KrásaPokožka a vlasyZdravie

Okamžite vylepšiť vzhľad svojej pokožky môžete aj bez drahých invazívnych zákrokov

Máte na to však už len pár týždňov

Znečistené ovzdušie, bezmedzné opaľovanie, nedostatočná starostlivosť, či hydratácia, to sú všetko faktory veľmi ovplyvňujúce celkový vzhľad a kondíciu pokožky. V zrelšom veku sa menia na neželané svedectvá o všetkom, čo prežila. To však neznamená, že sa s nepeknými znamienkami, pigmentovými škvrnami, kožnými výrastkami či bradavičkami musíte zmieriť. Už za pár týždňov sa môžete tešiť z čistej a mlado vyzerajúcej pokožky na celom tele.

Kožu máme len jednu, a tá je krehká, citlivá, zvykne prudko reagovať na vonkajšie podnety a jej zdravie sa mimoriadne odráža aj na našom celkovom výzore. Nie je ničím neobvyklým pozorovať okrem pribúdajúcich vrások aj kožu posiatu rôznymi výrastkami či farebnými zmenami. Čas človek nezastaví, avšak omladiť vzhľad svojho tela na počkanie sa dá. Pomôže vám dermatológ, máte na to však už iba mesiac. S pribúdajúcimi slnečnými lúčmi sa totiž neodporúča odstránenie pigmentových škvŕn, znamienok, kožných výrastkov ani bradavičiek.

Znamienka môžu byť nebezpečné

Problematika znamienok sa spája s pričastým slnením, no často sa s nimi už rodíme, prípadne vznikajú vo veľmi skorom veku. Či už ale hovoríme o materských alebo iných znamienkach, platí, že vždy môžu byť nebezpečné. Zdravé znamienko je hnedé, s pravidelnými okrajmi a na tele nijakým spôsobom neprekáža. V každom prípade by ale mali byť znamienka predmetom pravidelnej kontroly u kožného lekára. Ak tento lekár určí, že tzv. névus je nebezpečný, prípadne vám prekáža, odstránenie vám preplatí poisťovňa. Ak ide iba o estetický problém, pomôže vám dermato – chirurg, ktorý vám tento odstráni na počkanie, bez zbytočných finančných výdavkov.

Prevencia kožných defektov
Vynechávať opaľovací krém sa z dlhodobého hľadiska nevypláca

Zbavte sa pigmentových škvŕn a kožných výrastkov

Rôzne neestetické fliačiky, bradavice a výrastky – inak zvané aj fibrómy – ktoré vekom pribúdajú ako na páse, nemusíme nutne brať ako daň za prežité roky. V minulosti sa podobné prejavy ticho tolerovali, no dnes už existujú lacné a efektívne spôsoby, ako sa ich rýchlo zbaviť. Samozrejme, nehovoríme o žiadnych drastických a drahých estetických zákrokoch. Na zbavenie sa malých defektov postačí krátka porada s vaším kožným lekárom, ktorý odporučí buď jednoduchý zákrok alebo overenú liečbu rôznymi krémami s obsahom účinnej látky – kyseliny salicylovej. V prípade pigmentových škvŕn taktiež pomáha neinvazívne bielenie kože. Nebojte sa opýtať ani všeobecného lekára.

Najdôležitejšia je prevencia

Veta o prevencii je snáď najznámejším pravidlom (nielen) v oblasti medicíny, no nejde o žiadne klišé. Prevencia je skutočne dôležitá, a teda platí, že pokožku je potrebné si chrániť, používať vhodné krémy, telové mlieka a v prípade pobytu na slnku aj ochranný opaľovací krém s príslušným UV faktorom. Nielen kvôli hrozbe rakoviny kože, no aj s ohľadom na našu krásu.

Doba napreduje a staré hlboko zakorenené predstavy o tom, že žena v päťdesiatke by mala vyzerať na šesťdesiat a cítiť sa na sedemdesiat, sú už dávno prežitkom stredoveku. Dnešní ľudia v zrelom veku vyzerajú mnohokrát oveľa lepšie ako ľudia v minulosti, športujú a udržiavajú si výbornú telesnú kondíciu. Stravovanie a správna životospráva je, rovnako ako v mladosti, kľúčom k zdravému, spokojnému životu. Na záver pripomíname ešte jednu vec, na ktorú nikdy netreba zabúdať, pretože sa odráža nielen na pokožke, ale aj celkovo na tele a hladine životnej energie – nepodceňujte dostatočnú pravidelnú hydratáciu pokožky celého tela a nezanedbávajte ani pitný režim.

Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com, 123rf.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button