Všeobecné infoZo života

V Marikovej sa zrodila nová kniha o ľudových tradíciách

Kniha „Hore Marikovú“ nás prenesie o viac ako storočie do minulosti

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako žili naši predkovia? Ako vyzeral ich každodenný život s jeho drobnými radosťami aj starosťami? Niektoré z tradícií, ktoré dodržiavali, poznáme dodnes. No skutočná atmosféra minulého až predminulého storočia sa medzitým vytratila v hluku áut, moderných stavbách a elektrickom šume. Napriek tomu jestvujú miesta, na ktorých akoby zastal čas…

Michal Dočolomanský: S iným životom by som ten svoj nemenil

Čítaj tu

„Staré zvyky u nás nevymierali. V čase môjho detstva sa starší ľudia na sviatky obliekali do prekrásnych krojov a špecifické hrdelné trojhlasné mužské aj ženské spevy sa ťahávali po poliach, lúkach a pasienkoch,“ začína svoje rozprávanie Ľubka Jenčíková – Ovenka, spoluautorka knihy o marikovských zvykoch a tradíciách. Všetko to pritom začalo len nedávno, keď zdedila 137-ročnú dreveničku v pôvodnej architektúre. Dnes je z nej Chalúpka marikovských tradícií – malé múzeum a zároveň domov pre pestrú zbierku ľudových odevov.

zivot seniora
Veľká noc v Marikovej

Drevené chalúpky, farebné kroje a pokojný život v lone prírody

Nápad vytvoriť knihu o živote a zvykoch Slovákov žijúcich v dávnych časoch na Považí nevznikol z ničoho nič. Pôvodne mal byť totiž „len“ zbierkou fotografií, ktorých úlohou bolo zachytiť dosiaľ dokumentovateľnú históriu pre budúce generácie: „Moja dcéra mala už odmalička svojské umelecké cítenie. Stala sa z nej profesionálna fotografka. Jedného dňa sa rozhodla moje rozprávanie, ale aj spomienky mojej maminky a jej rodiny spred viac ako 100 rokov, zachytiť v sérii obrázkov. Naším cieľom bola malá zbierka fotografií predstavujúca ľudí pri skutočných činnostiach v domácnosti. Napokon sme vďaka nadšeniu figurantov, ale aj atmosfére, ktorá priam volala po záberoch, nefotili plánované dva dni, ale päť.“ Z nápadu na „malé fotenie“ teda nakoniec vzniklo 3670 prekrásnych obrázkov ľudí a ich bežného života na prelome 19. a 20. storočia.

Srdečná slovenská nátura a pohostinnosť sa v Marikovej zachovali dodnes

Cez deň Ľubka s dcérou fotili, režírovali, prezliekali modelov a pripravovali jednotlivé scénky a sety, po nociach zas prali a žehlili kroje, aby boli pripravené na druhý deň. Vravia, že šlo o nezabudnuteľný zážitok. Atmosféra bola nabitá spevom, smiechom a dobrou náladou. Miestni im z vlastnej iniciatívy prinášali tradičné koláče a rôzne dobroty, aby nehladovali. Z pár fotiek sa stala fotokniha, z tej zas napokon kompletné dielo doplnené o informácie, príbehy a perličky, ale aj niekoľko ľudových povedačiek v marikovskom nárečí. Šlo to doslova samo. „Kniha bude rozdelená na dva diely. Prvý bude o živote v rodine a spolunažívaní v osadách, druhý sa zas bude venovať celoročným zvykom, práci na poliach a zakončený bude svadbou v našom kostole“, vysvetľuje autorka a dodáva, že stručný preklad publikácie bude preložený aj do anglického jazyka, aby sprostredkoval dávny život na Slovensku širšiemu publiku.

Už len jediný krok

Prvá časť by mala byť na svete už koncom júna, avšak len za predpokladu, že sa im podarí zohnať sponzorov, ktorým záleží na zachovaní nášho folklóru. „Nebude to odborná kniha. Išlo nám o zachytenie skutočného života, ako ho poznáme z písomností a z našich vlastných spomienok. Nie sme zvyknutí pýtať peniaze. Sami sme do projektu vložili nemalé finančné prostriedky a hlavne veľmi veľa voľného času. Kniha je pripravená do tlače a za všetkých ľudí dobrej vôle, ktorí na nej spolupracovali, pevne veríme, že sa nájdu sponzori, ktorí nám pomôžu financovať predovšetkým výdavky na tlač. A že sa nám knihu o slovenských ľudových zvykoch a tradičnej kultúre podarí vydať.“ Nám len zostáva dúfať, že sa toto krásne dielko dostane do predaja čím skôr, aby sme si mohli pripomenúť život a zvyky našich rodičov a prarodičov.

Ako sa má správne starnúť?

Čítaj tu

Text: Martina Píšová
Foto: Lubiesutton.sk

V prípade záujmu akokoľvek podporiť tlač výnimočnej folklórnej knihy „Hore Marikovú“ kontaktujte, prosím, nás alebo priamo realizátorku projektu: Ľubka Jenčíková – Ovenka

Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button