Zo života

Hudba svojou originalitou a nadčasovosťou zbližuje a lieči

Veľkolepé umenie, ktoré nás zbaví stresu

Je hudba súčasťou aj vášho životného štýlu? Viete o niekom vo vašom okolí, kto ju považuje za svoj život, bez ohľadu na to, či ide o hudobníka profesionála, amatéra alebo poslucháča? Zo starovekej histórie sa dozvedáme, že hudobný prejav bol, podľa gréckeho filozofa Aristotela, akousi terapeutickou očistou. Či už je to hudba klasická, ľudová, melodická, rytmická alebo upokojujúca, určite má blahodarný účinok predovšetkým na citový a myšlienkový svet človeka.

Hudba, veľkolepý druh umenia. Originalitou a bohatosťou oživí akúkoľvek príležitosť, každodennú monotónnosť. Inšpiruje, uchvacuje a obohacuje zmysly, ducha i telo. A čo je dôležité, ľudí zbližuje, poľudšťuje a aj lieči. Svojím čistým a nefalšovaným prejavom zaujme a osloví, aktivizuje a vzpruží, a to hneď na viacerých úrovniach (emocionálna, fyzická, duchovná, mentálna). Pozitívne harmonizuje vnútro, čo sa odrazí aj na zovňajšku.

Dotáciu na dovolenku dostane o dvetisíc dôchodcov viac

Čítaj tu

Zbavuje úzkosti

Priaznivo zapôsobí, ak sa cítime nanič. Prospieva nálade a vnútornej sile. Už len tým, že ju vnímame alebo máme potrebu ju vnímať, zabúdame na starosti. Americký psychológ Abrahám Maslow sa zaoberal problematikou potrieb a skúmal rôzne ciele a schopnosti človeka ich naplniť. Na základe toho zostavil hierarchiu ľudských potrieb, z ktorej vyplynulo, že najprv musia byť naplnené primárne potreby, aby sme boli životaschopní a dokázali prežiť (jedlo, spánok či bezpečie), a potom sekundárne (sebarealizácia, potreba niekam patriť). Obe sféry sú podmienené úrovňou zdravia, záujmami, kontaktmi, disponibilným príjmom a v neposlednom rade i životným štýlom.

hudba a senior
Hudba pomôže zvýšiť mieru životnej energie a vylepší náladu

Pieseň zmierňuje stres

Naplniť potreby v zrelom veku, vrátiť do spomienok z mladosti, odbúrať stres, zvýšiť mieru životnej energie alebo sa niekam zaradiť a realizovať, sa dá prostredníctvom ľudovej hudby, ľudovej  piesne. Ako súčasť tradičnej ľudovej kultúry, resp. národného kultúrneho dedičstva, sa podľa B. Morongovej (profil.kultury.sk) v nich jedinečné pôvodné kultúrne javy a prejavy, zvyky, obrady viažu k rôznym životným a kalendárnym etapám. Vďaka uchovávaniu a šíreniu z generácie na generáciu sa z ich originality a nadčasovosti vytešujeme aj dnes. A popri tom je to i spôsob, ako sa vymaniť zo stresu. V permanentnom strese totiž telo produkuje oveľa viac stresového hormónu (kortizolu) a jeho účinok sa môže podpísať pod problémy s pamäťou. Naviac, ak sme pasívni a  neprecvičujeme aktívne svoju pamäť, niet divu, že ochabne. Bude  menej efektívna a my si uvedomíme, že zabúdame.

Zážitkový darček pre seniorov

Čítaj tu

Je vedecky doložené, že stres je pomerne veľký nápor aj na ďalšie systémy v tele.  Doprajme si aj z uvedených dôvodov nielen hudbu, spev, ale aj pohyb v jednoduchých tanečných variáciách. Pretože pri nich sa uvoľnia hormóny šťastia (endorfíny). Zlepší sa nám nálada, „resetne“ sa myseľ. Pokiaľ sa neprekročí povolená hranica decibelov, obyčajne zažijeme príjemnú atmosféru a dá sa pri tom skvele zrelaxovať.

Predčasný dôchodok ako riešenie

Čítaj tu

Text: Marika Tomová
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button