ŠportZdravie

S vetrom opreteky k lepšiemu zdraviu

Výskum ukázal, že cyklisti sú fyzicky oveľa mladší, než ich rovesníci

Vek je len číslo – a u ľudí v zrelom veku to platí dvojnásobne. Tí totiž podľa najnovších výskumov nestarnú rovnakým tempom ako ich vrstovníci uznávajúci pasívnejší životný štýl. Keďže sa navyše blíži ročné obdobie, ktoré je na bicyklovanie ako stvorené, je načase prebudiť dvojkolesového spoločníka zo zimného spánku, dofúkať mu gumy a naolejovať reťaz. Za odmenu z vás urobí nielen zdravšieho, no dokonca šťastnejšieho človeka.

Zdravý pohyb bez veľkej námahy

Bicyklovanie je úžasný šport, v ktorom si každý nájde to svoje. „Tátoš“ na dvoch kolesách je vhodný nielen pre všetky vekové kategórie, ale keďže je šliapanie do jeho pedálov neinvazívne, lekári ho odporúčajú aj ako rehabilitačnú pomôcku ľuďom po úraze. Na rozdiel od pre telo oveľa náročnejšieho behu sú totiž pri bicyklovaní svaly do cvičenia zapájané rovnomerne a bez priveľkého tlaku na kolená či členky. Napriek všeobecne uznávanému omylu je pritom do pohybu uvedené celé telo (nie iba nohy). Platí, že bicyklovanie nemusí byť ani namáhavé, aby bolo nášmu organizmu prospešné. Inými slovami, nemusíte vyhľadávať náročný kopcovitý terén. Najdôležitejšia je pravidelnosť.

Zbohom, depresia.

To ale nie je všetko. Na rad prichádzajú ďalšie pozitíva, ako sú zdravé srdce či dobrá telesná kondícia. Bicyklovanie je taktiež prevenciou proti mnohým chorobám. Úžasnou správou je, že tento čoraz populárnejší šport je cvičením nie iba pre telo, ale aj pre dušu. Zbohom symptómy depresie, úzkosť či stres, „hello“ endorfíny – hormóny šťastia! Zdá sa, že Peter Sagan skutočne vedel, prečo si vybral kariéru cyklistu. Vďaka nemu dnes Slováci oprašujú svoje staré bicykle a vedú tak aktívnejší životný štýl, čo znamená, že sme ako národ opäť o niečo zdravší.

športom proti starnutiu
Bicyklovanie výrazne posilňuje imunitu

Rôzni ľudia môžu starnúť rôznym tempom

Výskum vedeckého časopisu Aging Cell (z angličtiny „starnúca bunka“) preukázal, že okrem všetkých vyššie uvedených pozitív, o ktorých sme vedeli už dávnejšie, má pravidelná jazda na bicykli predsa len ešte jedno, na ktoré by sme nemali zabúdať. Imunitný systém človeka za normálnych okolností začína už v jeho dvadsiatych rokoch klesať ročne o 2 až 3 percentá, čo značí, že s vekom stúpa aj naša náchylnosť na rôzne infekcie či choroby. Vedci sa teda rozhodli porovnať tri skupiny ľudí – cyklistov vo veku 55-79 rokov, ich neaktívnych rovesníkov a napokon mladých dospelých vo veku okolo dvadsiatky. A ich neuveriteľné zistenie? Imunita prvej a tretej skupiny bola na rovnakej úrovni!

Výskumníci dodávajú, že zvyšujúci sa vek a s ním súvisiace zmeny v organizme sú komplexným procesom zahŕňajúcim množstvo faktorov, ako je napríklad genetika, prostredie, v ktorom žijeme alebo náš životný štýl. No do veľkej miery ho ovplyvňuje aj kondícia nášho imunitného systému. Fyzická aktivita, ktorú vyvíjame (alebo – naopak – nevyvíjame), výrazne ovplyvňuje zdravie a vitalitu   – a teda aj celkovo náš život – po mnohých stránkach.

Text: Martina Píšová
Foto: Pixabay.com, 123rf.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button