PoisteniePoradňa

Máte občiansky s čipom? Nepotrebujete preukaz poistenca!

Elektronizácia zdravotníctva priniesla od júla 2018 nové zmeny

Prísť k lekárovi, preukázať sa preukazom poistenca príslušnej poisťovne, nechať sa ošetriť a následne si s jeho pomocou v lekárni vybrať predpísané lieky – to je postup, ktorý nám je všetkým známy, pretože funguje už dlho. Moderná doba však nespí a prináša so sebou nevyhnutné zmeny, ktoré neobchádzajú ani administratívnu zložku zdravotníctva. Vedeli ste, že dnes už napríklad vôbec nepotrebujete preukaz poistenca?

Elektronické občianske preukazy, alebo takzvané eID, začal štát svojím občanom vydávať 2. decembra 2013. V porovnaní s tými starými sú menšie, kompaktnejšie, no najmä obsahujú elektronický čip, ktorý umožňuje ľahšiu identifikáciu aj prihlasovanie do elektronických systémov, napr. v prípade podávania daňového priznania online. V súčasnosti trvá tzv. prechodné obdobie, kedy platia oba typy občianskych preukazov – staré aj nové. Do januára 2022 však budú musieť mať eID všetci občania.

Bezplatné cestovanie vlakom pre dôchodcov. Ako si ho vybaviť?

Čítaj tu

S občianskym preukazom k lekárovi

Júl 2018 priniesol v zdravotníctve zmeny – medzi inými aj tú, že v prípade vlastníctva eID vám už nebude opätovne vydávaný preukaz poistenca. Napriek tomu, že táto „novinka“ je stará už niekoľko mesiacov, dodnes vyvoláva zmätky medzi pacientmi aj lekármi. „Keď som stratila svoj preukaz poistenca, šla som do svojej poisťovne so žiadosťou o nový. Tam mi ale povedali, že keďže vlastním občiansky s elektronickým čipom, preukaz poistenca už nepotrebujem, a tak mi nebude vydaný,“ opisuje svoju skúsenosť 28-ročná Jana. O pár dní ju ale u lekára čakalo nemilé prekvapenie: „Potom, ako som sestričke vysvetlila, čo mi bolo povedané v poisťovni, pokrútila hlavou a oznámila mi, že keďže nemám preukaz poistenca, za ošetrenie budem musieť zaplatiť. Našťastie si potom prítomná lekárka spomenula na podobný prípad spred niekoľkých týždňov, kedy jej pacient tvrdil to isté.“

elektronizácia zdravotníctva
Niektorí lekári stále žiadajú kartičky poistencov napriek tomu, že vlastníte občiansky preukaz s čipom

8 najdôležitejších odpovedí o dôchodkoch, ktoré by ste mali vedieť

Čítaj tu

Neznalosť zákona neospravedlňuje

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) trvá na tom, že lekári boli o zmenách informovaní včas a dostatočne. Prax, napriek tomu, poukazuje na opak – doktori aj sestričky sú často zmätení, keď im do ordinácie príde pacient s eID a žiadajú ho o „prežitok starej doby“ – preukaz poistenca. Ako aj v iných prípadoch však aj tu platí, že neznalosť zákona neospravedlňuje – lekár jednoducho musí eID ako identifikačný prostriedok prijať. NCZI dodáva, že do roka 2021 platí prechodné obdobie, kedy sa pacient môže preukázať aj prostredníctvom svojho rodného čísla – nateraz vám teda stačí aj starý typ občianskeho preukazu.

V prípade, že lekár takýto postup odmietne, znamená to, že nepostupuje podľa platného zákona. V skratke – v súčasnosti sa v ordinácii môžete preukázať platným občianskym preukazom alebo, v prípade, že ho stále vlastníte, platným preukazom poistenca tak, ako doteraz.

Ako ušetriť na liekoch a zdravotníckych pomôckach?

Čítaj tu

Text: Martina Píšová
Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button