Mágia skrytá v snoch: Nepodceňujte silu vášho podvedomia
Choroby, túžby, hrozby aj problémy – sny nás dokážu upozorniť na veci skryté v tele aj duši
Sny fascinovali ľudí už od pradávna. Gréci ich spájali s posolstvami od bohov, Indiáni ich považovali za najdôležitejšie životné skúsenosti a Sigmund Freud na nich postavil veľkú časť svojej psychoanalýzy. Správne predpokladal, že sú jedným z mála spôsobov, ako nazrieť do sveta nášho podvedomia. Ako to ale so snami skutočne je? Sú len náhodnými fragmentmi myšlienok alebo naozaj stoja za pozornosť?
Pohľad na sny sa môže líšiť v závislosti od toho, čomu človek verí. Niektorí ľudia, najmä muži, často tvrdia, že majú výsostne bezsenný spánok, iní si ich zas zapisujú a analyzujú pomocou snárov. Správne nie je ani jedno. Sny má každý. Náš spánok prebieha v piatich fázach opakujúcich sa v cykloch trvajúcich približne 90 minút. Posledná fáza cyklu nazývaná REM (alebo tiež „paradoxný spánok“) je približne 10-minútový interval plytkého spánku, ktorý je mimoriadne dôležitý pre pamäť – práve v REM fáze sa totiž ukladajú spomienky do dlhodobej pamäte. V nej sa nám tiež snívajú sny.
Neverte snárom – obvykle nevedia, o čom hovoria
Čo sa týka vykladania snov pomocou rôznych snárov, väčšina z nich patrí skôr do zadnej časti poličky, než medzi veci, na základe ktorých by sme si mali zariaďovať život. Podľa nich svadobné šaty znamenajú smrť, had či potkan nešťastie a napríklad zemiaky choroby či nezhody v rodine. Tieto šarlatánske knihy absolútne neprihliadajú na to, že pre jednotlivcov môžu mať symboly rôzne významy a so svojím nulovým psychologickým základom dokážu ľudí, ktorí im veria, často vydesiť až do špiku kostí. To však ale neznamená, že by sme nemali významom snov venovať pozornosť.
Takto môžete ušetriť: Prehľad seniorskych zliav
Naučte sa odlišovať, ktorým snom treba načúvať a ktorým nie
Niektoré sny sú len útržkami spomienok, zmätených predstáv a fantázií náhodne spojenými do zdanlivo súvislého príbehu. Sledujeme ich neprežívajúc pri tom žiadne emócie. Potom je tu ale druhá kategória, na ktorú by sme sa mali zamerať a pouvažovať nad ňou. Ak si sen pamätáte ako výrazne pozitívny či negatívny, nemôžete nad ním prestať premýšľať, stretli ste v ňom svojich známych v zvláštnych situáciách alebo sa nebodaj opakuje, zbystrite pozornosť. Naša myseľ je veľmi subjektívna. Pre niekoho nemusí pavúk v sne znamenať nič – napriek výkladu snárov – ale ak sa pavúkov výrazne bojíte, prípadne k nim máte nadmieru pozitívny vzťah, je možné, že sa vám váš mozog snaží niečo dôležité povedať.
Venujte pozornosť opakujúcim sa snom
Niekedy by pri interpretácii mohol pomôcť psychológ, ale sú veci, ktoré možno uplatniť univerzálne. Ak niekto v našom sne umrie, neznamená to, že sa oňho musíme báť – naše podvedomie sa nás len snaží upozorniť, že daného človeka zanedbávame a mali by sme mu venovať viac pozornosti. Pád zas signalizuje vyčerpanosť, stres či stratu kontroly. Tá je príznačná aj pre sny, keď napríklad sedíme za volantom, no nedokážeme auto plne riadiť. Psychológovia však v tomto prípade odporúčajú namiesto snahy o väčšiu kontrolu radšej spomaliť, upokojiť sa a prestať sa toľko pokúšať ovládať každý aspekt života. Ďalšími veľmi častými snami sú tie o lietaní, utekaní pred niekým, kto vás naháňa, milovaní, verejnom odhalení či pocite uväznenia. Dávajte na ne pozor najmä v tom prípade, že sa vám vkrádajú do spánku často a opakovane.
Ako získať štátnu účelovú dotáciu 50 eur na dovolenku?
Veľa vody môže znamenať veľké problémy
Projekcie nášho podvedomia sa nás nesnažia upozorniť iba na problémy v našom duchu. Odkazovať môžu aj na najrôznejšie choroby, a to dokonca v štádiu, keď ešte nie sú v tele naplno rozvinuté. Ako? Reuma, leukémia či rakovina sa vo svojich počiatkoch prejavujú ako nočné mory. Tie má, samozrejme, z času na čas každý z nás, no problém nastáva, ak nám narúšajú spánok pravidelne. Príliš živé a bujné sny zas idú ruka v ruke s Parkinsonovou chorobou. Veľmi komplexnou témou v snoch je voda. Špinavá voda neznačí nič dobré, rovnako ako zahltenie, topenie sa v nej či záplavy. Vidieť ju môže znamenať v závislosti od pocitov z nej rôzne spektrum dobrých aj zlých vecí, no ak je jej naozaj veľa, je možné aj to, že odkazuje na veľmi konkrétnu vec, a to zavodnenie tela. Tekutina nahromadená pri srdci či kilá navyše, ktoré možno nie sú ničím iným, než zavodneným organizmom, sú reálne problémy, od ktorých sa môžu odvíjať ďalšie. Váš mozog – centrum vášho sveta – vie úplne o všetkom, čo sa v tele deje. Jeho signály, ktorými kričí o pozornosť a pomoc, preto neradno ignorovať.
Čo vás trápi? Aké sú najčastejšie otázky o dôchodkoch?
Text: Martina Píšová
Foto: Pixabay.com