Finančné okienkoKoronavírusPoradňaSeniorske pobyty

Vláda schválila 500-eurové poukazy pre seniorov za očkovanie

Nezáleží pritom, na ktorú dávku senior čaká, podstatný je termín registrácie

Vláda v stredu (1.decembra 2021) schválila päťstoeurové poukazy za očkovanie pre ľudí nad 60 rokov. Nárok majú všetci v uvedenej vekovej kategórií, ktorí sa do 15. januára 2022 zaočkujú prvou, druhou alebo treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu covid-19, podmienkou je však registrácia najneskôr do 24. decembra 2021. Nárok vznikne aj seniorom, ktorí absolvujú očkovanie posilňujúcou treťou dávkou kedykoľvek do 30. júna 2022.

Vyplýva to zo schválenia novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19, ktorá bola navrhnutá do skráteného konania. Opatrenie sa týka približne 1,2-milóna občanov v seniorskom veku a rozpočet bude stáť 500 miliónov eur. Jeho cieľom je najmä ochrana zdravia rizikových skupín, ale tiež aktívna podpora segmentov, ktoré zavedenými pandemickými opatreniami najviac utrpeli.

Vybavte si po covide kúpeľnú liečbu

Čítaj tu

Kto má nárok na poukaz v hodnote 500 eur?

  • Všetci obyvatelia, ktorí do konca roka 2021 dovŕšia vek 60 rokov
  • a zároveň majú trvalé alebo prechodné bydlisko na území Slovenska.

Podmienky získania poukazu

Neočkovaní:

  • odmenu 500 eur môžu získať všetky osoby, ktoré očkovanie prvou dávkou alebo jednodávkovou očkovacou látkou absolvujú v období od 25. novembra do 24. decembra,
  • alebo sa do tohto termínu na takéto očkovanie zaregistrovali a zaočkujú sa najneskôr do 15. januára 2022.

Zaočkovaní:

  • druhou skupinou s nárokom na 500-eurový poukaz sú seniori, ktorí dostanú posilňovaciu, takzvanú booster dávku vakcíny do 24. decembra,
  • alebo sa do tohto termínu na takéto očkovanie zaregistrovali a zároveň ho absolvujú do 15. januára 2022.

Čakajúci na tretiu dávku:

  • treťou skupinou s nárokom na poukaz by mali byť obyvatelia zaočkovaní posilňovacou dávkou do 30. júna 2022. Podmienkou však je, že očkovanie druhou dávkou alebo jednodávkovou očkovacou látkou absolvujú do 15. januára 2022, pričom posilňovaciu dávku absolvujú do siedmich mesiacov od očkovania druhou dávkou alebo jednodávkovou očkovacou látkou.
500-eurový poukaz za očkovanie
Za očkovanie ktoroukoľvek dávkou vakcíny proti covid-19 dostanú seniori 500-eurový poukaz

Kde možno poukaz využiť?

Poukazy v hodnote 500 eur bude možné využiť v hoteloch, penziónoch, reštauráciách a kaviarňach, wellness a kúpeľných zariadeniach, či iných rekreačných zariadeniach na Slovensku, ale aj na kultúrne podujatia či iné vybrané služby. Možnosti ich využitia budú včas oznámené.

2022: Aké zmeny sa chystajú na poli dôchodkov?

Čítaj tu

Poukaz seniorom vo veku 60+ poskytne za očkovanie Ministerstvo financií v elektronickej alebo listinnej podobe. Listinná podoba poukazu bude mať povahu ceniny. Poukaz môže použiť aj iná fyzická osoba ako tá, ktorej bol pôvodne pridelený.

S odchodom do dôchodku sa oplatí počkať do januára

Čítaj tu

Text: Alena Kytková
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button