Hobby

Desať hobby, ktoré sa oplatí vyskúšať

Tipy na koníčky štekliace hormóny šťastia

Niekto rád mieša drinky, ďalší trávi voľné chvíle skladaním modelov tankov, iného zas môže baviť vyrezávanie hračiek z dreva… Mať hobby je zdravé pre telo i dušu, pričom vôbec nezáleží na tom, o aké ide. Stačí, že nás napĺňa a robí šťastnými. Ak však máte chuť vyskúšať niečo nové a obohatiť tak repertoár svojich koníčkov, inšpiruje sa našimi tipmi!

Hobby podnecujú zvedavú a tvorivú myseľ, robia nás aktívnejšími, zdravšími a šťastnejšími. Dnešná doba nám navyše poskytuje možnosti, o akých sa našim predkom ani len nesnívalo! Ak chceli napríklad maľovať, najskôr si museli nazbierať prírodné ingrediencie a potom si komplikovanou cestou namiešať vlastné farby (nehovoriac o zháňaní plátna či dreveného podkladu), kým nám stačí zájsť do najbližšieho obchodu a kúpiť si štetce a pár temperiek. Všetko máme doslova na dosah ruky, tak prečo to nevyužiť na rozšírenie si obzorov či vytvorenie niečoho krásneho?

Tradičné koníčky poňaté v netradičnom duchu

Čítanie, fotografovanie, pečenie či maľovanie – to sú snáď najčastejšie obrazy, ktoré sa nám spájajú so slovkom „hobby“. Hoci sú tieto overené klasiky zárukou, že nám nehrozí žiadna nuda, vždy sa dajú poňať aj netradičnými spôsobmi. Kresliť nemusíme len na papier – štetec a farby sa dnes už dajú použiť aj na textil, keramiku, ba dokonca na jedlo! Takéto zdobenie dezertov je ideálnym spôsobom, ako upiecť niečo chutné a zároveň pri tom zapojiť kreativitu. Celkovo o akomkoľvek pokrme platí, že sa dá vždy poňať aj inak – stačí sa inšpirovať umeleckými kúskami z internetu, ktoré vytvárajú nápadití ľudia zo šalátov, palaciniek, ovocia či rôznych druhov syrov. Zapojte fantáziu!

DIY

Skratka DIY – z angličtiny „do it yourself“ (urob si sám) – v sebe zahŕňa širokú škálu aktivít od šitia, cez pletenie, vyšívanie, kreslenie, paličkovanie až po dekorovanie z papiera či skla. Filozofia tohto dnes mimoriadne populárneho spôsobu trávenia voľného času je prostá – sami si vyrobíte to, čo potrebujete, cestou, aká sa vám páči a ešte pri tom ušetríte peniaze a životné prostredie. DIY často používa staré materiály, ktoré by inak skončili v odpadkoch – a pritom z nich ešte môžu vzniknúť nádherné veci! Týmto spôsobom si pri troške vynaliezavosti môžete vyrobiť vlastné tričká, ekologické tašky na nákupy, šperky, keramiku, dekorácie, pohľadnice či čokoľvek, čo vám urobí radosť. Čerešničkou na torte je, že pri troche šikovnosti sa na tomto hobby dá aj celkom slušne zarobiť. (Napríklad cena kvalitnej, ručne paličkovanej čipky, dnes dosahuje astronomické hodnoty.)

Vycibrite si myseľ logickými hrami

Hry, na ktoré sústredíte svoju pozornosť, sú nielenže duševným pokrmom pre náš zdravý mozog, no štúdie tiež dokázali, že dokážu úspešne potlačiť bolesti! Inými slovami – hrajte a zabudnete na všetko zlé. Ideálnou voľbou sú nielen krížovky, sudoku  či šach, ale aj kartové či spoločenské hry (ako je napr. dnes mimoriadne populárne Activity). Tie naviac pomáhajú pri upevňovaní medziľudských vzťahov.

Netradičné koníčky
Dokážete poskladať Rubikovú kocku?

Ornitológia = pozorovanie vtáctva

Je jar a všade naokolo počuť štebotanie – ale kto to tak nádherne spieva? Na toto užitočné a mimoriadne upokojujúce hobby vám stačí ďalekohľad a internet. Na sociálnych sieťach sa navyše tvoria komunity, kde ľudia medzi sebou zdieľajú fotografie vtáctva, ktoré sa im podarilo zachytiť, vymieňajú si názory a skúsenosti a navzájom sa povzbudzujú. Ak ste teda priateľom prírody, tento koníček je rozhodne pre vás!

Múzeá, hrady, knižnice, archívy…

Máme radi umenie, no často ani len netušíme, že hodnotné diela s neuveriteľnou históriou máme priamo pod nosom. Čo obdivovať je všade a skutočne sa stáva, že v našom bezprostrednom okolí sú veci, o ktorých sa nám ani nesnívalo, pretože sme až doteraz nemali čas ísť si ich pozrieť. Tak prečo nie práve teraz? Tip: Potulky po okolitých knižniciach či archívoch je možné spojiť s genealógiou – pátraním po svojich predkoch a koreňoch. Ľudia, ktorí sa rozhodli to skúsiť, boli neraz prekvapení, na čo natrafili!

Pomoc sebe aj ostatným

Investovať čas do dobrovoľníckych aktivít je niečo, čo sa naozaj oplatí. Nemusí ísť pritom o nič zložité – pomôcť môžete aj jednoduchým vyvenčením psíka z miestneho útulku. Nielenže urobíte vášho nového štvornohého kamaráta šťastného, no za zdravú prechádzku na čerstvom vzduchu vám poďakujete aj vaše telo.

„Milý denníček…“

Písanie denníka nie je iba spôsob, ako si uchovať spomienky, ale zároveň aj akási terapia. Výskumy taktiež dokázali, že používanie pera a papiera na nás pôsobí meditačne a uvoľňuje stres. Alternatívou k bežnému denníku je takzvaný „travel journal“ – cestovný denník, do ktorého si zaznamenávame zážitky z ciest, doplnené fotografiami, lístkami na vlak, letenkami, vstupenkami či rôznymi inými hmotnými spomienkami na chvíle prežité mimo domova. Ak ste nostalgická, kreatívna duša, toto hobby si rozhodne zamilujete.

Zberateľstvo

Známky, mince, vrchnáky od piva či vtáčie perie, na ktoré narazíte po ceste domov… Dnes už sa dá zbierať naozaj všetko. Platí pritom, že mnohé artefakty časom naberajú na cene. Ak máte teda vášeň pre starožitnosti, netradičné hračky či šperky, staré platne, kamienky, či hoci aj pohľadnice alebo korkové štuple od vína, neváhajte a zbierajte, trieďte, označujte, datujte, zapisujte…

Šport, ktorý ste vždy chceli vyskúšať

Dobre, možno u nás nemáme podmienky na surfovanie, no – ruku na srdce – vyskúšali ste v živote všetko, po čom ste kedy túžili? Ak nie, ten správny čas je práve teraz! Dnes už sú aj adrenalínové aktivity ako parašutizmus za dostupné ceny. Nič pre vás? Rozhodne sa oplatí vyskúšať aj golf, lukostreľbu či šípky!

„Dlhodobé“ koníčky

Ak máte chuť pustiť sa do niečoho, čo vás zabaví na veľmi dlhú dobu, veľmi dobrou voľbou je pustenie sa do štúdia cudzieho jazyka. Internet ponúka mnoho možností, ako sa pomerne jednoducho a rýchlo naučiť cudziu reč, ak ho navyše máte kde a s kým praktizovať, bola by večná škoda nevyužiť výhody, ktoré nám znalosť ďalšieho jazyka poskytuje. Umelecky založení jedinci si zas zamilujú hru na hudobný nástroj. Ak sa do niečoho oplatí investovať, sú to práve naše záľuby. Pretože prostredníctvom nich investujeme sami do seba – a to je niečo, čo sa nám miliónkrát vráti.

Text: Martina Píšová
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac
Back to top button