VšeobecnéZdravie

Nová zložka v Ibalgine môže spôsobiť vážne zdravotné problémy

ŠÚKL varuje: Najznámejšia ružová tabletka má novú pomocnú látku

Jeden z najpoužívanejších voľnopredajných liekov proti bolesti má novú zložku, ktorá môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie pacientom s intoleranciou laktózy a glukózy. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vydal dňa 21. januára 2019 na svojej webovej stránke oznámenie, prostredníctvom ktorého žiada pracovníkov všetkých lekárni, aby svojich klientov o zmene informovali.

Varovanie sa týka liekov Ibalgin 200 a Ibalgin 400. Obsahujú totiž novú pomocnú látku – takzvaný monohydrát laktózy, ktorý sa nesmie podávať pacientom trpiacim zriedkavými dedičnými poruchami, akými sú intolerancia galaktózy, deficit laktázy či porucha absorpcie glukózy a galaktózy. Inými slovami, ak si váš organizmus nevie poradiť s mliečnym cukrom a trpíte intoleranciou laktózy, prípadne glukózy, užitie nového Ibalginu vám môže spôsobiť nemalé zdravotné ťažkosti.

Čo vás trápi? Aké sú najčastejšie otázky o dôchodkoch?

Čítaj tu

Čím možno nahradiť Ibalgin?

Najznámejšiu ružovú tabletku tlmiacu miernu až stredne silnú bolesť na báze účinnosti ibuprofénov môžete bezpečne nahradiť inými liekmi, napríklad Nurofenom. Avšak aj tu platí, že pri kúpe akéhokoľvek voľnopredajného analgetika je potrebné poradiť sa s lekárnikom a pripomenúť mu diagnózy či alergie, ktorými trpíte. Žiadne lieky sa totiž nesmú užívať svojhlavo.

Kedy pomôže paracetamol

Miernu bolesť hlavy, zubov, ale aj dolných končatín a zvýšenú teplotu zvládnu dobre prípravky vyrobené na báze paracetamolu, akými sú Paralen, Medipyrin alebo Panadol. Pri týchto preparátoch je veľmi dôležité nepredávkovať sa – keďže paracetamol je najčastejšia účinná látka obsiahnutá napríklad v horúcich rozpustných nápojoch určených proti chrípke alebo ich tabletkovej verzii (Paralen Grip alebo TheraFlu). Maximálna efektívna dávka je jedna tableta v priebehu štyroch až šiestich hodín. Pokiaľ, ľudovo povedané „nezaberá“, kombinovať ju môžete s prípravkami na báze ibuprofénov, ako napríklad Brufen. Nie však skôr ako po uplynutí dvoch hodín od užitia.

lieky prosti bolesti
Na rôzne bolesti pomôžu rôzne voľnopredajné lieky. Kombinujte striedmo.

Ako ušetriť na liekoch a zdravotníckych pomôckach?

Čítaj tu

Účinná látka ibuprofén

Tlmí ľahkú až stredne silnú bolesť končatín, hlavy, zubov, ale aj menštruačné bolesti či poúrazové rany. Na rozdiel od paracetamolových liečiv má aj antireumatické a protizápalové účinky. Ich vyššia koncentrácia je však obsiahnutá najmä v liekoch na lekársky predpis. Maximálna účinná dávka lieku je 400 mg ibuprofénu na jedno užitie. Dávajte preto pozor pri kombinácií nasledovných liečiv, mohli by ste bezpečnú hranicu ľahko prekročiť – Brufedol, Brufen, MIG-400, Ibalgin, Ibuprofen 400 Stada, Ibuprofen dr. Max, Modafen alebo Nurofen. Užite v priebehu štyroch hodín vždy iba jeden z nich.

Kedy zachraňuje Acylpyrin

Voľnopredajné lieky účinné vďaka prítomnosti kyseliny acetylsalicylovej, akými sú známy Anopyrin Aspirin, Acylpyrin alebo aj Vasopirin, pomáhajú pacientom zvládnuť najmä bolesť – a to už od miernej až po tú stredne silnú. Celé generácie ich však poznajú ako pomocníka aj proti horúčke či takzvanej „opici“, keďže v spojení s väčším množstvom vody porazia aj akékoľvek žalúdočné problémy.

Aj účinná látka má svoj strop

Mnohí ľudia sú v záchvate neutíchajúcej bolesti schopní užiť viac tabletiek naraz v domnienke, že sa im rýchlejšie uľaví. Takýmto majstrom sa občas stane každý z nás, keď si nevieme dať rady s boľavým zubom, hlavou alebo krížami. V prípade lieku Ibalgin je najvyššia bezpečná koncentrácia práve 400 mg. Dávkovanie vyššieho množstva povedie, namiesto očakávaného rýchlejšieho efektu na zvládnutie bolesti, k prejaveniu všetkých jeho nežiaducich účinkov, a to hlavne na žalúdok a celú tráviacu sústavu. Na rôznu bolesť platia rôzne lieky. Pokiaľ si chcete sami naordinovať účinnú medicínu, je dobré vedieť, aký liek na ktorú platí.

Žiadnu bolesť sa neoplatí klamať voľnopredajnými analgetikami dlhšie ako štyri dni. Lieky nie sú cukríky, ale chemická bomba a bolesť v skutočnosti neliečia.

Jednoduchý test vám môže zachrániť život

Čítaj tu

Text: Alena Kytková
Zdroj: Sukl.sk
Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button