Srdce a cievyZdravie

Potešte srdce, vráti vám to 3,363,840,000-krát

Čo prospieva nášmu srdcu a čím mu – naopak – ubližujeme?

O srdci sa hovorí nielen ako o najdôležitejšom (a najusilovnejšom) orgáne v tele. Ako symbol sa obvykle spája aj so vzťahmi či láskou. Centrom emócií je, samozrejme, mozog. Ale bez srdca, ktoré ho zásobuje krvou, by nám nijako neposlúžil. Správnou starostlivosťou oň udržiavame zdravé celé telo. Akých najväčších prehreškov sa voči nemu dopúšťame a čo mu zas výrazne pomáha?  

Po svete behá – a to doslova – množstvo priaznivcov zdravého životného štýlu. Vidíme ich utekať popri cestách, deň čo deň prebicyklovať či prekorčuľovať celé kilometre alebo nakupovať bio zeleninu a ovocie na miestnom trhu. Samozrejme, všetko z toho telo ocení, no na to, aby sme boli zdraví, sa nemusíme nutne stravovať výlučne vegánsky, pridávať si chia semiačka do každého jedla a na ruke nosiť hodinky monitorujúce počet krokov a tepovú frekvenciu. Na začiatok stačí prestať robiť veci, ktoré nášmu srdcu spôsobujú vrásky.

Diabolská sedmička

Fajčenie – základ pre mnohé budúce choroby – je, ako inak, číslom jeden. Nezáleží vôbec na tom, či fajčíte cigary, obyčajné alebo elektronické cigarety. Riziko pre srdce je rovnaké, pretože je založené na príjme nikotínu. Ten zužuje artérie a efekt na ne je prakticky okamžitý. Všeobecne platí, že nejestvuje nič ako „malá dávka nikotínu“, ktorá by nám neubližovala. Ďalšími rizikovými faktormi sú nedostatok pohybu (ktorý je v dnešnej dobe doslova kritický a škodí nám v mnohých ohľadoch), nadváha, nezdravé stravovanie, stres a prebytok alkoholu. Bohužiaľ, o väčšine týchto vecí sa v súvislosti so srdcom hovorí už toľko, že sa nad nimi prestávame zamýšľať a vo svojom živote ich už takmer ani nevnímame. A to ani v prípade, že sú u nás na dennom poriadku. Sedmičku „tichých škodcov“ srdca uzatvára ponocovanie.

zdravé srdce
Aj srdce potrebuje nakŕmiť

Vyčarujte svojmu srdcu úsmev na tvári

Hovorí sa – v zdravom tele zdravý duch. Ak sa teda bude usmievať naše srdce, budeme sa usmievať aj my. Rozveseliť by ho mohli tieto „superpotraviny“, ktoré ho posilnia, zásobia živinami a podporia tak jeho mimoriadne dôležitú funkciu. Medzi ne patrí jednoznačne losos (ten sa odporúča jesť dokonca až dvakrát týždenne!) alebo ovsené vločky či ovsená kaša (úžasný zdroj vlákniny). Ak si do nej pridáte oriešky, ľanové semienka, horkú čokoládu či čučoriedky, zdravý efekt sa zdvojnásobí. Z kategórie ovocia a zeleniny sa do „srdcu extra prospešných“ radia aj granátové jablká, citrusy, rajčiny, brokolica, špenát, kapusta a avokádo. Sója, extra panenský olivový olej, strukoviny a zemiaky patria taktiež medzi srdcom obľúbené potraviny. Nijako za nimi nezaostávajú ani naše obľúbené nápoje – zelený čaj, káva a červené víno v primeranom množstve. Usilovne pracujúce srdiečko od nás teda nevyžaduje veľa. Ak si nabudúce namiesto cigaretky doprajeme prechádzku na čerstvom vzduchu, spolu s mozgom sa nám rozhodne poďakujú.

Text: Martina Píšová
Foto: Pixabay.com, 123rf.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button