DôchodokPoradňaSociálna poisťovňa

Do dôchodku v 64? Dôchodkový strop sa súčasných žiadateľov netýka

Novela ústavy zavádzajúca dôchodkový strop nijako nezasahuje aktuálnych žiadateľov o starobný dôchodok

Sociálna poisťovňa v týchto dňoch prízvukuje súčasným žiadateľom o vyplácanie starobného dôchodku, že strop, ktorý bol odobrený vládou, sa ich netýka. Nová hranica stanovená na 64 rokov sa bude týkať mužov a bezdetných žien, matkám sa bude dôchodkový vek znižovať podľa toho, koľko detí vychovali, vždy o pol roka (maximálne ale o 1,5 roka). Pre aktuálnych žiadateľov teda naďalej platí súčasný mechanizmus s dôchodkovým vekom 62 rokov a 6 mesiacov.

Po novom pôjdeme do dôchodku po dosiahnutí veku 64 rokov. Matkám sa dôchodkový vek s každým dieťaťom zníži o polroka, každopádne však nepôjdu do dôchodku skôr, ako vo veku 62,5 roka. Novela zákona sa najviac negatívne dotkne súčasných tridsiatnikov, ktorým sa  vďaka nej dôchodky znížia o desiatky eur. Podľa predsedu vládnucej strany je však definitívne zastavenie rastu dôchodkového veku obrovským sociálnym počinom.

Kedy sa zvýši starobný dôchodok, ak ste pracovali na dohodu?

Čítaj tu

zastropovanie dôchodkov
Vek odchodu do dôchodku. Zdroj: Rada pre rozpočtovú zodpovednosť

V súčasnosti stanovuje dôchodkový vek starý mechanizmus

Podľa dosiaľ platného súčasného mechanizmu sa dôchodkový vek stanovuje vždy na päť rokov vopred. V roku 2019 je teda na splnenie podmienky nároku na starobný dôchodok nutný vek 62 rokov a 6 mesiacov, vzťahuje sa pritom na poistencov narodených v roku 1957. Výnimkou sú matky narodené od 1.1.1957 do 31.1.1961 – tie sa budú môcť tešiť na dôchodok v závislosti od počtu vychovaných detí. Ich dôchodkový vek je prehľadne zobrazený v tejto tabuľke:

Presná tabuľka zvýšenia dôchodkov 

TABUĽKA

zastropovanie dôchodkov
Vek odchodu do dôchodku žien sa odvíja od počtu detí. Zdroj: Sociálna poisťovňa

Podobným spôsobom sa podľa platného zákona znižuje vek odchodu do dôchodku aj tým poistencom, ktorí pracovali v I. pracovnej kategórii (prevažne rizikové práce: baníci, piloti, pracovníci v hutníctve, jadrových elektrárňach alebo ťažkých chemických prevádzkach, prípadne pri ťažbe a opracovaní kameňa) alebo v I. a II. kategórii funkcií.

Čo vás trápi? Aké sú najčastejšie otázky o dôchodkoch?

Čítaj tu

Text: Martina Píšová
Zdroj: Sociálna poisťovňa
Foto: 123rf.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button