
Zápal je zložitou reakciou imunitného systému na akékoľvek poškodenie organizmu. Môže byť dlhodobo skrytý, akútny či chronický. V každom prípade je však zápal v tele spúšťačom, či dokonca pohonnou látkou rozvoja mnohých chorôb a celkovej fyzickej nepohody.
Lekári, rovnako ako zástupcovia alternatívnej medicíny, sa zhodujú v jednom – predchádzať zápalom, resp. odstrániť zápalový proces z organizmu, znamená výraznú úľavu od celého množstva nepríjemných chorôb.
Vedeli ste, že existujú čaje a koreniny, ktoré efektívne bojujú proti zápalu v tele?
S príchodom sychravého jesenného a chladného zimného počasia mnohí nanovo objavujeme chuť a príjemnú atmosféru spojenú s čajom.
Kvalitný čaj pôsobí blahodarne nielen na naše telo, ale svojou vôňou a teplom si zas a znova podmaňuje našu myseľ.
Dáte si s nami čaj?
Zelený čaj
Podobne ako ananás, obsahuje veľké množstvo kvercetínu. Tento flavonoid je silným antioxidantom a má až neuveriteľne silný protizápalový účinok. Odporúčané sú tri šálky čaju denne v čase priebehu akútneho zápalového ochorenia.
Zázvor
Vo svete alternatívnej medicíny až notoricky známa a chuťovo výrazná korenina. Čaj z čerstvého zázvoru dokázateľne zmierňuje všetky ochorenia organizmu zápalového charakteru. Zázvorový čaj si môžete pokojne dopriať každý deň – výsledky budú viac ako viditeľné.
Prečítajte si tiež: Bojíte sa vrások?
Kurkuma
Žlté korenie, na ktoré indické ženy nedajú dopustiť. Vďaka nej sú nielen krásne, ale i zdravé. V posledných rokoch zažíva kurkuma veľkú slávu. Preukázateľné hojivé účinky na organizmus povýšili toto orientálne korenie oprávnene na „všeliek“. Pravidelná lyžička kurkumy denne, hlavne však ráno, vás zbaví nielen zápalu v tele. Aktívne bojuje proti viac než 100 rôznym chorobám.

Škorica
Úžasne voňavá a chutná korenina, jedna z najliečivejších korenín vôbec. Pre svoje antibakteriálne a protizápalové účinky pomáha telu zbaviť sa bolesti a predchádzať celej škále ochorení. Urýchľuje trávenie, pomáha chudnúť, dobíja človeka energiou. Najlepšiu povesť má ceylonská škorica. Stačí lyžičku škorice zaliať vriacou vodou, a dopriať si hojivý čaj kedykoľvek máte chuť na niečo „dobré“. Najefektívnejšia je však večer.
Prečítajte si tiež: Ryby na tanieri chránia naše zdravie
Neveríte, že aj samotná vôňa dokáže liečiť?
Aromaterapia je ďalším efektívnym spôsobom, ako prirodzene zabojovať proti zápalu a zatočiť s nekončiacimi sa bolesťami. Pracuje na princípe inhalovania vône esenciálnych olejov aromatických rastlín. Oleje si tiež môžete natierať priamo na kožu, prípadne pridávať do kúpeľa. Proti artritíde, artróze či reumatizmu používajte esenciálne oleje: citrón, eukalyptus, kamilka, borievka, levanduľa, majorán, rozmarín, zázvor a šalviu.
Zdroj: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com