MájZáhrada

Keukenhof, mesto tulipánov: Výlet do sveta nevídanej krásy

Nahliadnite spolu s nami do najkrajšej záhrady Európy

Prší. A nie iba tak, aby sa nepovedalo – ako ostatne v posledné dni na Slovensku – ale spôsobom, že sotva vidíme pred seba. Berieme si nepremokavé bundy, na ne dáme ruksaky, cez plece prevesíme fotoaparáty a na to všetko ešte navlečieme pláštenky. S očakávaním neočakávaného napokon prekračujeme magickú hranicu do celkom iného sveta – sveta kvetov…

Príroda je rozhodne najväčšou umelkyňou. Dokazujú to prekrásne skaly, údolia, nádherne sfarbená flóra a fauna celého sveta… No holandskí umelci – tí ľudského pôvodu – sa rozhodli pokúsiť diela Matky Zeme ešte predsa len vylepšiť. Vzali cibuľky a semienka kvetov, zasadili ich do pre nich priam dokonalej miestnej piesčitej pôdy a potom už len pestovali, zveľaďovali, experimentovali, usporadúvali… Výsledky lásky k malým farebným zázrakom prírody a dlhoročných skúseností sú vskutku ohromujúce – záhrada Keukenhof v blízkosti holandského mesta Lisse je dokonalým pohladením všetkých zmyslov.

Záhrada grófky Jacqueline

Viac ako 32-hektárový pozemok plný kvetov otvorený verejnosti od roku 1949 nebol pôvodne ničím iným, než malou záhradkou grófky Jacqueline z rodu Wittelsbachovcov. Patrí k nemu teda aj zámok, ktorý však nie je súčasťou výstavy. Napriek tomu je na naj rozhodne čo vidieť, a to každý rok od polovice marca až do polovice mája. Nejde pritom iba o tradičné holandské tulipány všetkých farieb od výmyslu sveta – pastvou pre oči sú aj ľalie, narcisy, krókusy, orchidey, modrice či hyacinty.

Umelecká spolupráca človeka a prírody

Počasie v Holandsku kvietkom rozhodne praje. Len kým obídeme prvé kilometre chodníkov (ktoré dokopy tvoria až pätnásťkilometrovú trasu), vystrieda sa niekoľko druhov dažďa sem-tam pretkaného krátkymi intervalmi slnečného svitu. Pravdaže, tienistou stránkou každej veľkej výstavy – navyše ak má také limitované trvanie ako Keukenhof – sú masy turistov. Každý sa snaží vidieť a odfotiť čo najviac obrázkov, ideálne tak, aby mu nik nestál v zábere, čo je pri toľkých ľuďoch v pršiplášťoch takmer nemožné. Napriek tomu je rozhodne na čo hľadieť. Oči si pri toľkej kráse a farbách ani nevedia narýchlo vybrať smer, na ktorý majú sústrediť pozornosť. Časť výstavy tvoria špeciálne naaranžované kytice, ďalšou sú zas inštalácie v kombinácií s umením – tým klasickým, ale aj moderným. Najväčším lákadlom sú však nepochybne rieky tulipánov. Sú o to ohromujúcejšie, že každá z ich vyše sedem miliónov cibuliek bola vysadená ručne!

Keukenhof, mesto tulipánov
Vysadených ručne bolo až sedem miliónov cibuliek

Rôznofarebný svet

Obrovskú masu návštevníkov Keukenhofu tvoria milovníci kvetov všetkých rás, náboženstiev aj vekových kategórií. Niektorí sa pristavujú najmä pri špeciálnej odrode oranžových tulipánov dopestovanej tak, aby niesla typickú národnú farbu, ďalší sa zas s nadšenými úsmevmi fotografujú s priam dych vyrážajúcim pozadím tvoreným orchideami, ktoré zdobia celý jeden pavilón. (Každý z nás, kto sa už pokúšal vypestovať si tento nádherný kvietok doma, pritom vie, čo starostlivosť o čo i len jediný kvetináč náročnej rastlinky obnáša.) Hoci pohybovať sa medzi toľkými ďalšími návštevníkmi nie je vždy jednoduché, každý sa snaží byť trpezlivý a tolerantný voči ostatným. Koniec koncov, láska k prírode spája ľudí.

Dovidenia v roku 2019

Vraví sa, že je vždy lepšie raz vidieť, ako tisíckrát počuť. Ak sa teda rozhodnete navštíviť Keukenhof (najbližšia výstava začína opäť v marci roku 2019), snažte sa prispôsobiť termín svojho pobytu v prekrásnom Holandsku aj svojím vlastným preferenciám určitých druhov kvetov – nie všetky totiž nutne nájdete plne rozkvitnuté v tom istom čase. Napriek tomu sa ale návšteva tejto záhrady rozhodne oplatí.

 

Text: Martina Píšová
Foto: Martina Píšová

Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button