Zdravie

Jedinečná zubná klinika, ktorá dôchodcom ponúka inovačné riešenie

Fixné protézy predstavujú pre seniorov pohodlné a doživotné riešenie v otázke náhradného chrupu

Zubná klinika Dr. Martin bola založená v roku 2013. Sídli v bratislavskej Petržalke. Pod jej strechou nájdete 19 ambulancií a tím odborníkov, ktorí spoločne poskytujú komplexnú starostlivosť o chrup pacientov. Za niekoľko rokov svojej existencie využilo služby kliniky už viac ako 18 000 pacientov. O jej vzniku, fungovaní a vízii sme sa porozprávali s jej zakladateľom Danielom Kodajom.

Ako vznikla myšlienka založenia kliniky Dr. Martin?

Odborný garant a primár Docent Martin Tvrdoň sa v oblasti zubárstva pohybuje už viac ako 50 rokov. Počas toho pôsobil a bol roky profesorom na univerzite. Mnoho doktorov sa naňho obracia s otázkami o rady, ak si nie sú istí pri svojich pacientoch. Koncept zubnej kliniky vznikol medzi mnou a jeho synom, s ktorým sme sa poznali už od čias, ked sme aktívne hrávali hokej ako 15 roční. Neskôr sme spolu chodili do školy a následne vymysleli tento projekt. Je postavený na kvalite a skúsenostiach docenta Martina Tvrdoňa staršieho a na našej vízii vytvoriť miesto, kde pod jednou strechou nájde každý pacient sto percentné služby, ochotný personál a záruku toho, že je v dobrých rukách. Pán docent je dušou celej kliniky. Naša firma je postavená na jeho mene, kvalite a skúsenostiach.

Dnes nájdeme v priestoroch vašej kliniky až devätnásť ambulancií. Ako ste sa dostali k takémuto množstvu?

V roku 2013 sme otvorili tri ambulancie. Neskôr, začiatkom roku 2014, sme k nim pridali ďalšie dve. Dobré meno a kvalita služieb sa natoľko rýchlo šírili, že ako pacienti pribúdali, priamoúmerne sme prijímali nových odborníkov a otvárali nove ambulancie. Dnes teda máme celkovo 19 ambulancií a vlastné zubno-technické laboratórium. Zubári, ktorí k nám postupne prichádzali, zároveň dopĺňali náš koncept. Postupne sme preto, okrem stomatológov, dopĺňali tím stomatochirurgami, implantológmi, ortodontistami a dentálnymi hygieničkami. Človek má tak u nás komplexnú starostlivosť.

Na akých pacientov je vaša klinika zameraná a aké konkrétne úkony vykonávate?

Pacient, ktorý k nám príde, môže so sebou pokojne priniesť celú svoju rodinu. Môže u nás podstúpiť dentálnu hygienu, dať si nahradiť chýbajúce zuby či fixovať protézy. Ponúkame všetky stomatologické výkony od čistenia koreňových kanálikov, trhania osmičiek, estetickú stomatológiu či bielenie zubov. Najčastejšie nás pacienti vyhľadajú kvôli estetike a funkčnosti svojho chrupu, s čím im denne úspešne pomáhame. Čo sa týka veku, naše limity sú v podstate neobmedzené. Dosvedčuje to naša detská stomatológia, ktorá patrí k najvyhľadávanejším v Bratislave. V blízkej budúcnosti sa plánujeme rozširovať nielen na našej adrese. Plánujeme rozšírenie miest, kde pôsobíme, ale aj služieb, ktoré ponúkame.

Vašu kliniku pravidelne navštevujú aj seniori. Ktoré služby vyhľadávajú najčastejšie?

Väčšina seniorov vyhľadáva funkčne riešenia. Máme prípady, kedy ľudia v pokročilom veku prišli o väčšinu, alebo o všetky svoje zuby. Tým pádom potrebujú náhradu. Štandardným riešením je klasická zubná protéza, ktorá je však nekomfortná, pretože sa pod ňu lepí strava, nedrží dobre a vypadáva. Dôchodcovia sa doslova boja usmiať a zároveň nevedia dobre precítiť jedlo, ktoré v ústach prežúvajú. Preto pacientom ponúkame fixné protézy, ktoré poskytujú doživotné riešenie. Do konca roka 2019 evidujeme už takmer 3000 pacientov vo veku 60+.

Ako sa takáto fixná protéza aplikuje?

Klasické zubné implantáty sú pre väčšinu dôchodcov nevhodné. Ich čeľustné kosti sa zmenšujú a štandardný implantát je príliš veľký na to, aby sme ho mohli nasadiť. Preto v takýchto prípadoch používame mini implantáty. Sú to malé ihličky, do hornej čeľuste ich ide šesť a do dolnej štyri. Následne sa na ne nasadí protéza, ktorá takto pevne drží. Pacient si ju dáva dole, len keď si ju umýva inak sa nevyberá. Ak pacient prichádza k nám už s vlastnou protézou, ktorá mu pevne nedrží, väčšinou ju vieme použiť a fixovať priamo ju. Túto metódu na Slovensku ponúkame ako jediní. Za posledné tri roky sme úspešne pomohli vyše 400 takýmto pacientom.

Aký je postup pri osádzaní mini implantátov a môže sa stať, že ich telo neprijme?

Najprv príde pacient k nám na konzultáciu. Ak sa zistí, že je vhodným pacientom na aplikovanie mini implantátov, tak ho objednáme na zákrok. Samotná operácia trvá len približne hodinu a pol. Počas tejto doby lekár pripraví kosť a nasadí do nej implantáty. Pacient pri zákroku necíti prakticky žiadnu bolesť, pociťuje len tlak. Po zákroku pacient odchádza s protézou, ktorá ešte nie je uchytená, tá sa uchytáva až po dobe hojenia cca 3 až 6 mesiacov. K pooperačným komplikáciám prichádza len veľmi zriedka. Vtedy je osadenie možné zopakovať o tri mesiace, úplne bezplatne.

V akých prípadoch lekár odmietne pacienta ?

Prichádzajú k nám aj ľudia, ktorí prišli o zuby už dávnejšie. Ich čeľusť sa po rokoch bez chrupu deformuje a zužuje. Vtedy stomatológ musí preskúmať, či je do takejto kosti vôbec možné implantáty aplikovať. Lekár tiež zisťuje, akými ďalšími chorobami pacient trpí. Je takisto bežné, že ľudia berú lieky, napríklad na riedenie krvi. Vtedy sa takéto medikamenty pred operáciou vysádzajú.

Je následná hygiena o nový chrup odlišná?

Často počúvame názory o tom, že keď má človek umelé zuby, nemá sa už prečo o nich starať, pretože sa nemôžu pokaziť. To je však omyl. Pri implantátoch a na fixných protézach je veľmi dôležité sa starať o ne precízne. Najmä ďasná sú náchylné na baktérie. Platí teda, že je podstatné dodržiavať hygienu na viac ako 100%.

Kde vás ľudia nájdu a ako sa môžu dostať na konzultáciu?

Momentálne pôsobíme v Bratislave, ale plánujeme expanziu do Košíc a na Záhorie. Taktiež ponúkame takzvané výjazdové konzultácie. Táto možnosť môže byť zaujímavá aj pre seniorov. V prípade záujmu môžeme navštíviť napríklad domovy pre dôchodcov, kde ľuďom budeme prednášať o zubných problémoch a starostlivosti o chrup.

Text: Život seniora
Zdroj: Jakub Benko
Foto: Klinika Dr. Martin

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button