DôchodokPoradňaSociálna poisťovňa

Vyššie dôchodky vďaka vyššej budúcoročnej valorizácii

Rozpočet Sociálnej poisťovne počíta s razantným navýšením penzií

Každoročný nárast výšky dôchodkových dávok je naviazaný na tzv. dôchodcovskú infláciu, ktorá začiatkom roka 2022 nepríjemne prekvapila. Mnohé penzie sa nezvýšili vôbec, iné len o sumu, ktorá by nepokryla ani mesačné náklady na chlieb. Dosiahla úroveň 1,3 percenta, za čo vďačila nízkemu medziročnému nárastu cien za domácnosti dôchodcov.

No január 2023 dáva tušiť násobne vyššie dôchodky. Dôvodom by mala byť rekordne vysoká úroveň inflácie za prvý polrok roku 2022. Rozpočet Sociálnej poisťovne na rok 2022 s výhľadom na roky 2023 a 2024 dokonca počíta s tým, že v roku 2023 by mohli ísť dôchodky nahor o 4,9 percenta (s celkovým rozpočtom 425,8 milióna eur) a v roku 2024 o 3,1 percenta (s rozpočtom 287,5 milióna eur).

Dôchodky v roku 2022

Čítaj tu

Budúci rok predpokladá dôchodky vyššie o desiatky eur

Pomerne silný rast cien v súčasnosti zaznamenajú nielen potraviny, ale aj energie či služby, ktoré majú vo výdavkoch dôchodcov často vyššiu váhu ako v spotrebnom koši priemernej domácnosti. Je teda možné predpokladať, že dôchodcovská inflácia by mohla byť v budúcom roku o niečo vyššia ako je priemerná medziročná hodnota. Analytici predpokladajú, že môže dosiahnuť až 7,5 percenta, no najpravdepodobnejší scenár hovorí o nižšej sume. „Infláciu za domácnosti dôchodcov očakávame v prvom polroku tohto roka na úrovni 6,5 až 7 percent,“ uviedla pre agentúru SITA analytička WOOD & Company Eva Sadovská, podľa ktorej si domácnosti seniorov priplatia viac najmä za potraviny a bývanie.

valorizácia dôchodkov
Budúci rok by si seniori mohli prilepšiť o desiatky eur

Dôchodky sa každoročne valorizujú o sumu, ktorú predstavuje práve percento dôchodcovskej inflácie. Ak by teda odhady boli správne, penzisti by si budúci rok polepšili o vyššiu finančnú čiastku. To by v praxi znamenalo, že napríklad seniorovi so starobným dôchodkom na úrovni 400 eur mesačne by každý mesiac pribudlo až 30 eur. Od januára by tak poberal 430 eur mesačne, pričom v tomto roku si prilepšil len o 5,20 eura.

Ako si vypočítať vek odchodu do dôchodku

Čítaj tu

Text: Alena Kytková
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button