Srdce a cievyVnútorné chorobyZdravie

Hypertenzii sa dá účinne predchádzať

Poznáte spôsoby na zníženie vysokého krvného tlaku?

Hypertenzia alebo vysoký krvný tlak vzniká vtedy, ak sa zvýši tlak vytváraný na steny ciev pri prietoku krvi. Môže mať množstvo príčin a nie vždy je ľahké jeho hodnoty znormalizovať. Prevencia hypertenzie je možná a v tomto článku vám ponúkneme zopár spôsobov, ako sa to dá.

Prevencia hypertenzie je možná

Určite viete, že ku každej chorobe existuje séria preventívnych opatrení, ktorými sa môže predísť jej vzniku, respektíve ďalšiemu rozširovaniu po organizme.
Pri vysokom krvnom tlaku sú nimi nasledovné:
• správna výživa
• zníženie príjmu kuchynskej soli
• dostatočná pohybová aktivita
• zníženie stresových faktorov
• obmedzenie požívania alkoholu a fajčenia.

Správna výživa

V prevencii voči mnohým ochoreniam sa využíva správna výživa. Je to najmä jedenie pestrej a vyváženej stravy, bohatej na vitamíny, minerály, bielkoviny a vlákninu. Pravidelné a energeticky vyvážené stravovanie prispieva k celkovému fyzickému zdraviu ľudského organizmu.
Avšak pri znižovaní krvnému tlaku existujú aj niektoré potraviny, ktoré sú pri tom veľmi nápomocné. Sú nimi napríklad cesnak, cibuľa, ryby, strukoviny a obilniny, mandle a orechy, citróny a grapefruity, jablká a banány, včelí med, horká čokoláda a kakao.

hypertenzia

Prevencia hypertenzie je možná

Dostatočná pohybová aktivita

Do svojho denného režimu by ste mali zahrnúť aj nejakú pohybovú aktivitu. Dlhšie prechádzky, krátky beh, či cvičenie jedenkrát denne je zdraviu veľmi prospešné.

Zníženie stresových faktorov

Stres vo všeobecnosti neprospieva ľudskému organizmu. K zvýšenému stresu sa priraďuje aj uponáhľaný životný štýl. Spôsobuje to, že ľudia často nestíhajú, sú pod veľkým tlakom, čo vyvoláva väčšinou negatívne emočné stavy. Preto by ste sa mali stresovým situáciám čo najviac vyhýbať.

Obmedzenie požívania alkoholu a fajčenia

Jedným z neposledných opatrení je obmedzenie požívania alkoholu a fajčenia. Ich pôsobenie v ľudskom tele je častokrát nebezpečné, najmä vo vyšších koncentráciách. Je známe, že alkohol a cigarety vylučujú do organizmu škodlivé látky, ktoré sa usádzajú v cievach a postupne ich zužujú. Následne pri prietoku krvi je vytváraný väčší tlak, a tak vzniká hypertenzia.

Vysoký krvný tlak patrí v súčasnosti medzi veľmi závažné ochorenia. Síce jeho presná príčina nie je známa, existuje mnoho rizikových faktorov prispievajúcich jeho vzniku. Preventívne opatrenia sú zamerané najmä na udržanie normálnej hodnoty krvné tlaku a patria sem správna výživa, pohybové aktivity, málo stresu a obmedzenie fajčenia a alkoholu.

Text: Mgr. Mária Gloneková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button