MarecZáhrada

Marec v záhrade: Na tieto práce nezabudnite

Poradíme, ako sa postarať o záhony začiatkom jari

Marec, poberaj sa starec. S príchodom jarného počasia ženieme preč dlhé zimné obdobie a s nadšením sledujeme prebúdzajúcu sa záhradu. Prvý jarný mesiac je pri prácach v záhrade tým najdôležitejším. Pozrime sa preto, na ktoré práce nesmieme v marci rozhodne zabudnúť.

V záhonoch rašia prvé jarné cibuľoviny, na stromoch sa objavujú púčiky, ovocné stromy čakajú na svoj zmladzovací rez. S príchodom jari začína však klíčiť aj burina a robíme prvé väčšie opatrenia proti budúcim škodcom. Sejeme rajčiaky, papriku a zeler do pareniska, a kto tak ešte neurobil, môže si predpestovať mnoho letničiek a byliniek doma na okennom parapete. V neposlednom rade revitalizujeme aj prezimované muškáty.

Poriadok v záhrade chráni pred škodcami

V marci prichádza na rad prvé väčšie upratovanie okrasnej a úžitkovej záhrady a tiež dôkladná kontrola rastlín. Všetky vyschnuté nadzemné časti trvaliek a kríčkov odstránime, záhradu vyhrabeme a záhony prekypríme. Nezabúdame ani na prekopanie zeme okolo kmeňov stromov. Vyčistená a ošetrená záhrada výrazne znižuje budúce pôsobenie škodcov. „Keď chodím do okolitých záhrad, je mi do plaču. Niektoré sú naozaj zanedbané, zarastené trávou a burinami, chýba správna závlaha. Stromy sú často neošetrené, pretože mnohí ľudia jednoducho nevedia, ako ich správne rezať. V marci režeme jablone, hrušky a orechy. Nikdy nie kôstkoviny. Ľudia často zabúdajú aj na prebierku plodov. Na jednom súplodí nechávame jeden, nanajvýš dva plody. Ostatné dávame preč.  Ale musím aj pochváliť, mnohé záhrady sú hneď z jari vyčistené, upratané, radosť pozerať,“ poukázal Ivan Hričovský, známy odborník na pestovanie ovocných rastlín, na dôležitosť jarného vyčistenia záhrady.

Strihanie ovocných stromov
Jarný rez drevín

Ošetrovanie ovocných stromov

Po dôkladnom reze a presvetlení koruny je jarné hnojenie drevín a záhonov nemenej dôležité. Po zbavení sa trávnatého porastu v okolí kmeňa, nastielame univerzálny maštaľný hnoj. Dodať výživu môžeme aj pomocou organických hnojív, ktoré dobre zapracujeme do pôdy. Na takto zrevitalizovaný strom aplikujeme jarný postrek, ktorý chráni až pred 90 percentami rôznych ochorení a škodcov. Použiť môžeme niektorý z univerzálnych širokospektrálnych postrekov organického pôvodu. Dobrou voľbou sú aj špeciálne lepiace pásky upevnené na kmeni stromu. Zabraňujú prechodu mravcov do koruny a následnému zavlečeniu vošiek. Každá drevina má svoje vlastné požiadavky na jarné hnojenie, rezanie, či striekanie. Ako príručka môže každému pestovateľovi pomôcť kniha Celoročná ochrana záhradných plodín, ktorú odporúča aj Ivan Hričovský: „Túto knihu by mal mať každý záhradkár. Je v nej uvedený  presný a podrobný rozpis ošetrovania ovocných stromov postrekom rozdelený podľa mesiacov. Dočítate sa, ako a kedy treba striekať ten ktorý ovocný strom a ako bojovať proti rôznym škodcom. Aj keď nie je človek odborníkom, v tejto knižke nájde postup. Dokonca sú kapitoly rozdelené aj podľa druhov ovocných stromov, takže by sa tam malo každému čitateľovi dobre orientovať.“

Prečítajte si tiež: Jarný rez ovocných drevín

Pestujeme priesady

Predpestovanie zeleninových a kvetinových sadeníc šetrí záhradkárovi nemalé finančné prostriedky. Dôležitým pravidlom pri siatí semien je používať výlučne substrát na to určený. Zem zo záhrady nie je vhodná.  Pokiaľ sa ju rozhodneme použiť, je potrebné pôdu najprv vydenzifikovať a to pomalým pečením na plechu v rúre na 150 stupňov približne 45 minút. Takto zem zbavíme všetkých choroboplodných zárodkov. Aby sme docielili silné a zdravé rastliny, namočíme osivo na dve hodiny do roztoku na báze humínových hnojív.  Následne semená scedíme, vysušíme a zasejeme. Priesady tak budú oveľa silnejšie a s dostatočne bohatým koreňovým systémom. Siať možno do debničiek, zakoreňovačov či iných nádob, zvyčajne do hĺbky dvojnásobku veľkosti semienka. Substrát udržujeme vlhký pomocou striekacej fľaše a skladujeme na dobre osvetlenom a teplom mieste.

pestovanie ruží
Populárne čajohybridy vnesú čaro do záhrady

Sadíme ruže

V marci sa dá predpokladať, že tuhé mrazy sú nenávratne preč, a tak nastáva obdobie vysádzania okrasných drevín či ovocných stromov. Zakladáme živé ploty a sadíme voľne stojace kríčkové aj popínavé ruže. Záhonové odrody ako veľkokveté čajohybridy, aj mnohokveté floribundky, zostrihneme hneď po vysadení na dĺžku 15 centimetrov. Na starých kroch zrežeme drevnaté časti o dve tretiny. Medzi najkrajšie odrody záhradných ruží rozhodne patria Charles de Mills, Leda či Abraham Darby. Bohaté kvitnutie a zdravý rast rastliny dosiahnete nasypaním epsomskej soli priamo do jamy pri vysádzaní, alebo do okolia stonky staršej rastliny.

Prečítajte si tiež: Jedzte šťavnaté plody z vlastnej ovocnej záhrady

Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button