VšeobecnéZdravie

Ach, tie letné štípance!

Aké druhy štípancov nám toto leto hrozia a čo s nimi robiť?

Leto je obdobie, kedy trávime oveľa viac času vonku, než počas iných období. Či už prácou v záhrade, výletom v lese či na horách alebo len tak na lúke či v parku. Je prirodzené a zdravé, že chceme byť na čerstvom vzduchu a nasávať slnečné lúče, no, bohužiaľ, nie je to samozrejmosťou len pre nás, ľudí. Nevítanými spoločníkmi počas letných dobrodružstiev sú tiež komáre, kliešte a nepríjemný, dotieravý hmyz.

Ako spoznáme, že nás niečo poštípalo? Väčšinou veľmi rýchlo. Na mieste sa vytvorí citlivá červená hrčka, ktorá obvykle navyše nepríjemne svrbí, niekedy dokonca opúcha do čoraz väčších rozmerov. V lepšom prípade sa môžeme o tento pár milimetrový problém postarať aj sami, no horšie sú na tom alergici. Tým môže aj malý štípanec spôsobiť problémy s dýchaním, ďalšie opuchy, nevoľnosti či závraty, ktoré môžu prejsť až do život ohrozujúceho stavu – anafylaktického šoku. Ak sa to týka aj vás, určite neváhajte s návštevou doktora.

Prvá pomoc vždy poruke

Pokiaľ však nemáte problém s neprimeranou reakciou imunitného systému, ktorá sa dostaví po kontakte s niektorými látkami z prostredia okolo nás (tak definujeme alergiu), proti svrbeniu vám pomôže aj masť bežne dostupná v lekárni. Dobré je vždy si pri sebe nosiť napríklad konopnú tyčinku, ktorá napomáha zmierneniu opuchu a regeneruje pokožku. (Výborná je tiež aj proti aftom v ústach či oparu, ktorý sa v lete taktiež vyskytuje častejšie než počas iných ročných období.)

Keď je štípanec nebezpečný

Nežijeme síce v Amerike či Austrálii, kde si ľudia musia dávať pozor aj pri tom najmenšom štípanci, keďže môže byť spôsobený napríklad jedovatým pavúkom, no niektoré exotické druhy múch sa už usadili aj u nás. Ich štípance môžu spôsobiť zdravotné problémy, a to najmä ak vyzerajú neprirodzene, hnisajú alebo je priebeh ich hojenia pridlhý a bolestivý. Hovoríme najmä o čiernych muškách, takzvaných „muchničkách“, ktoré boli veľkým problémom na Slovensku už minulý rok. V prípade problémov by sme mali neodkladne navštíviť odborníka, stále však platí, že dôležitá je prevencia. Ak ideme do prírody či záhrady, mali by sme používať ochranné spreje alebo aspoň dlhé nohavice. A keď už sa nám aj nejaký ten štípanec ujde, rozhodne by sme ho nemali rozškriabať. Výrazne by sme tým zvýšili riziko infekcie.

Ocot nadovšetko

Domáci liek našich mám a starých mám – ocot – má ešte aj v dnešnej dobe špeciálnych krémov a gélov niečo do seba. Rozhodne sa oplatí ho použiť pri uštipnutiach komármi či mravcami, ktoré patria v lete medzi najbežnejšie. Postup „vyčistenie rany, ľad a cibuľový obklad“ by sme zas mali aplikovať pri závažnejších uštipnutiach, ako sú napríklad tie od včiel, čmeliakov, ovadov, ôs, či dokonca sršňov. V prípade posledného – ak nepatríme medzi alergikov – nemusíme hneď prepadať panike. Uštipnutie sršňom síce veľmi bolí, no obsahuje len veľmi malé množstvo jedu. Navyše ide o mierumilovný hmyz, ktorý neútočí bezdôvodne, čiže vo väčšine prípadov ho stačí skrátka len nedráždiť.

uštipnutie hmyzom
Pozor na osy pri konzumácii jedla v prírode

Pridusiť, vytočiť, vykývať…

Osobitným prípadom sú kliešte. Názory na to, ako ich vybrať sa rôznia. Niektorí hovoria, že je najlepšie ho poliať olejom a pridusiť, ďalší zas, že je potrebné ho vytočiť, či už v smere hodinových ručičiek alebo naopak. Odborníci radia rozhodne použiť pinzetu a ideálne ho pomaly a opatrne z kože vykývať – tak, aby na mieste nezostala hlavička.

Dbajte na správnu prevenciu

Či už ide o štípanec od muchy, osy alebo, povedzme, blchy, všeobecne platí, že by sme si mali postihnuté miesto správnym spôsobom očistiť, ošetriť, neškriabať si ho, dať pozor, aby sa správne zahojilo a na ďalší raz si dávať väčší pozor a dbať na prevenciu.

Tip na záver: V prípade, že idete na dovolenku, zistite si, aký typ hmyzu sa v danej destinácii vyskytuje a akým spôsobom sa pred ním môžete ochrániť. V obľúbenom Chorvátsku sa napríklad vyskytuje komár tigrovaný, agresívny a aj potenciálne nebezpečný druh komára, na ktorého nezaberajú žiadne naše repelentové spreje či elektrické odpudzovače. Je teda potrebné kúpiť si ochranné prostriedky priamo v Chorvátsku, keďže tie, na rozdiel od našich, obsahujú látky, ktoré komára tigrovaného účinne odplašia.

Text: Martina Píšová
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button