Pripraviť sa, pozor, JAR!
Ako pripraviť svoje telo, šatník aj záhradku na prichádzajúce slnečné dni
Aj vám sa zdá, že ešte predvčerom pokrýval naše dvory sneh a usilovne sme v podomácky vyrobených kŕmidlách sypali vtáčikom slnečnicu? Dnes je už pritom zas všetko inak – slniečko nás obdarúva prvými lúčmi, meteorológovia čoraz častejšie predpovedajú oteplenie a na ulice vybiehajú prví odvážlivci na bicykloch. Príchod jari nám pritom zvestujú už aj štebotajúce operence. Čo všetko by sme mali stihnúť, než nám toto veselé ročné obdobie nedočkavo zaklope na dvere?
Koho sa týkajú zmeny dôchodkového veku v roku 2019?
Jarná rovnodennosť, z ktorej sa už tradične tešíme 20. marca, pripadá tento rok na stredu. Niežeby ortuť teplomera hľadela na kalendár – mnohokrát vyťahujeme ľahšie oblečenie už omnoho skôr. Než sa ale opäť naplno ponoríme do kolobehu prechádzok, výletov, prác v záhrade a vonkajších športov, je dobré sa na toto obdobie poriadne pripraviť.
Marec v záhrade
Pôda sa po zime prebúdza, a tak je čas jej dopriať počiatočnú jarnú starostlivosť. Pranostika hovorí, že počasie počas celého mesiaca bude také, ako 9. marca. Ak teda po tomto dátume nebudú hlásené neskoré mrazy, pozornosť by ste mali venovať presádzaniu okrasných drevín a sadeniu ruží a niektorých trvaliek. O slovo sa v tomto období hlásia aj prvé rezy ovocných stromov a príprava zeleninových hriadok v podobe prekyprenia a zapracovania kompostu.
Komu a koľko prispeje mesto na obed alebo večeru?
Príprava šatníka a základných potrieb do ruksaku
Koniec zimy je ideálny na pretriedenie starých a nepotrebných vecí zo šatníka. Utvorí sa tak miesto pre sviežejšie kúsky oblečenia. Je dobré si zabezpečiť najmä kvalitné a pohodlné tenisky na jarné prechádzky po prírode alebo na bicykel. Keďže už prvé teplé lúče slnka vedia byť poriadne ostré, nezabúdajte taktiež na slnečné okuliare – platí to dvojnásobne, ak máte citlivé oči alebo ste po laserovej operácii. Samozrejmými spoločníkmi vo vašom ruksaku by mali byť opaľovací krém (určený aj na tvár) a fľaša na viacnásobné použitie. Na pitný režim sa neoplatí zabúdať či už je vonku horúco alebo sviežejšie. Tip: Vytvorte si malé vrecko so základnými potrebami, ktoré budete nosiť vždy so sebou. Mať pri sebe leukoplasty, krém na štípance, pilník na nechty, vlhčené vreckovky, vreckový nožík, zápalky a tabletky proti bolesti (a prípadne aj proti alergii) nie je nikdy na škodu.
Naštartovanie organizmu pred sezónou
To, čo platí pre zem, platí aj pre naše telo – aj ono totiž počas zimy fungovalo v inom režime, ako na jar či leto. Než sa teda naplno pustíme do dlhých zdravých prechádzok, túr či výletov na bicykli, nie je zlé postupne prebudiť organizmus zo „zimného spánku“. Ak ste si dali počas zimy pauzu od náročnejšej fyzickej aktivity, marec je ideálny čas na ľahšie cvičenia či kratšie prechádzky. Telo sa tak pomaly, ale isto dostane späť do bežnej letnej kondície. Potom už preň nebudú problémom ani práce v záhrade či jarná hubárska sezóna. Fyzická aktivita je tiež osvedčeným prostriedkom boja proti jarnej únave. V tomto smere sú nápomocné aj rôzne ovocné či zeleninové smoothie nápoje, ktoré sa tiež vďaka ich zdravému obsahu postarajú o detox a zlepšenie imunity. Tak čo, taktiež sa už neviete dočkať tých slnečných, „uštebotaných“ dní?
Ako získať štátnu dotáciu na dovolenku?
Text: Martina Píšová
Foto: Pixabay.com