VšeobecnéZdravie

Porazte nespavosť liečivými bylinkami

Poznáme niekoľko byliniek, s ktorými sa vám bude spať lepšie.

Máte problém s tým, že v noci nemôžete zaspať? Alebo sa často budíte? Možno trpíte jednou z mnohých spánkových porúch, ktorá sa nazýva nespavosť.

Nespavosť alebo insomnia je porucha spánku, ktorá sa prejavuje najmä znížením jeho množstva a kvality. Tento stav pretrváva dlhšiu dobu a vo väčšine prípadov je to sprievodný jav pri inej chorobe. Jej dôsledkom je nielen pocit únavy po prebudení, ale často aj závažné ochorenie. Nespavosť možno rozdeliť podľa toho, akým spôsobom vznikla na primárnu (bez zjavnej príčiny) a sekundárnu (v spojení s iným ochorením).

Príčiny nespavosti

Príčiny nespavosti sú rôzne. Môže sa jednať o psychické, fyziologické, ale aj iné príčiny spôsobené vonkajšími vplyvmi. Medzi psychické príčiny možno zaradiť stres, obavy a úzkosť, vnútorné napätie a nervozitu, depresie, ale aj prepracovanosť. Všetky tieto faktory ovplyvňujú činnosť nášho mozgu a znemožňujú mu pokojné zregenerovanie. K fyziologickým príčinám patria najmä tie, ktoré nedokážeme ovplyvniť ako vek (s pribúdajúcim vekom sa mení dĺžka i štruktúra spánku), pohlavie (poruchami spánku trpia vo väčšej miere ženy) a spolupôsobenie iných chorôb. Príčiny spôsobené vonkajšími vplyvmi naopak môžeme sami ovplyvniť. Sú nimi pitie kávy a alkoholu, fajčenie, nedostatočný pobyt na čerstvom vzduchu, zlé stravovacie návyky a nepravidelný spánkový režim.

Spôsoby riešenia

Existuje mnoho rôznych možností na riešenie tohto problému. Môže ísť o prírodnú formu (využívanie byliniek, čajov, olejov a prírodných prípravkov) alebo užívanie liekov na spanie.

Bylinky pomáhajúce pri nespavosti:

bylinky proti nespavosti
Medovka lekárska dokáže zlepšiť spánok.

• Medovka lekárska
Je to trváca bylinka, ktorá má na rozkonárenej stopke vajcovité, protistojné, vrúbkovito pílkovité svetlozelené listy. Kvet má svetlomodrú farbu. Je citlivá na chlad a má príjemnú citrónovú vôňu. Z rastliny sa využívajú kvietky, koreň aj listy, ktoré obsahujú silicu. Má významné posilňujúce a upokojujúce účinky, preto sa z nej pripravujú liečivé čaje, liehy, oleje a tinktúry. Vďaka svojim relaxačným účinkom je využívaná v aromaterapii.

Rumanček kamilkový (harmanček, kamilka)
Je to jednoročná bylinka s priamou stonkou, ktorá je málo olistená. Kvet má žltý stred a dookola biele lupienky. Je nenáročný na pestovanie a celá bylina charakteristicky vonia. V liečiteľstve sa využíva sušený kvet. Má veľmi pozitívne liečivé účinky. Pôsobí protizápalovo a antibakteriálne, podporuje a prečisťuje trávenie a podporuje obranyschopnosť. Pomáha pri hojení rán a odstraňuje bolesti a migrénu. Taktiež odstraňuje stres a nepokoj, a tým upokojuje nervový systém a zlepšuje kvalitu spánku.

• Levanduľa lekárska
Tento husto rozvetvený poloker pestovali už naši predkovia. Listy má striebornosivé a kvietky nápadnej fialovomodrej farby. Má charakteristickú prenikavú vôňu, preto sa využíva na výrobu esenciálnych olejov v aromaterapii. Kvôli svojim upokojujúcim, antibakteriálnym a protikŕčovým účinkom sa využíva v liečiteľstve. Zmierňuje stres, úzkosti a depresie, a tým pomáha aj pri odstraňovaní problémov so spánkom.

Mučenka opletavá
Je popínavá trváca bylina s dlhou hladkou stonkou s mnohými vedľajšími úponkami. Listy sú striedavé, zložité a dlhé 6 – 15 centimetrov. Má päť modrobielych okvetných lístkov a bielu a fialovú korunu. Na terapeutické účely sa používa kvitnúca vňať. Pre svoje relaxačné sa využíva ako vysoko efektívny upokojujúci prostriedok. Odbúrava stres a zlepšuje kvalitu spánku.

Valeriána lekárska
Táto bylina má dlhú hladkú stonku, párové svetlozelené listy a biele alebo ružové kvietky. Na liečebné účely sa využíva najmä koreň tejto rastliny. Jej prednosťou je to, že pre organizmus nie je návyková, avšak treba dávať pozor, aby medzi používaním valeriány boli dostatočné prestávky (tri až štyri týždne užívania a rovnako dlhá prestávka). Je účinná pri kŕčoch, tráviacich ťažkostiach a bolestiach hlavy. Vďaka svojim sedatívnym a upokojujúcim účinkom zmierňuje vyčerpanie, strach, úzkosť a depresie. Taktiež znižuje čas zaspávania a zvyšuje dobu spánku.

Z uvedených bylín sa pripravujú čaje, tinktúry a kúpele. Dostupné sú však aj vo forme esenciálnych olejov (napríklad levanduľový olej). Okrem čajov a olejov existujú aj prírodné prípravky obsahujúce zložky z extraktov týchto bylín.

Poslednou voľbou by malo byť užívanie liekov na spanie, ktorej musí predchádzať konzultácia s odborníkom. Pretože najdôležitejšie pri liečbe nespavosti je zistiť, akú má príčinu. s tým súvisí aj vylúčenie, respektíve potvrdenie nejakého pridruženého ochorenia.

Nespavosť je pre ľudí veľmi nepríjemná porucha. Je spôsobená mnohými faktormi, ktoré je i nie je možné ovplyvniť. V každom prípade sa s ňou dá bojovať a napokon ju i úspešne poraziť.

Text: Mgr. Mária Gloneková
Foto: Pixabay.com

 

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button