DôchodokFinančné okienkoPoradňaVšeobecné infoZo života

Užívame si dôchodok tak, ako by sme chceli?

Peniaze: Šetrime s rozumom a žime s radosťou

Peniaze boli, sú a budú pre život nevyhnutné. Na druhej strane, peniazom netreba pripisovať väčší význam, aký v skutočnosti majú, ale ani ho bagatelizovať. Nájsť zlatú strednú cestu nie je jednoduché ani vo vyššom veku. Peniaze nám pomáhajú zvýšiť, alebo aspoň si udržať, kvalitu života.

Nechcem poukazovať na výšku dôchodkov v SR. Všetci vieme, že nezodpovedá našim potrebám a v žiadnom prípade neodzrkadľuje náš význam práce pre spoločnosť, ktorú sme jej odovzdávali počas aktívneho života. Odchodom na dôchodok životná úroveň seniorov, až na niekoľko výnimiek, klesá.

Napriek tomu môže rozumný a zodpovedný človek peniaze použiť ako nástroj na zlepšenie života. Veď kto dobre pozná svoje reálne potreby, ten pozná aj úlohu a význam peňazí.

Čo nemám, to nepotrebujem

Je to vec názoru. Tiež je pravda, že ak sú seniori relatívne zdraví, s primeraným bankovým účtom, užívajú si dôchodok. Nie je ich veľa. Mnohým bráni, okrem finančných možností, podlomené zdravie. Žiaľ, štatistické ukazovatele hovoria o tom, že dôchodcovia vynakladajú v priemere na svoje zdravie dvakrát toľko, ako ľudia ekonomicky aktívni. Napriek tomu dokážu mnohí dôchodcovia zmysluplne využívať svoj dôchodok.

Čo vás trápi? Aké sú najčastejšie otázky o dôchodkoch?

Čítaj tu

Čo nemám to nepotrebujem – často počujem túto vetu v spoločnosti seniorov. Možno práve preto je to naša filozofia, lebo  sme generácia, ktorá bola skromná a vedela hospodáriť. Nemali sme maniere rozhadzovania, nežili sme na dlh.  Aj teraz zvažujeme a hľadáme spôsoby ako „vyjsť z dôchodku“.

Stretávam sa s rôznou skupinou seniorov, a tak sem-tam „hodíme reč“. Hľadáme odpovede na otázky s cieľom vzájomne si poradiť, inšpirovať sa, ako si čo najlepšie užiť dôchodok. Možno naše názory a skúsenosti poslúžia aj vám, možno vás budú inšpirovať k tomu, aby ste sa podelili o svoje skúsenosti. Stále platí: „veľa ľudí – veľa vie.“

dôchodok seniori
Čo nemám, to nepotrebujem?

Ako čo najlepšie hospodáriť s dôchodkom

Zhodli sme sa všetci v tom, že svoje peniaze musíme mať pod kontrolou, či ide o väčšie či menšie veci alebo o tie vysnívané. Snívanie totiž patrí k životu aj vo vyššom veku. Väčšina z nás postupuje nasledovne:

  • Držíme sa hesla: „Zaplať, až potom zvažuj, čo ďalej“. Keď príde dôchodok, najskôr zaplatíme účty a potom si niečo odložíme bokom. Hovorí sa, že by sme si mali na horšie časy odkladať 10%. Z priemerného dôchodku sa to dá, z menšieho dôchodku už menej, ale rezervu si tvoríme takmer všetci. Snažíme sa.
  • Mnohí z nás si ešte stále vedú evidenciu výdavkov – iba tak vieme následne posúdiť, či nie sú niektoré položky zbytočne vysoké a hlavne, na ktorej položke sa dá ešte ušetriť.
  • Nenakupujeme unáhlene a robíme si zoznam, nie preto, aby sme na nič nezabudli, ale preto, aby sme nenakupovali to, čo nepotrebujeme.
  • Rôzne poplatky, napríklad u operátora, radíme si navzájom najmä v prípade, ak ho zvažujeme vymeniť alebo chceme zmeniť paušál. Často sa nám snažia obchodní zástupcovia vnútiť aj nevýhodný program, pre našu spotrebu zbytočne predražený.
  • Neostáva nám nič iné – chrániť sa pred „šmejdami“ a sofistikovanými podvodníkmi. Napriek správam v masovo komunikačných prostriedkoch, napriek rôznym školeniam, žiaľ, je skupina ľudí, ktorá opäť znovu a znovu „naletí“.
  • Čo môžeme ešte urobiť? Zvažujeme, kedy je racionálne variť doma, hoci aj na 2 dni (výživoví poradcovia nám prepáčia)  a kedy sa stravovať v reštaurácii. Z času – načas zájdeme aj do cukrárne, ale často kávičkujeme doma. Raz u jednej, inokedy u druhej priateľky, striedame sa.
  • Ak jeden mesiac prekročíme svoj rozpočet, ďalší sa uskromníme.
  • Tiež by sme nemali zabúdať „na staré kolena“ a odkladať si, keď sa dá. Do poproduktívneho veku vstupovať s určitým zabezpečením na horšie časy sa vypláca.

Určitá skupina ľudí nebude nikdy spokojná a netýka sa to iba seniorov. Už počujem, ako hovoria, že sa ušetriť nedá, že si v našich kúpeľoch môžu užívať iba dôchodcovia z Rakúska, Nemecka či Holandska. Nezabúdajme, že aj oni vedia šetriť a v niektorých prípadoch možno tiež musia.

Ako získať príspevok na dovolenku – otázky

Čítaj tu

Spomínam si na situáciu, keď som bola na stáži vo Švajčiarsku – Dübendorf. Úžasná skúsenosť zameraná na starostlivosť o seniorov – denný stacionár, oddelenie pre dlhodobo chorých, penzión a návšteva domácnosti s opatrovateľkou. Trochu nás domáca pani zahanbila, keď nás zastavila umývať riad od raňajok pod tečúcou vodou. My sme to tak bežne doma robili, nešetrili sme totiž vodou.

Komu prispeje zamestnávateľ až 275 eur na dovolenku?

Čítaj tu

Nezabúdajme na to, že peniaze nie sú všetko. Raz som si osvojila myšlienku, že vzťahy medzi ľuďmi majú cenu iba dovtedy, kým sa nezačnú vyjadrovať peniazmi. Šetrime s rozumom a užívajme si s radosťou.

Text: Anna Čunderlíková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button