Srdce a cievyZdravie

Rizikový vysoký cholesterol

Prečo je nutné ho skrotiť?

Vysoký cholesterol je verdikt, ktorý väčšina z nás pri preventívnej prehliadke s obavou očakáva. Tí, ktorí si podobný ortieľ z úst lekára už vypočuli, veľmi dobre vedia, čo bude nasledovať – zmena stravovacích návykov a životného štýlu. Ženy sú väčšinou disciplinovanejšie a snažia sa podobné odporúčania jednoducho akceptovať. Horšie sú na tom muži, ktorí sa so stravou bohatou na tuky len veľmi neradi lúčia. Viete, prečo je vysoká hladina cholesterolu v krvi nebezpečná a kedy sú jej hladiny naozaj alarmujúce?

Dlhodobo zvýšená hladina cholesterolu v organizme spôsobuje upchávanie tepien – aterosklerózu. Jeho nadbytok sa totiž vďaka nezdravému životnému štýlu nemá ako dostať z organizmu von a usadzuje sa na ich vnútorných stranách. Spôsobuje tak ich postupné zužovanie, ktoré podstatne sťažuje cirkuláciu krvi. Výsledkom sú nepriechodné cievy, srdcový infarkt, nedokrvenie dolných končatín, mozgová mŕtvica, ale aj porucha erekcie u mužov či problémy s obličkami a pečeňou. Neblahá povesť takzvaného zlého cholesterolu je tak opodstatnená.

Zdravé hodnoty sú nízke

Výška hladiny cholesterolu v krvi sa nedá paušalizovať. Pre pacienta s už rozvinutým srdcovocievnym ochorením predstavuje aj hodnota nad 2 mmol/l zvýšené riziko kardiovaskulárnej poruchy, zatiaľ čo pre zdravého človeka je v poriadku hladina v rozmedzí  3 – 4 mmol/l. Za všeobecne rizikové sa však považujú hodnoty nad 6,2 mmol/l. Dôležitú úlohu pri posudzovaní miery ohrozenia zdravotného stavu pacienta však zohráva takzvaný  „Stupeň kardiovaskulárneho rizika“, ktorý sa dá veľmi presne vypočítať, ak zohľadníme pacientov vek, pohlavie, hodnotu cholesterolu v krvi a hodnotu systolického krvného tlaku. Posledným údajom k celkovému výsledku je fajčenie. V Európe sa spomínaný lekársky postup nazýva „Score“ a stanovuje mieru nebezpečia smrteľnej srdcovocievnej príhody v najbližších desiatich rokoch. Za veľmi vysoké riziko je považovaný výsledok nad 10, naopak, nízke riziko predstavuje skóre menej ako 1.

ateroskleróza, cholesterol
Tučné ryby pomáhajú znížiť cholesterol

Chráňte cievy bez liekov

Za hromadením cholesterolu v organizme stoja najmä nasýtené mastné tuky. Nájdete ich v potrave živočíšneho pôvodu vrátane tučných mliečnych výrobkov a v jedlách s vysokým obsahom tuku – v margarínoch, zákuskoch, sladkom pečive či sladkostiach. Za rizikové sa považujú aj transmastné kyseliny, ktoré sa v prirodzenej strave nevyskytujú, avšak vznikajú najčastejšie prípravou jedál napríklad vyprážaním či používaním stužených rastlinných tukov. Zdravé hodnoty cholesterolu v krvi dosiahnete vylúčením rizikových potravín z jedálnička a ich nahradením zdravými tukmi. Pomôže vám konzumácia tučných rýb, rybieho oleja či vlašských orechov. Pri varení sa odporúča používať repkový či olivový olej. Kľúčová je aj samotná príprava jedál. Za najzdravší spôsob sa považuje varenie, dusenie a pečenie.

Na cholesterol pomôže pohyb

V každom organizme sa vyskytuje aj takzvaný dobrý cholesterol, ktorý sám dokáže veľmi účinne znižovať hladinu toho zlého. V tele funguje ako pomyselná metla, ktorá čistí naše cievy. Môžeme ho prijať spolu so zdravými tukmi alebo si ho vyrobiť pravidelným pohybom. Už polhodinové rýchle prechádzky trikrát týždenne stačia na jeho dostatočnú produkciu. Najdôležitejším faktorom pri akejkoľvek aerobnej aktivite za účelom zvyšovania dobrého cholesterolu v krvi je však poriadne spotenie sa.

Text: Alena Kytková
Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button