KrásaPokožka a vlasyZdravie

Niekedy stačí málo a človek vyzerá ihneď mladšie

Ako jednoducho udržať vlasy, pleť a nechty v závideniahodnej kondícií

Každý sa s tým stretol. Ranný pohľad do zrkadla nám nemilosrdne pripomína každým dňom sa zvyšujúci vek. Keď k tomu pridáme tlak a diktát spoločnosti, vyzerať mlado nám spôsobuje navyše každodenný stres. Prvým krokom je uvoľniť sa a brať zvyšujúci sa vek iba ako fakt. V druhom kroku treba chcieť niečo pre seba urobiť a my vám poradíme ako. Starnutie sa vás ešte ani zďaleka nemusí týkať.

Pozitívne naladení ľudia zvyknú hovoriť, že vek je len číslo – a je to úplná pravda. Starnutie totiž tkvie v čomsi úplne inom. Z fyziologického hľadiska ide o proces, kedy sa spomaľuje látková výmena a aktivita nervovej sústavy, ubúda hmotnosť, pružnosť  pokožky a dĺžka kostry, kosti a zuby sa stávajú krehkejšími, svalová hmota ustupuje tukovým zásobám a zmyslové vnímanie za zhoršuje. Človek sa celkovo mení a odráža sa na ňom jeho život – ako ten fyzický, tak aj psychický. Teraz, keď už viete, čo sa s vami deje, môžete niektoré procesy účinne zastaviť.

Pleť nemusí mať „africké“ vrásky

Na čom sa prejavujú roky úplne najviditeľnejšie? Odpoveďou je pleť. Ak chcete, aby zostala krásna aj v pokročilom veku, správna starostlivosť o ňu je kľúčová.

Slovami odborníčky na krásu Nadine de Rothschild: „Máte šťastie, že môžete využívať pokrok, ktorý neexistoval, keď mala vaša matka toľko rokov, čo teraz vy.“

Týmto pokrokom myslíme nielen neinvazívnu estetickú medicínu, ale aj novodobé poznatky o našom tele a jeho fungovaní. Alfou a omegou starostlivosti o celé telo je však správna hydratácia. Africké ženy z kočovných kmeňov síce mávajú na svoj vek pozoruhodnú vitalitu, no ich pleť býva už v pomerne mladom veku poznačená hlbokými vráskami. Môže za to nielen prudké slnko a nedostatočná ochrana kože, ale aj fakt, že v ich končinách je voda vzácnym artiklom, a preto ju pijú len v absolútne minimálnom množstve. Telo je z viac ako 60 % tvorené z vody, a tak sú od príjmu tekutín doslova závislé všetky orgány, vrátane kože. Skúste si jeden deň zapisovať, koľko vody vypijete. Ak je to menej ako dva litre, pokúste sa v priebehu nasledujúceho týždňa toto množstvo postupne zvyšovať a sami uvidíte ten rozdiel.

Starostlivosť o pleť
Pravidelná návšteva kozmetického salónu udrží pleť dlhodobo v dobrom stave

Vlasy, koruna krásy – a nie iba v dvadsiatke

Najväčším rozdielom medzi dvadsaťročným a päťdesiatročným človekom síce môžu byť zdanlivo vrásky okolo očí alebo úst, svoje však rozhodne urobia aj vlasy. Hustá, pevná a lesklá hriva sa bez správnej starostlivosti môže rýchlo zmeniť na nočnú moru. S pribúdajúcim vekom vlasy nielen šedivejú, ale aj rednú a stávajú sa menej odolnými. Je to dôsledok vnútorných zmien v organizme súvisiacich s hormonálnou sústavou. Dnes už ale existujú veľmi účinné výživové doplnky, ktoré sa o vlasy dokážu výborne postarať. Vyberajte spomedzi takých doplnkov, ktoré sú určené presne pre váš vek, keďže len tie dokážu telo zásobiť presne tými vitamínmi a minerálmi, ktoré vlasom v pokročilom veku bežne bránia v zdravom raste. Myslieť ale treba aj na zdravšie, nie príliš agresívne farby na vlasy a nemenej dôležitý je správny účes, ktorý ich neťahá a zbytočne nevysiľuje korienky.

Ruky a nechty podčiarkujú celý dojem

Aj najväčšie hviezdy vedia, že nech absolvujú akýkoľvek počet plastických operácií, vďaka ktorým vyzerajú mladistvo, vždy to budú práve krk a ruky, ktoré budú svedčiť o ich skutočnom veku. Paradoxne týmto častiam tela bežne nevenujeme takú starostlivosť, ako napríklad tvári. Pritom aj nechty starnú spolu s nami. Vymeniť ich však nie je žiadne skutočné riešenie. Zabudnite na gélové náhrady, ktoré len poškodia zdravé prírodné nechty pod nimi. A verte, že nepôsobia nijako esteticky. Ako sa ale starať o krehké nechty po päťdesiatke? Základom je strava bohatá na vápnik a esenciálne mastné kyseliny, zásadne však pomôže aj výmena klasického železného pilníka za sklenený. Necht si ním treba upravovať vždy len jedným smerom – od vonkajšieho okraja smerom k stredu. Samozrejmosťou pred ukončením procesu manikúry by mal byť krém na ruky. Ak ním navyše doprajete okraju každého nechta masáž, pokožka sa prekrví a vyživí. Odmenou vám budú krásne ruky, ktoré budete s hrdosťou podávať na pozdrav priateľom a známym.

Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com, 123rf.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button