PoistenieVšeobecnéZdravie

Pýtajte si u lekára tento recept

Elektronické zdravotníctvo prekvapivo šetrí čas a energiu

Nočná mora všetkých pacientov, ktorí si musia vystáť rad v čakárni u lekára iba kvôli nutnosti opakovaného predpisovania potrebných liekov, je minulosťou. S príchodom elektronického zdravotníctva sa pozdvihla jeho úroveň, aspoň čo sa komfortu pacientov týka. Ak ste si doteraz chodili pravidelne do ambulancie pre recept, viac už nemusíte. Na scénu prišiel takzvaný opakovaný elektronický recept – „eRecept“, na základe ktorého vám v lekárni vydajú liečivo na počkanie bez nutnosti opätovnej návštevy lekára.

Znie to až neuveriteľne, ale po novom stačí pacientovi navštíviť ambulanciu jedenkrát na to, aby mu odborník predpísal lieky na jeden celý rok dopredu. Výrazne to ušetrí čas aj samotným lekárom. Pacienti sa tak nemusia  v čakárni predbiehať so sklopeným zrakom a slovami: „Prepáčte, idem si dať iba predpísať lieky.“

Vydávanie liekov je bezpečné a pohodlné

Opakovaný recept sa od toho bežného odlišuje najmä tým, že nie je papierový, ale do lekárne je posielaný elektronicky. Takáto forma výrazne predchádza jeho strate či poškodeniu. Lekár ho môže vystaviť s platnosťou až na dobu 365 dní. Takýto recept však musí obsahovať aj iné náležitosti, ako napríklad počet povolených opakovaní výberu predpísaného lieku. Inými slovami – musí na ňom stáť, koľkokrát za uvedené obdobie môže lekárnik predpísané liečivo pacientovi vydať. Poslednou informáciou na opakovanom recepte je takzvaná periodicita vydávania, čo v preklade znamená, s akým najmenším časovým odstupom je možné ho v lekárni použiť.

Nová zložka v Ibalgine môže spôsobiť vážne zdravotné problémy

Čítaj tu

Na ktoré lieky sa vzťahuje?

Takýto recept sa vzťahuje na rôzne druhy liekov a zdravotníckych pomôcok na takmer všetky diagnózy, pri ktorých sa vyžaduje pravidelne užívanie rovnakého liečiva. Takýto recept výrazne šetrí čas pacientom aj lekárom, avšak nie je možné vystaviť ho na liek, ktorý sa bude vo všeobecnosti užívať po prvýkrát. Rovnako naň nepredpíšu antibiotiká, psychotropné alebo omamné látky. Presný zoznam „zakázaných“ farmaceutík definuje vyhláška. Na jedenkrát si môžete vybrať nanajvýš jednu dávku, ktorá je určená maximálne na trojmesačné užívanie a na jeho vydanie postačí preukaz poistenca alebo občiansky preukaz s čipom.

opakovaný recept
Opakovaný recept ušetrí aj čas strávený v lekárni

Platí recept vydaný v uplynulom roku?

S vydávaním takzvaného opakovaného „eReceptu“ a jeho zavedením do praxe sa však na prelome rokov vyskytli aj problémy s jeho platnosťou. Ak ste napríklad koncom roku 2018 dostali takto predpísané lieky na nadchádzajúce obdobie v roku 2019, alebo ste zmenili zdravotnú poisťovňu, lieky vám v lekárni nemusia vydať a predstavitelia zdravotných poisťovní sa zhodujú v tom, aby ste si tento dali predpísať znovu.

O príspevok 100 eur na opravu zubov musíte písomne požiadať

Čítaj tu

Opakované recepty nie sú samozrejmosťou

Je iba na samotnom lekárovi a jeho zvážení, či pri vašej diagnóze siahne po elektronickom opakovanom recepte alebo nie. Odborníci si na novinku v zdravotníctve pomaly zvykajú a pacienti si ju pochvaľujú, pretože mnohým ubudla nutnosť chodiť pravidelne k lekárovi iba kvôli predpísaniu liekov. Skúste si ho pri najbližšej návšteve ordinácie vypýtať. Ušetríte si mnoho času a námahy. Pri akejkoľvek zmene zdravotného stavu však situáciu nepodceňujte, zabudnite na predpísaný cyklický recept a nechajte sa radšej opakovane vyšetriť lekárom.

Čo vás trápi? Aké sú najčastejšie otázky o dôchodkoch?

Čítaj tu

Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button