VšeobecnéZdravie

Dajte stopku opakujúcim sa zápalom močového mechúra

Kedy sú nutné antibiotiká a kedy postačia bylinky?

Je veľmi pravdepodobné, že sa každý človek skôr či neskôr stretne s bolestivým zápalom mechúra či močových ciest. Ohrozené sú najmä ženy bez rozdielu veku. Neliečená infekcia môže nepekne zasiahnuť a poškodiť obličky. Kedy si vystačíte s domácou liečbou a kedy sú potrebné antibiotiká?

Pálivá a kŕčovitá bolesť v oblasti mechúra, bolesť podbruška, zakalený moč či dokonca prítomnosť krvi v ňom. To všetko sú známe prejavy nepríjemnej infekcie. Nástup ochorenia je pomerne rýchly v prípade zápalu močového mechúra. Zasiahnutie močovej trubice sa naopak začína prejavovať pozvoľne.

Za všetko môžu baktérie

Najčastejším pôvodcom ochorenia je zanesenie baktérií do močových ciest a ich následné premnoženie. Najnebezpečnejšie sú tie z kmeňa E. Coli, ktoré sa prirodzene nachádzajú v tráviacom trakte každého človeka. Ich zvýšená prítomnosť v moči však potvrdzuje zápal a vyžaduje neodkladnú liečbu antibiotikami. Závažnosť infekcie je možné zistiť aj v domácich podmienkach špecifickým testom, ktorý meria hodnoty bielych krviniek, nitrátov a bielkovín v moči. Výsledok testu potvrdí alebo vylúči bakteriálny pôvod. Najistejšou formou diagnostiky zápalu močového mechúra je však laboratórne vyšetrenie moču, pretože zdrojom ťažkosti môžu byť okrem Escherichia coli aj iné mikroorganizmy ako napríklad chlamýdie. Návštevu lekára v žiadnom prípade neodkladajte. Pri správne nasadenej antibiotickej liečbe ustúpi ochorenie už počas prvých dní.

Zápal mechúra a bylinky
Alchemilka pomôže vyliečiť zápal močových ciest

Sila byliniek

Čaj z alchemilky žltozelenej, ľudovo nazývanej aj divý muškát, je pri liečení zápalových ochorení močových ciest žien jednotkou popri doplnkovej terapii urologickým čajom. Alchemilka je patrónkou krásy a zdravia. Priaznivo pôsobí na všetky ženské choroby a siahajú po nej nielen mladé ženy v produktívnom veku, ale aj staršie dámy v období klimaktéria a po ňom. Pomáha ustáliť rozkolísanú hormonálnu hladinu a celkovú psychiku ženy. Pôsobí preventívne aj liečivo zároveň. Okrem pitia čaju sa odporúčajú sedacie kúpele. Stačí zaliať približne 200 gramov alchemilky studenou vodou a nechať lúhovať najlepšie cez noc. Z precedeného a zohriateho výluhu sa potom pripravuje liečivý sedací kúpeľ.

Naparovanie zaberie ihneď

Pri veľkých bolestiach pomôže praslička roľná. Zabudnutá bylinka, ktorá sa v ľudovom liečiteľstve používa najčastejšie na liečenie akútnych ale aj chronických zápalov močového mechúra. Zápar zo 100 gramov prasličky dokáže priam zázračne a na počkanie zbaviť postihnutého bolesti. Naparujte si zospodu oblasť mechúra zabalení do deky aspoň dvakrát denne. Čaj z prasličky roľnej zas pôsobí nielen preventívne, ale tiež aktívne pomáha pri liečení samotného ochorenia.

Tajomstvo brusníc

Klinické štúdie potvrdzujú, že v boji proti opakujúcim sa zápalom mechúra sú mimoriadne účinné práve brusnice. Svojim obsahom zabraňujú baktériam z kmeňu E. Coli zachytiť sa na stenách mechúra a podporujú ich vylučovanie von z organizmu. Dostatočný pitný režim je nemenej dôležitý. Príliš vysoká koncentrácia moču praje ich premnoženiu. Prvou pomocou, ale aj správnou preventívnou taktikou je teda riedenie moču dostatočným príjmom tekutín a brusnicovou šťavou.

Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button