Pobyty so zľavou a dotácieSeniorske pobyty

Ako získať štátnu účelovú dotáciu na dovolenku

Odpovede na najčastejšie otázky

V marci 2019 sa opäť spustilo takzvané dovolenkovanie so štátnou účelovou dotáciou určené seniorom. Dôchodcovia tak opäť môžu využiť príspevok vo výške 50 eur na 7-dňový rekondičný pobyt na Slovensku s celodennou stravou. Pridelenie štátnej dotácie na dovolenku je však presne definované zákonom, a preto nie každému dôchodcovi vznikne naň nárok.

Do redakcie nám prišlo niekoľko špecifických otázok na danú tému. Opakovane sa týkali najmä nároku na príspevok v prípade pracujúceho dôchodcu. No ozývali sa aj invalidní dôchodcovia, ktorým nebolo jasné, či majú alebo nemajú právo uchádzať sa o zľavnený rekondičný pobyt. Pripravili sme preto odpovede na najčastejšie z nich.

Invalidní dôchodcovia

Prosím Vás, ak mám 60 rokov a som členom Jednoty dôchodcov, priberám invalidný dôchodok, mala by som nárok na dotáciu 50 eur na kúpeľný pobyt? Ďakujem za odpoveď.

Nie. Nárok na štátnu účelovú dotáciu 50 eur na dovolenku pre seniorov majú len nepracujúci dôchodcovia – poberatelia starobného, predčasného starobného a výsluhového dôchodku. Príspevok sa nevzťahuje na poberateľov invalidného dôchodku.

Takto môžete ušetriť: Prehľad seniorskych zliav

Čítaj tu

Dobrý deň, chceme využiť s manželom príspevok 50 eur na dovolenku. Ja ešte poberám invalidný dôchodok, môj muž starobný dôchodok a chceme zobrať na dovolenku nášho vnuka. Máme nárok všetci traja?

Nie, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Nárok na štátnu účelovú dotáciu majú iba poberatelia starobného, predčasného alebo výsluhového dôchodku. Čiže v uvedenej situácii môže príspevok využiť iba manžel. Žiaľ dieťa nemôže dostať 100 % zľavu za pobyt,  dieťa do 7,99 roka má dovolenku zdarma, iba ak ide v sprievode dvoch dospelých osôb s nárokom na dotáciu – čiže s dvomi poberateľmi starobného, predčasného alebo výsluhového dôchodku alebo ak ide s jedným platiacim dospelým, avšak ubytovaní budú v jednolôžkovej izbe s prístelkou.

príspevok na dovolenku
Na dovolenku so štátnou účelovou dotáciou majú nárok len nepracujúci dôchodcovia.

Dôchodcovia, ktorí si občas alebo jednorázovo privyrobia

Dobrý deň prajem, rada by som sa opýtala na štátnu účelovú dotáciu, ktorá je určená o.i.  nepracujúcim dôchodcom poberajúcim starobný dôchodok. Má dlhodobo nepracujúci dôchodca, ktorý tento rok výnimočne pracoval 1 mesiac na základe zmluvy o vykonaní práce nárok na túto dotáciu? Ďakujem Vám za Vašu odpoveď.

Pokiaľ ma dôchodca za mesačnú zmluvnú prácu riadne spravené odvody aj do Sociálnej poisťovne, nemá nárok na pobyt so statnou účelovou dotáciou, nakoľko nespĺňa zákon. Pobytu so štátnou účelovou dotáciou sa môže zúčastniť poberateľ starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo výsluhového dôchodku, ktorý nevykonáva činnosť zakladajúcu nárok na príjem zo závislej činnosti alebo na príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, má trvalý pobyt na území SR a spĺňa podmienku na čerpanie dotácie MPSVR SR na podporu rekondičných aktivít v súlade s § 6 ods. 1 písm. b) a ods. 5 zákona č. 544/2010 Z. z.

Odpovedala Ing. Beata Torokova, obchodný a marketingový riaditeľ, Sorea

Koho sa týkajú zmeny dôchodkového veku od roku 2019?

Čítaj tu

Dobrý deň, chcela by som informácie, čo sa týka seniorských rekreácií, s manželom by sme chceli absolvovať rekreáciu, ešte sme tak neboli a mám pár otázok. Sme dôchodcovia, nepracujeme, len ja som zástupkyňa vlastníkov bytov v našom bytovom dome a poberám za tú prácu príspevok, dostávam raz ročne cca 500€. Chcem sa spýtať, či to nemá vplyv na dotáciu od štátu na rekreáciu, chceli by sme zobrať aj vnučku.

V tomto prípade je to obdobné, ako v prípade predtým. Za nepracujúceho dôchodcu – zástupcu vlastníkov bytov, odvádza odvody bytové družstvo, čiže sa jedná o príjem zo závislej činnosti a takýto dôchodca nemá nárok na pobyt so štátnou účelovou dotáciou.

Odpovedala Ing. Beata Torokova, obchodný a marketingový riaditeľ, Sorea

Ako získať štátnu účelovú dotáciu 50 eur na dovolenku?

Čítaj tu

Ako si vybaviť príspevok na dovolenku?

Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako mi vrátia tých 50€ po splnení všetkých podmienok? V hoteli mi odpočítajú z ceny ubytovania? Alebo mi to príde domov šekom? Ďakujem.

Uvedená cena je už po odpočítaní 50 €, čiže konečná cena, ktorú zaplatí klient hotelu SOREA. Dotáciu 50 € si následne uplatňuje SOREA na základe odrekreovaného klienta a predloženia podpísaného dotačného poukazu z pobytu v hoteli.

Odpovedala Ing. Beata Torokova, obchodný a marketingový riaditeľ, Sorea

Dobrý deň, kde si môžem vybaviť príspevok na dovolenku?

Dobrý deň, v prvom rade stačí, ak si vyberiete niektorý z pobytov pre seniorov, ktoré nájdete napríklad na stránkach spoločnosti Sorea a jeden si zarezervujete. Pri nástupe na pobyt sa preukážete potvrdením zo Sociálnej poisťovne, že ste poberateľom starobného, predčasného starobného alebo výsluhového dôchodku a podpíšete čestné prehlásenie o tom, že ste nepracujúci dôchodca.

Dobrý deň, sú výlety do okolia v cene pobytu so štátnou účelovou dotáciou?

Toto je otázka skôr určená priamo hotelu, respektíve ubytovaciemu zariadeniu, v ktorom ste si pobyt vybrali. Vo všeobecnosti však platí, že cenu za výlet si doplácate. Rôzne kultúrne podujatia a spoločenské večery však v cene započítané sú a nedopláca sa za ne.

Text: Alena Kytková
Foto: 123rf.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button