PoisteniePoradňa

Nenechajte si ujsť príspevok na zuby vo výške 100 eur

Všetko, čo potrebujete vedieť o finančnom bonuse na stomatologické ošetrenie

Nie je nič výnimočné, ak pacient v zubnej ambulancii zaplatí pokojne aj 60 eur za novú plombu či 10 eur za ošetrenie odhaleného zubného kŕčka. Napriek zdravotnému poisteniu si práve u zubára poriadne priplatíme. Väčšina zákrokov je totiž kvalifikovaná ako nadštandardný výkon. Dve z troch zdravotných poisťovní sa preto vďaka boju o klienta rozhodli venovať pacientom príspevok na stomatologické ošetrenie vo výške 100 eur.

Aj keď „stovka“ na zuby nepredstavuje práve vysoký obnos, bola by večná škoda príspevok nevyužiť. Vzťahuje sa totiž aj na opravu zubných mostíkov a zubných náhrad. Zanedlho máme za sebou prvý polrok aktuálneho roku a kto ešte o finančný bonus na zuby nepožiadal, stále má šancu. Treba mať na zreteli, že na objednané zubné ošetrenie sa čaká mnohokrát aj dva mesiace a v prípade poisťovne Dôvera, ktorá rozdelila príspevok na štyri zákroky, môže byť najvyšší čas na začatie vybavovania.

Príspevok 100 eur ročne sa vzťahuje na:

  • zubné ošetrenia mimo zákrokov hradených poisťovňou – plombovanie, ošetrenie koreňových kanálikov, opravy zubných protéz, zubné korunky a mostíky pri použití štandardného materiálu a mnohé iné.
  • dentálnu hygienu vrátane odstránenia zubného povlaku a kameňa ultrazvukom, pieskovanie, ošetrenie ďasien či dôkladné vyčistenie zubov.

Bonus sa však nevzťahuje na estetické stomatologické zákroky, bielenie zubov a výkony čeľustnej ortopédie. Povinnosťou je absolvovaná preventívna prehliadka v uplynulom roku, žiadne dlhy voči zdravotnej poisťovni, byť poistencom najmenej rok a vyhlásenie, že sa riadne staráte o svoj chrup.

Môžem pracovať na dohodu a poberať predčasný dôchodok?

Čítaj tu

Klienti poisťovne Dôvera majú garantované štyri príspevky za aktuálny kalendárny rok, pričom každý z nich vo výške 25 eur. Poistencom Unionu preplatia 100 eur aj jednorazovo. O príspevok je potrebné písomne požiadať.

Porovnanie podmienok finančného bonusu Dôvera vs. Union

Dôvera Union
4 x 25 eur – príspevok je možné využiť na štyri rôzne zákroky 100 eur – príspevok možno využiť ľubovoľne na jeden až niekoľko zubných zákrokov
100 eur vyplatených jednorazovo – NIE 100 eur vyplatených jednorazovo – ÁNO
Na každé ošetrenie je potrebné podať samostatnú žiadosť – ÁNO Na každé ošetrenie je potrebné podať samostatnú žiadosť – ÁNO
Lekár potvrdí žiadosť v deň zákroku Žiadosť stačí podať 90 dní po ošetrení
Je potrebný doklad o zaplatení – ÁNO Je potrebný doklad o zaplatení – ÁNO
Vzťahuje sa na všetky ošetrenia nehradené poisťovňou Vzťahuje sa na všetky ošetrenia nehradené poisťovňou
Nevzťahuje sa na estetické zákroky a bielenie Nevzťahuje sa na estetické zákroky a bielenie

Jeden zákrok jedna žiadosť

Na každý zákrok je potrebné podať samostatnú žiadosť, ktorá je vždy vystavená na konkrétne meno poistenca ako aj zubného lekára či dentálneho hygienika. Žiadosť o úhradu príspevku na zubné ošetrenie nájdete na online pobočkách zdravotných poisťovní UnionDôvera.

príspevok na zuby
Využite bonus až 100 eur na zubné ošetrenie

Tlačivo prostredníctvom mobilnej aplikácie

Najjednoduchšie si ho vybavia poistenci, ktorí sú technickí zbehlí a vo svojich mobilných telefónoch majú nainštalovanú aplikáciu zdravotnej poisťovne, prostredníctvom ktorej im bude vystavená žiadosť o úhradu príspevku na zubné ošetrenie.

Top správa: Vianočný príspevok bude dvojnásobný

Čítaj tu

Žiadosť nájdete aj na online pobočke

Druhou možnosťou je zriadiť si na webovej stránke poisťovne svoj účet, z ktorého si poľahky stiahnete formulár vystavený priamo na vaše meno aj s rodným číslom. Zároveň je tam vopred uvedené aj meno vášho stomatológa či ambulancie dentálnej hygieny.

POZOR: Klienti Dôvery musia prísť na ošetrenie s už vyplneným tlačivom na rozdiel od poistencov Unionu, ktorým bude stačiť doklad o zaplatení nadštandardného stomatologického ošetrenia.

Ako požiadať o príspevok

Poistenci Dôvery odošlú potvrdené tlačivo spolu s nalepeným dokladom o zaplatení buď naskenované, prostredníctvom emailu do online pobočky, alebo poštou. V prípade odoslania poštou odporúčame vytvoriť si kópiu žiadosti. Klientom Unionu stačí vyplniť online formulár na elektronickej pobočke.

Čo vás trápi? Aké sú najčastejšie otázky o dôchodkoch?

Čítaj tu

Aj keď to znie zložito, zriadiť si účet v online pobočke je rovnako jednoduché ako vytvorenie osobného profilu na sociálnych sieťach alebo e-shopoch. Navyše získate možnosť prelistovať si svoju elektronickú zdravotnú kartu. Získate tak prehľad o predpísaných liekoch a absolvovaných vyšetreniach. Na odoslanie žiadosti majú klienti najviac 90 dní odo dňa vykonania zubného ošetrenia.

Text: Alena Kytková
Zdroj: Union, Dôvera
Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button