Finančné okienkoPoradňa

Účet pre seniorov: Ktorá banka vám ho poskytne najvýhodnejšie?

Porovnanie bežných účtov pre seniorov v rôznych slovenských bankách

Mať v banke otvorený bežný účet je dnes samozrejmosťou – dostávame naň dôchodok a uhrádzame z neho platby za energie, služby, ale aj nákupy v supermarketoch či prostredníctvom rôznych internetových obchodov. Avšak to, že peniaze na ňom nedokážeme chytiť do ruky, neznamená, že sa nám odtiaľ nemôžu vykotúľať cent po cente pod záštitou drobných poplatkov. Aj v prípade bankových produktov teda platí, že informovaný človek vyhráva – a neplatí.

Špecializovaný účet pre seniorov je určený ľuďom, ktorí si želajú poberať svoje dôchodkové dávky práve prostredníctvom bankového prevodu, teda bezhotovostne. Ak si chcete takýto účet zriadiť, vami vybraná banka od vás bude žiadať dve veci – platný preukaz totožnosti a potvrdenie o poberaní dôchodku vydané sociálnou poisťovňou. Niektoré inštitúcie k nemu ponúkajú rôzne bonusy a zľavy, v prvom rade však treba vždy hľadieť na to, akým spôsobom chcete svoj účet používať. Mnohokrát sa totiž stane, že ak senior v rámci neho využije viac spoplatnených služieb naraz, v konečnom dôsledku zaplatí omnoho vyššiu sumu, ako keby mal zriadený obyčajný bežný účet. Ako si teda vybrať ten najlepší bankový účet pre seniorov a čoho sa pri voľbe vyvarovať?

8 najdôležitejších vecí o dôchodkoch

Čítaj tu

Účet pre seniorov u nás ponúkajú štyri banky

Skôr, než navštívite banku s neurčitou požiadavkou „chcem bežný účet pre seniorov“, mali by ste si spísať na papier, čo od tohto produktu vlastne očakávate. Koľko peňazí vám bude mesačne na účet prichádzať? Ako často chcete platiť kartou či vyberať prostriedky z bankomatu? A máte vôbec poruke bankomat danej banky alebo bývate bližšie k cudziemu? Aj takéto drobnosti môžu rozhodnúť o tom, ktorý z ponúkaných účtov je pre vás najvhodnejší, pretože keď sa poplatky za rôzne úkony nakumulujú, môže z nich mesačne vzniknúť nemalá čiastka. Každé euro, ktoré na ne často nevedomky miniete, totiž v konečnom dôsledku znižuje váš dôchodok.


Banka
 

Účet

 

Mesačný poplatok

 

Poplatky

 

 

Internetbanking

 

Povolené prečerpanie

Prevodný príkaz

(na pobočke)

Prevodný príkaz

(cez internet)

Trvalý príkaz Inkaso Vklad na pobočke Výber na pobočke Platba kartou Výber z bankomatu vlastnej banky Výber z bankomatu inej banky Výber z bankomatu v zahraničí
VÚB Senior konto 0,95 € 2,20 € 0,22 € 0,22 € 0,22 € 0,50 € 3,50 € 0 € 0,30 € 2,00 € 1,5 % ÁNO NIE
Slovenská sporiteľňa SPOROžíro

Senior

1,00 € 1,20 € 0,20 € 0,20 € 0,20 € 0 € 3,00 € 0,20 € 0,20 € 2,50 € 2,50 € – 5 € NIE NIE
otp banka otp SENIOR konto 1,00 € 1,50 € 0,15 € 0,15 € 0,80 € 0,50 € 2,00 € 0,20 € 0,35 € 2,00 € 5,50 € ÁNO NIE
Poštová banka UŽITOČNÝ ÚČET SENIOR 2,00 € 2,00 € 0 € 0 € 0 € 0 € 2,00 € 0 € 0 € 2,50 € 6 € ÁNO ÁNO

Veľké porovnanie banových účtov pre seniorov

VÚB Senior konto

Zo všetkých štyroch bánk, ktoré majú vo svojej ponuke účty pre seniorov, ponúka najnižší mesačný poplatok za jeho vedenie práve VÚB – len 0,95 €. Ako vhodná voľba sa javí práve pre tých ľudí, ktorí neplánujú peniaze z účtu pričasto vyberať, poplatky za výber z bankomatu či hotovostný výber priamo na pobočke sú totiž v tomto prípade pomerne vysoké. Ako kompenzácia za daný nedostatok však slúži práve platba kartou VISA Inspire, ktorú dostanete automaticky. Nielenže je jej používanie neobmedzené a bez poplatkov, no VÚB momentálne poskytuje aj zľavu 30 % za prvé tri roky užívania ďalšej platobnej karty rovnakého typu, ktorú si môžete vyžiadať navyše. Ďalšou výhodou je vedenie účtu na šesť mesiacov zdarma pri presune klienta z inej banky. V prípade tohto produktu si však treba dávať pozor ešte na jednu vec – je obmedzený povinným zostatkom vo výške minimálne 6 €.

Komu a koľko prispeje mesto na obed alebo večeru?

Čítaj tu

SPOROžíro senior od Slovenskej sporiteľne

Účet Slovenskej sporiteľne určený pre ľudí poberajúcich starobný, výsluhový, invalidný, vdovský či sirotský dôchodok je možné získať za výhodný mesačný poplatok 1 €, pričom vám k nemu ponúknu aj zriadenie sporiaceho účtu a platobnú kartu, s ktorou po zaregistrovaní do vernostného programu dostanete dokonca aj odmenu za jej používanie (až do výšky 10 % z nákupu tovarov a služieb). Na rozdiel od zvyšných troch seniorských účtov ponúkaných inými bankami vám však Slovenská sporiteľňa neposkytne elektronické bankovníctvo automaticky – jeho zriadenie je spoplatnené. Výhodou je možnosť vkladať finančné prostriedky priamo na pobočke, pričom nezaplatíte ani euro navyše, no väčšina ďalších služieb, medzi ktoré patria výber peňazí z bankomatu či na pobočke, inkaso, trvalý príkaz alebo prevodné príkazy, je podmienená poplatkami. Tie sú ale pomerne nízke.

Otp SENIOR konto od OTP banky

OTP banka vám za poplatok 1 € mesačne automaticky poskytne internet banking aj mobile banking a k nim zadarmo pridá medzinárodnú platobnú kartu podľa vášho výberu – teda Maestro alebo VISA Electron. Raz mesačne vám pošle výpis z účtu, ktorý si prípadne môžete prevziať aj priamo na pobočke, nevýhodou je však poplatok za inkaso. Ten je oproti ostatným bankám, ktoré ho ponúkajú buď za poplatok okolo 0,20 € alebo zadarmo, pomerne vysoký – až 0,80 €. Iné poplatky sa však pohybujú v pomerne priaznivej hladine.

Poštová banka a jej UŽITOČNÝ ÚČET SENIOR

„Poštovka“, ako sa o nej zvykne hovoriť v reklamách, na rozdiel od zvyšných troch bánk ukazuje celkom iný prístup k seniorským účtom. Na jednej strane má spomedzi nich najvyšší mesačný poplatok (2 €), poplatok za výber z bankomatu v zahraničí (6 €) a vyžadovaný povinný zostatok (7 €), no na strane druhej ponúka väčšinu dodatočných služieb úplne zadarmo. Patria medzi ne prevodné príkazy cez internet, trvalý príkaz, inkaso, vklad na pobočke, platba kartou, a dokonca aj výber z bankomatu vlastnej banky. Zaujímavosťou je aj povolené prečerpanie, ktoré iné banky k tomuto typu účtu neposkytujú. V Poštovej banke je k dispozícii vo výške od 100 € do 2000 € pri úrokovej sadzbe 19,50 %. Na tento produkt platí navyše až do 31.12.2018 akcia. Ide o odmenu za aktívny účet, ktorej podmienkou je registrácia do programu PENIAZE s5 a debetný obrat vo výške minimálne 200 € mesačne. V prípade jej splnenia vám banka poskytne rôzne zľavy na vami vybrané produkty a služby.

Sociálna poisťovňa radí: Nenechajte si vybavovanie dôchodku na poslednú chvíľu

Čítaj tu

Vedieť, čo od svojho bankového účtu očakávate, znamená mať pri výbere eso v rukáve. Ak sa vám zdá, že vašim požiadavkám nevyhovuje ani jeden z produktov určených pre seniorov, nebude na škodu porozhliadať sa ani po obyčajných bežných účtoch, ktoré majú taktiež svoje výhody aj nevýhody. Základom je však mať predstavu, ako chcete nakladať so svojimi peniazmi. Dobré hospodárenie s dôchodkom ocení totiž nielen vaša banka, ale v prvom rade vy sami.

Text: Martina Píšová
Zdroj: Financnykompas.sk, Otpbanka.sk, Postovabanka.sk, Slsp.sk, Vub.sk
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button