PoisteniePoradňaVšeobecnéZdravie

Rozmýšľate nad zmenou zdravotnej poisťovne?

Pozor - čas máte iba do konca septembra

September je posledným mesiacom, kedy možno požiadať o zmenu zdravotnej poisťovne. Aktuálne na Slovensku pôsobia tri, pričom všetky poskytujú poistencom najrôznejšie benefity. Keďže čas na podanie prihlášky sa skutočne kráti a poistencov kontaktujú telefonicky pracovníci „konkurenčných“ zdravotných poisťovní, oplatí sa posvietiť si na jednotlivé výhody.

Prestúpiť z jednej zdravotnej poisťovne do druhej možno iba jedenkrát za rok. Posledný termín na podanie prihlášky je 30. september príslušného roku. Poistenie však začína platiť až od 1. januára nasledujúceho roku, aj to až potom, ako žiadosť poistenca akceptuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. K samotnej prihláške je potrebné priložiť kópiu občianskeho preukazu alebo dokladu totožnosti splnomocnenej osoby a tiež, v prípade potreby, splnomocnenie na právne úkony. Žiadosť o zmenu zdravotnej poisťovne prebieha jednoducho a väčšinou si ju vybavíte v niekoľkých krokoch prostredníctvom online formulárov alebo priamo na pobočke. Predchádzajúcu poisťovňu o svojich krokoch informovať nemusíte a „starý“ preukaz poistenca si môžete nechať.

Vyberajte rozumne a s rozvahou

Reklamné kampane poisťovní lákajú nových poistencov na množstvo výhod spojených so zdravotnou starostlivosťou. Avšak ich cieľom nie je len samotný prestup pacienta, ale tiež motivácia k pravidelným preventívnym prehliadkam. Mnohé stavili práve na prevenciu civilizačných či onkologických ochorení.

Seniori nemusia odovzdávať dôchodok domovu dôchodcov

Čítaj tu

Všeobecná zdravotná poisťovňa

Najväčšia zdravotná poisťovňa sa zamerala najmä na skoré odhalenie smrteľných ochorení a nad rámec zákona uhrádza pacientom testy na rakovinu hrubého čreva a konečníka, rakovinu prostaty, nebezpečenstvo cievnej mozgovej príhody alebo srdcového infarktu. Komplexne však chráni tiež zdravie žien. Prepláca viac preventívnych cytologických vyšetrení u gynekológa ako je zákonom stanovené a s termínmi objednávok do 15 dní. Nelimituje ani počet mamografických vyšetrení prsníkov.

Výhody poistenia

 • Boj s civilizačnými ochoreniami
 • Kúpeľné benefity v programoch Obezita a Zdravý chrbát s preplácaním až 30 % z celkových nákladov na zdravotnú starostlivosť v kúpeľoch, zľavy na ostatné kúpeľné pobyty mimo skupiny A a B
 • Úhrada očkovacej vakcíny proti chrípke v plnej výške
 • Finančný príspevok na očkovanie proti vírusovej hepatitíde typu B (100 % z ceny 3. dávky vakcíny) a očkovanie proti hepatitíde typu A a B (príspevok vo výške ceny 3. dávky vakcíny proti hepatitíde typu B)
 • Vo všetkých regiónoch Slovenska poskytuje VšZP množstvo zliav na produkty a služby súvisiace so zdravím, akými sú napríklad lacnejšie vitamíny, okuliare, zdravotnícke pomôcky, športové aktivity alebo pobyty v centrách krásy, výživy a vitality
zmena zdravotnej poisťovne
Vášniví cestovatelia dostanú v Unione zľavu až 50 % na cestovné poistenie

Dôvera zdravotná poisťovňa

Ako jediná poisťovňa vracia doplatky za lieky nad rámec zákona. Benefit platí ako na antibiotiká, lieky proti alergii, tak aj na dietetické potraviny. Svojim poistencom je k dispozícii 24 hodín denne prostredníctvom poradne. Pacienti tak majú možnosť anonymne konzultovať akýkoľvek akútny zdravotný stav s lekármi cez online systém Genio, namiesto nebezpečného hľadania informácií na internete.

Výhody poistenia

 • 100 eur ročne na ošetrenie u stomatológa alebo dentálneho hygienika
 • Preplácanie viacerých dobrovoľných očkovaní – proti chrípke, kliešťom alebo tiež  hepatitíde typu A a B
 • Možnosť nákupov so zľavou 5 % na zľavových portáloch
 • Doplatok za lieky až 200 eur
 • Poradňa a pomoc pre diabetikov – Dialinka
 • Pobyt v kúpeľoch lacnejší o 13 %
 • Uhradenie až 80 % z celkových nákladov u lekára, ktorý s poisťovňou nemá podpísanú zmluvu

Tri dôvody, pre ktoré poisťovňa neschváli návrh na kúpele

Čítaj tu

Union poisťovňa

Ako jedna z mála skracuje čakacie doby na odborné vyšetrenia na minimum. Termín na magnetickú rezonanciu či počítačovú tomografiu tak môžete dostať od 2 do 21 dní. Poskytuje však aj príspevok vo výške 70 eur na vyšetrenie potravinovej intolerancie. Za pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok odmeňuje poistencov nákupnou poukážkou v hodnote 10 eur. Posvieti si pritom na prítomnosť okultného krvácania v stolici na včasné odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka, ster z krčka maternice na cytologické vyšetrenie na odhalenie rakoviny krčka maternice či mamografické vyšetrenie prsníkov. U urológa prebieha zas preventívne vyšetrenie hladiny PSA na včasné zistenie rakoviny prostaty.

Výhody poistenia

 • Príspevok 100 € na zuby ročne, ktorý možno použiť aj jednorazovo
 • Očkovanie proti chrípke (aj pandemickej), pričom poisťovňa uhrádza obe očkovacie vakcíny v plnej výške bez doplatku.
 • CRP vyšetrenie na prítomnosť baktérií
 • Zľavu na cestovnom poistení až 50 %

Dôchodky v roku 2020: Čo nás čaká?

Čítaj tu

Povinnosti plynúce zo zmeny poisťovne

Pokiaľ ste sa pre zmenu zdravotnej poisťovne rozhodli a žiadosť bola schválená, je potrebné o tom informovať svojho zamestnávateľa, pokiaľ nejakého máte, a to čím skôr. V prípade samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO) netreba zabudnúť na pravidelné platby poistného, prvú však najneskôr do 8. januára nasledujúceho roku.

Text: Alena Kytková
Zdroj: VšZP, Dôvera, Union
Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button