Finančné okienkoKoronavírusPoradňa

Schválili finančný príspevok za očkovanie

Za tretiu dávku dostanú seniori 300 eur, za druhú a prvú 200

Finančná odmena za očkovanie pre ľudí nad 60 rokov zmenila za posledných pár dní podobu niekoľkokrát. Aj keď vláda ešte pred týždňom predbežne odhlasovala seniorom 500-eurové poukazy na služby, dnešné rokovanie prinieslo definitívne schválenie finančnej odmeny za očkovanie v hodnote 300 alebo 200 eur, v závislosti od poradia podanej vakcíny.

Na rozdiel od pôvodných poukazov budú bonus vyplácať v hotovosti, prostredníctvom poštových poukážok a  priamo na domácu adresu.  S vyplácaním odmeny za očkovanie sa plánuje začať ešte v decembri. Ako prví ju obdržia seniori, ktorí sú zaočkovaní všetkými tromi dávkami vakcíny proti ochoreniu Covid-19.

S odchodom do dôchodku počkajte do januára

Čítaj tu

Nárok na finančný príspevok za očkovanie majú:

  • všetci obyvatelia, ktorí do konca roka 2021 dovŕšia vek 60 rokov,
  • zároveň majú trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky,
  • a najneskôr do 15. januára 2022 absolvujú druhú alebo tretiu dávku vakcíny, resp. očkovanie jednorazovou vakcínou.

Nárok na finančný príspevok za očkovanie nemajú:

  • osoby mladšie ako 60 rokov,
  • všetci tí, ktorí boli zaočkovaní mimo územia Slovenskej republiky.

300 eur za tretiu dávku

Na to, aby najmenej šesťdesiatroční seniori dostali maximálny finančný príspevok za očkovanie v hodnote 300 eur, musia sa do 31. decembra 2021 nechať zaočkovať treťou, takzvanou posilňovacou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19 alebo sa aspoň zaregistrovať a vakcináciu absolvovať najneskôr do 15. januára 2022.

300 eur automaticky dostanú aj tí seniori, ktorí už tromi dávkami vakcíny zaočkovaní sú.

príspevok za očkovanie
Za očkovanie treťou dávkou vakcíny dostanú seniori 300 eur v hotovosti

200 eur za druhú dávku

Na finančnú hotovosť v sume 200 eur majú nárok všetci seniori, ktorí sa v období od 30. júna do 31. decembra 2021 nechali resp. nechajú zaočkovať druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Na dvesto-eurovú čiastku budú mať nárok aj tí, ktorí sa na preočkovanie druhou dávkou zaregistrujú do čakárne a vakcináciu absolvujú do 15. januára 2022.

200 eur za prvú dávku

200 eur dostanú aj tí, ktorí sa dali zaočkovať prvou dávkou v termíne od 25. novembra 2021 do 31. decembra 2021 alebo sa do konca roka na túto dávku zaregistrujú a očkovanie absolvujú do 15. januára 2022. Ak sa človek zaočkoval prvou dávkou do 24. novembra 2021, nárok na pomoc má len vtedy, ak sa do konca roka zaočkuje druhou dávkou, alebo sa zaregistruje do čakárne a preočkovanie absolvuje do 15. januára 2021.

Najnižšie dôchodky sa novoročnej valorizácie nedočkajú

Čítaj tu

200 eur za jednorazovú vakcínu

Finančnú hotovosť v sume 200 eur dostanú aj seniori, ktorí do konca roka absolvujú podanie jednodávkovej vakcíny, a zároveň sa dajú preočkovať posilňujúcou dávkou najneskôr do 1. marca 2022.

Situácia v čakárňach sa bude priebežne analyzovať a v prípade veľkého množstva čakateľov bude môcť vláda nariadením predĺžiť lehoty na registrácie, prípadne na absolvovanie samotného očkovania, avšak najviac o osem týždňov.

Zaregistrovať sa na očkovanie možno na stránke korona.gov.sk

Kúpeľná liečba post-covidového syndrómu

Čítaj tu

Forma vyplatenia a využitie finančného príspevku:

Finančná pomoc – odmena bude seniorom vyplatená na základe údajov z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) automaticky, bez nutnosti o ňu požiadať prostredníctvom poštovej poukážky. Doručovaná bude na adresu, ktorú seniori zadali pri registrácií na očkovanie. Finančný príspevok za očkovanie bude možné použiť ľubovoľne a na čokoľvek.

Text: Alena Kytková
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button