AprílMájZáhrada

Dajte zbohom červivým čerešniam a višniam

Posledná šanca ochrániť kôstkoviny pred Vrtivkou čerešňovou

Začiatkom júna sa môžeme tešiť na aromatické plody čerešní a višní. Pri skorých druhoch ich môžeme mať na stole dokonca už koncom mája a bez typickej červivosti. Avšak tie poloneskoré a neskoré už toľko šťastia nemajú. Plody sa totiž začínajú tvoriť práve v čase nájazdov Vrtivky čerešňovej. Ak si chceme vychutnať čerešňovú nádielku bez strachu z červov, ochrannému postreku sa nevyhneme. Musíme však zakročiť ihneď.

Aplikovať ochranný postrek proti Vrtivke čerešňovej sa odporúča najneskôr po odkvitnutí ovocného stromu. Medzi záhradkármi koluje osvedčená metóda. Striekať koruny stromov je vraj potrebné tri dni po rozkvitnutí bazy čiernej. Táto prastará ľudová metóda zatiaľ nikdy nesklamala.

Čerešňový škodca číslo jeden

Vrtivka čerešňová je mucha čiernej farby, dlhá približne 4 mm. Patrí medzi vytrvalých škodcov v čerešňovom sade. Neobíde ani mnohé odrody višní. Jej larvy dôverne poznáme. Sú bielej farby a tunelujú šťavnaté ovocie. Mucha dokáže prezimovať pod samotným stromom uvelebená plytko v zemi v štádiu kukly aj tri roky. Preto je jednou z účinných metód na ochranu proti nej udržiavanie čistého a prekypreného pôdneho prostredia priamo pod stromom. Gazdinky zvyknú roky rokúce namáčať plody v octovej vode, ktorá vyplaví väčšinu z nich. Za zmienku však stojí aj bezpečné a účinné ošetrenie ovocných stromov ekologickým postrekom zameraným proti tomuto škodcovi ako jediné stopercentné riešenie.

Množstvo škodcov často prekvapí

Otravná mucha kladie vajíčka prevažne v ranom štádiu rastu plodu, prípade do ešte zelených čerešní. Skoré odrody sú v čase jej náletov už dávno červené, a preto takmer s istotou voči nej chránené. Nedá sa to však povedať o poloneskorých a neskorých druhoch. Tým musíme pomôcť my. Ako detektor prítomnosti Vrtivky  čerešňovej v sade dobre poslúžia žlté lepiace lapače. Rozvešané v dostatočnom množstve pôsobia ako účinná bioochrana. Krikľavá farba priťahuje muchy, ktoré po prilepení do pasce nemajú žiadnu šancu. Väčšinou ich však používame ako spoľahlivý monitoring jej prítomnosti v záhrade. Plné lepiace pasce signalizujú začiatok rojenia.

čerešne a zdravie
Čerešne čistia pečeň a omladzujú pokožku

Jedna aplikácia nestačí

K náletom obvykle dochádza na prelome mesiacov apríl a máj. Preto je dôležité včas zakročiť, a to tesne po odkvitnutí ovocného stromu. Dôležité je aplikovať postrek aspoň dvakrát v jednom roku v rozpätí približne desiatich dní. Prvýkrát striekame z dôvodu zničenia nakladených vajíčok. Druhýkrát zasahujeme v čase liahnutia lariev. V mesiaci máj zvyčajne spadne väčšie množstvo zrážok. Múdry záhradkár preto sleduje tak rojenie škodcu, ako aj pravidelnú predpoveď počasia. Počas častých dažďov totiž nemá postrekovanie veľký zmysel. Bio pasce však fungujú s istotou za každého počasia.

Vysádzanie nových stromov

Najekologickejší spôsob ako mať dozreté plody bez nepríjemných červíkov, je vyberať si odrody kôstkovín, ktoré rodia v prvých takzvaných čerešňových týždňoch. Sú to veľmi skoré alebo skoré odrody, ktoré stihnú dozrieť ešte pred samotným vyrojením Vrtivky čerešňovej. Tá sa červených plodov ani nedotkne. Za prvé čerešňové týždne považujeme obdobie dozrievania plodov v mesiaci máj. Výkyvmi počasia sa však môže proces dozrievania aj skorých odrôd oneskoriť a ohroziť tak úrodu. Včasný monitoring výskytu je najúčinnejšou zbraňou proti ničivému roju. Poradia vám v každom dobrom záhradkárstve. Ak však chcete zabojovať proti červivosti čerešní a višní už tento rok, poponáhľajte sa. Čochvíľa začne kvitnúť baza čierna…

Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button