JanuárZáhrada

Rozmnožujeme muškáty odrezkami

Teraz je ten správny čas

Muškáty sú nádherné, bohato kvitnúce trvalky a patria k základným pilierom balkónovej a terasovej výsadby. Aj keď svojim tradičným zjavom dominujú najmä vidieckemu štýlu, nevyhýbajú sa im ani v modernej záhradnej architektúre. Dômyselne dopĺňajú strohý vzhľad novodobých domov, a svojou farebnosťou vytvárajú vítaný kontrast k najviac preferovaným odtieňom zelenej farby v súčasnosti.

Pelargónia (ľudovo muškát) bola do Európy dovezená pred viac ako 300 rokmi priamo z Afriky, odkiaľ pochádza väčšina jej odrôd. Z botanickej záhrady, kde bola pôvodne vystavovaná ako exotická rastlina, sa postupne rozšírila do okien či záhrad naprieč celým kontinentom. Dodnes je veľmi obľúbenou balkónovou stálicou. Pre svoju nenáročnosť a celoročné kvitnutie neohrozujú jej miesto ani nové, modernejšie druhy terasových trvaliek.

Jednoduché množenie

Pokiaľ ste sa v neskorú jeseň rozhodli prezimovať aspoň jeden či dva truhlíky ťahavých muškátov, práve v januári je ten správny čas na ich ostrihanie a rozmnoženie. Aj váš dom môže vyzerať ako vystrihnutý z rakúskeho filmu, a to s minimálnou námahou a takmer nulovou investíciou. Skúsite to s nami?

Budeme potrebovať:

  • stimulátor rastu – prášok na podporu rýchleho vytvorenia kvalitnej koreňovej sústavy*,
  • nádobu so substrátom, prípadne „zakoreňovače“,
  • čisté záhradkárske nožnice alebo ostrý nôž,
  • samotné odrezky odobraté z materskej rastliny.

Odoberanie odrezkov

Skôr, ako prevedieme omladzujúci radikálny jarný rez zazimovaných minuloročných rastlín, skontrolujeme ich celkový zdravotný stav. Odrezky, vhodné na rozmnožovanie, majú ideálnu dĺžku 8 až 10 cm, musia byť vyzreté (nie príliš mäkké) a mali by obsahovať tri až štyri lístky. Rez vedieme pod posledným listovým kĺbom mierne zošikma. Posledný lístok odstránime a stonky zbavíme prípadných kvetov. Takto pripravený, zdravý a silný odrezok, ponoríme do rastového stimulátoru. Následne ho zapichneme do vopred pripraveného substrátu približne do hĺbky troch centimetrov. Zeminu okolo mladej rastlinky jemne pritlačíme a polejeme. Nádoby uložíme na teplé, suché a svetlé miesto. Pôdu nenecháme nikdy vyschnúť, avšak vyhýbame sa premokreniu. Nové rastlinky by mali zakoreniť v priebehu troch týždňov či jedného mesiaca.

Po odobratí potrebného množstva vhodných odrezkov ostriháme materskú rastlinu a necháme do jari odpočívať.

Pestovanie muškátov
Muškáty môžeme rozmnožovať odrezkami

Prebudenie zazimovanej rastliny

Celková revitalizácia muškátov po zime je nenáročná činnosť, za ktorú sa nám poďakujú zdravým rastom a bohatým kvitnutím od jari až do prvých mrazov. Po dôkladnom  januárovom zostrihaní sa v mesiaci marec púšťame do ich presádzania. Rastlinu smelo vyberieme z pôvodného substrátu, dôkladne ju očistíme od všetkých suchých častí  a skrátime jej korene približne o polovicu. Takto pripravené trvalky ponoríme na dve až tri hodiny do roztoku vody a hnojiva na báze humínových a fulvových kyselín*. Rastlinky tak získajú všetky potrebné živiny pre svoj budúci rast a podstatne rýchlejšie sa zregenerujú zo šoku z presadenia. Takto pripravené ich opäť vysadíme do okrasných nádob a zalejeme zvyšným výluhom. Vďaka soľnému kúpeľu nám muškáty spoľahlivo zakorenia a približne do dvoch týždňov zdvojnásobia svoju veľkosť.

Krása pelargónii dokonale vynikne vo všetkých typoch kvetináčov – od tradičných drevených či hlinených truhlíkov, cez romantickú keramiku a kov, až po avantgardné betónové nádoby továrenského štýlu.

*rastový stimulátor, rovnako ako hnojivá na báze humínových a fulvových kyselín, kúpite v ktoromkoľvek záhradkárstve či hypermarkete. 

Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button