameň je zdrojom aj žriedlového plynu využívaného ako liečebná pomôcka na plynoliečbu. Na to naväzuje viac než 40 druhov ďalších procedúr.

Tieto sú rozdelene do piatich sekcii: hydroterapia (napr. vírivý kúpeľ, podvodná masáž, perličkový kúpeľ, fínska sauna atď.), balneoterapia (napr. minerálna vaňa, rehabilitačný bazén, inhalácia s minerálnou vodou atď), teplotná terapia (napr. rašelinový či parafínový zábal), fyzioterapia (napr. plynová injekcia, masáž, telesná vychová, soľná jaskyňa a pod.) a elektroliečba (napr. ultrazvuk či biolampa). K dispozícii je, pravdaže, 24- hodinová nepretržitá lekárska služba.

Ubytovanie

V kúpeľnom areáli sa nachádza niekoľko ubytovacích zariadení, v súčasnosti sú však prístupné už len niektoré z nich. Hlavným ubytovacím komplexom je Hotel Palace***, ktorý je od roku 1998 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Tento komplex sa nachádza v severnej časti kúpeľného areálu blízko pešej zóny a okrem ubytovania, stravovania a liečebných procedúr ponuka aj doplnkové služby, ako napríklad malé nákupne centrum. Aj napriek tomu, že kúpele prežili časy svojej najväčšej slávy v 19. a 20. storočí, tešia sa dodnes veľkej návštevnosti.

Voľný čas

Z hľadiska využitia voľného času je okolie kúpeľného areálu najvhodnejšie predovšetkým pre turistiku, cyklistiku či prechádzky. Súčasťou areálu sú však aj termálne kúpalisko, kde je možne zahrať si napr. bedminton či golf, tenisové kurty a detské ihrisko.

 Autor: Silvia Budayová

 

KÚPELE SLIAČ a.s.
962 31  Sliač
Slovenská republika

http://www.spa-sliac.sk

Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button