Zo života

Deň najlepších priateľov: Keď obyčajné “ahoj” dokáže naozaj mnohé

8. júna oslavujeme sviatok spriaznených duší

Priatelia sú ako… A môžete si doplniť čo len chcete, keďže o priateľoch toho bolo povedané už naozaj mnohé. Bežne sú prirovnávaní k rodine, ktorú si vyberáme sami, puzzle dokonale dopĺňajúcemu nás samých či anjelom bez krídel. Ak ste však ešte nemali to šťastie a nenašli ste v živote poklad vo forme najlepšieho priateľa, nezúfajte. Vaša spriaznená duša je niekde tam vonku!

Definovať najlepšieho priateľa je naozaj ťažké. Na túto večnú a nevyčerpateľnú tému preto vznikajú nielen krásne citáty, ale tiež nespočetné množstvo vtipov. Jeden z najznámejších hovorí, že keď spadnete, dobrý priateľ vám pomôže vstať. A ten najlepší urobí to isté – hneď potom, ako sa prestane smiať. Akí teda sú najlepší priatelia? Dokážu nám narobiť vrásky – tie zo smiechu rovnako ako tie spôsobené hnevom. Nastavujú nám zrkadlo a vždy nám povedia pravdu, hoci tá môže občas bolieť, no čo je najdôležitejšie, sú tu vždy pre nás – a to aj vtedy, keď práve nie sú prítomní.

Naši blízki z nás robia iného človeka

V živote sa niekedy stáva, že pocítime nutkavú potrebu niečo zmeniť. Hoci je pravda, že skutočná zmena musí vychádzať z nášho vnútra, neodškriepiteľným faktom zostáva aj to, že s kým sa stretávame nás do veľkej miery definuje. Istá filozofia dokonca zastáva názor, že sme „priemerom“ piatich nám najbližších ľudí. Vrana k vrane sadá – a vrana vranu ovplyvňuje. Ak je to pravda, potom je to, kým sme a ako sa cítime, skutočne určené práve naším okolím.

Každý z nás je výnimočná bytosť

V priebehu rokov rastieme, učíme sa a vyvíjame pod vplyvom okolností, udalostí a – ako sme už povedali – ľudí. Práve preto sú pre nás medziľudské vzťahy také dôležité. Predstavte si, že každý človek na svete má svoju planétu, pričom každá z týchto planét je absolútne jedinečná – so svojskou flórou a faunou, životným prostredím a určitou nedefinovateľnou „aurou“ z nej vyžarujúcou. Na tú svoju dovolíte vstúpiť len vám najbližším ľuďom. Dôverujete im a môžete sa spoľahnúť, že vám pri návšteve neprinesú zo svojich vlastných domovov neporiadok, ale len čisté a úrodné semienka niečoho, čo na vašej planéte chýba. Presne to sa deje, keď sa niekomu otvoríte a dovolíte mu nahliadnuť do svojho vlastného, súkromného sveta.

Keď cítite, že je čas nájsť si nových priateľov

Možno máte svojich pár dobrých priateľov, ktorí vám vždy dokážu zlepšiť deň a možno ste sa odcudzili, prípadne ste na tých pravých zatiaľ nemali šťastie. Dôvodov, pre ktoré človek túži spoznať nových ľudí, môže byť neúrekom. Nie je ale ani dôležité prečo, ale skôr ako. Často túžime získať priateľov, no netušíme, ako to urobiť alebo sa cítime byť príliš ostýchaví na to, aby sme niekoho sympatického oslovili len tak na ulici či kdesi v podniku. Strach z odmietnutia, zosmiešnenia alebo skrátka z neznámeho je úplne prirodzený, no kým extroverti sa s ním dokážu pomerne ľahko popasovať, pre introvertov predstavuje skutočný problém.

Senior samota
Deň priateľov

Dnešná doba má však riešenie aj naň: Internet! Hoci môže takýto spôsob zoznamovania sa s ľuďmi pôsobiť neosobne, rozhodne je to dobrý začiatok. Prostredníctvom sociálnych sietí sa môžete ľahko spojiť s ľuďmi s podobnými záľubami, svetonázorom a myšlienkovým nastavením, ako máte vy sami. Preklenúť takéto známosti do osobnej roviny už nie je po úspešnom online štarte žiadna veda.

Šport spája ľudí

Hlavnou myšlienkou olympiády je spájať národy prostredníctvom športu, pričom táto úspešná idea funguje už veľmi dlho. Fyzická aktivita však rovnako spája aj jednotlivcov. Nielenže sú ľudia, ktorí sa hýbu, omnoho šťastnejší – a preto aj otvorenejší a priateľskejší voči ostatným – ale skĺbiť priateľstvo so športom znamená dať dohromady príjemné s užitočným. Touto cestou sa nadväzujú známosti skutočne ľahko – môžete sa pridať do existujúceho tímu v niektorom z kolektívnych športov, nájsť si prostredníctvom internetu „spoluhráčov“ na tenis, bedminton, či obľúbený petang, prípadne navštíviť miestne športové štúdio a zarezervovať si miesto na skupinovom cvičení. Tak či onak, takáto skúsenosť skutočne zvykne meniť život k lepšiemu.

Úprimné vzťahy od samého začiatku

Nie je dôležité, kde a ako nových priateľov spoznáte. Hoci to znie ako klišé, podstatné je byť sám sebou, na nič sa nehrať a byť od samého začiatku úprimný a otvorený. Priateľstvá založené na ilúziách (nehovoriac o polopravdách či lžiach) nemajú šancu mať dlhé trvanie. Koniec koncov, kamarátov máme na to, aby sme sa pri nich cítili dobre a delili sa s nimi o naše radosti aj starosti. Hľadáme si spriaznené duše, nie fanúšikov, ktorí nás majú obdivovať za niečo, čo nie sme, alebo – naopak – tzv. energetických upírov zúfalo lipnúcich na našich pochvalách a uznaní.

Sme navždy zodpovední za to, čo sme si k sebe pripútali

Vzťahy sú ako kvietky, treba ich pravidelne polievať a náležite sa o ne starať. Dobré priateľstvá sa cenia a bola by večná škoda nechať ich vychladnúť len kvôli zaneprázdnenosti či nedostatku času – nehovoriac o tom, že oboje sú často iba výhovorky. Čas, kedy sa z priateľov stávajú najlepší priatelia, je práve ten strávený spolu – spoločným smiechom, ale aj spoločným plačom. Zdôverovaním sa s najintímnejšími tajomstvami, boliestkami minulosti a obavami budúcnosti, zdieľaním vzácnych momentov života a radovaním sa z malých i veľkých úspechov toho druhého. Keď vo svojom priateľovi nájdete vzácnu spriaznenú dušu, stačí, aby ste sa mu zahľadeli do očí a okamžite pochopíte neuveriteľnú silu skrytú v obyčajnom slovíčku „ahoj“.

Text: Martina Píšová
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button