Vnútorné chorobyVšeobecnéZdravie

Imunita u ľudí v zrelom veku

Ako treba ísť na oslabenú imunitu?

Imunita alebo imunitný systém zabezpečuje ochranu tela pred pôsobením škodlivých látok. Imunitné potreby každého človeka sú rozdielne, či už závisia od pohlavia alebo veku.

Kým u malých detí je imunitný systém ešte nedostatočne rozvinutý a vyvíja sa, tak u starších ľudí sa môže javiť ako opotrebovaný a taktiež nefunguje úplne bezchybne. Tým, že imunitný systém nepracuje správne vyznačuje sa oslabením.

Prejavy oslabenej imunity

U človeka, ktorý má oslabenú imunitu sa výrazne prejavuje zvýšená únava, ospalosť, náchylnosť k infekčným chorobám dýchacích ciest alebo močového a tráviaceho traktu. Častý je výskyt herpesov, ekzémov či vyrážok.
Dôsledku starnutia ľudského organizmu dochádza k tomu, že reakcie imunitného systému sú spomalené, hojenie rán je pomalšie a môžu postupne vznikať autoimunitné ochorenia. Tiež sa zvyšuje na prepuknutie závažných chorôb.

Príčiny oslabenia imunity

Medzi príčiny, ktoré tento stav ovplyvňujú môžeme zaradiť rôzne faktory. Patria sen také, ktoré nedokážeme ovplyvniť ale aj také, ktoré ovplyvniť dokážeme. Medzi neovplyvniteľné patria genetická predispozícia, pribúdajúci vek a samozrejme výkyvy počasia. Avšak sú tu aj také, ktorými si škodíme sami. Zaraďuje sem nadmernú fyzickú námahu, veľké psychické napätie a stres, nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu, málo zdravého spánku, nevyvážené stravovanie ako aj ľudské zlozvyky – fajčenie a požívanie alkoholu.
Pôsobením vyššie uvedených faktorov sa zvyšuje u človeka riziko, že sa u neho prejaví imunitný deficit.

Posilnenie imunity

Svoju vlastnú imunitu môžeme zlepšiť mnohými. Najúčinnejší a telu najprirodzenejší spôsob je prijímanie vitamínov a minerálov prostredníctvom potravy. Pestrá a vyvážená strava by mala obsahovať veľa ovocia a zeleniny bohatých na vitamíny, vlákninu a antioxidanty, ďalej ryby bohaté ma omega3mastné kyseliny a mäso a vajcia bohaté na bielkoviny.
K správnemu fungovaniu imunitného prispieva aj tráviaci trakt. Preto je veľmi vhodné do stravy zaradiť probiotiká, ktoré obnovujú a chránia črevnú mikroflóru. Tým vytvárajú podmienky na to, aby sa z vitamínov uvoľňovali enzýmy potrebné nielen k správnemu fungovaniu trávenia, ale aj imunity.

imunita
Imunita u ľudí v zrelom veku

Zníženie rizika poškodenia imunity

Oslabená imunita môže mať za následok rôzne závažné či menej závažné zdravotné problémy. Preto je dôležité starať sa o to, aby neboli narušení jej obranné systémy. K znižovaniu tohto rizika nám pomáha nasledovné:
• Očkovanie – príprava tela na pôsobenie cudzorodých látok vytvorením vlastných protilátok
• Fyzická aktivita – primerané množstvo pohybu
• Zdravá výživa – vyvážené stravovanie
• Správna životospráva – dostatok aktivity a oddychu, vyhýbanie sa stresu
• Užívanie probiotík – pomáhajú tráviacemu systému, a tým aj imunite
• Obmedzenie fajčenia a požívania alkoholu.

Je známe, že imunitné potreby každého jedinca sú rozdielne. Iné vitamíny pre vývoj potrebuje, iné starší človek. Rozdiely sú aj medzi mužom a ženou. Kým žena potrebuje skôr vitamíny A, B, C, D, E a K; muž zasa vitamíny A, B, C a E a z minerálov selén, železo a zinok.

Imunita je pre život človeka veľmi dôležitá. Tvorí systém buniek a protilátok, ktoré ochraňujú ľudský organizmus pred škodlivými látkami. Tieto sa môžu nachádzať vo vonkajšom prostredí, ale i vnútri tela. Existuje mnoho faktorov, ktoré fungovanie imunity ovplyvňujú. Cieľom každého človeka by malo byť to, aby si ju chránil a predchádzal tak rôznym ochoreniam.

Text: Mgr. Mária Gloneková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button