JanuárZáhrada

Záhrada v januári krok za krokom

Kalendár úspešného záhradkára

Vášnivý záhradkár nikdy nespí. A keď spí, sníva o svojej záhrade. Vypestovať dokonalú zeleň a záplavu trvaliek, trvá niekedy roky. Budúci úspech poctivého snaženia sa spočíva v jeho dôkladnom plánovaní. S naším diárom rozhodne na nič nezabudnete a z výsledkov, v podobe zeleňou a zdravím prekypujúcej záhrady, sa budete tešiť každý mesiac v roku. Začať plánovať záhradu treba však už v zime.

Január považujeme tradične za studený a nehostinný mesiac. Jeho krása sa ukrýva práve v ľadovosti doplnenej o občasné slnečné lúče. Prvý mesiac v roku naznačuje začiatok celkom nového cyklu v prírode, aj keď záhrada ešte spí. Je preto dôležitým časom plánovania, snívania a dôkladných príprav.

Kontrola záhrady

Pokiaľ to počasie dovolí, skontrolujte stav svojej záhrady. Nadzemné časti mnohých minuloročných trvaliek definitívne odumreli a na záhonoch a trávniku môže ležať posledné popadané lístie. Dôkladne vyhrabte a vyčistite záhony a zostrihajte vyschnuté rastliny. Chráňte nepichľavé ihličnaté stromy a kry pred hladnou divou zverou. Na ich zakrytie dobre poslúžia husté textilné sieťky či ľanové vrecia.

Záhrada v januári
Život v zimnej záhrade

Pozbierajte vianočné dekorácie, osloboďte stromy a kry od nánosov snehu a naplňte krmivom vtáčie búdky.

Výsadbu plánujte teraz

Zamyslite sa nad záhonmi, prípadne nevyužitými či prázdnymi miestami v záhrade. Teraz je skutočne najvyšší a najvhodnejší čas uvažovať nad založením novej bylinkovej záhrady či doplnením trvalkového záhonu novým druhom. Netreba zabúdať ani na letničky, ktoré sa začínajú siať už onedlho. Mnoho rastliniek si dokážete úspešne vypestovať v predstihu sami (Podrobný návod, ako uspieť pri pestovaní rastlín zo semien, prinesieme v mesiaci Február). Január je vhodný mesiac na vytvorenie zoznamu želaného osiva a semien (kvety, bylinky či zelenina) a na ich objednanie. Preto využite dlhé zimné večeri a predstavte si všetky zmeny, ktoré chcete tento rok v záhrade uskutočniť. Dôkladne si ich zaznačte.

Výborným nápadom je aj rýľovanie nahrubo. Pokiaľ ste sa plánovaním rozhodli pre nový záhon a chystáte sa objednávať semená, pripravte si pôdu už teraz. Burina tak bude mať dostatok času poriadne vymrznúť a vy budete mať priestor pre novú záhradku stále pred očami.

Starostlivosť o muškáty

Skontrolujte zdravotný stav zazimovaných muškátov. Odoberte odrezky na rozmnožovanie a materské rastliny radikálne zostrihajte.

Prečítajte si tiež: Rozmnožujeme muškáty odrezkami

Tipy na krajšiu záhradu

Zdá sa vám záhradka v januári akási pustá? Dobre si prezrite miesta, ktoré potrebujú oživiť. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi a budúci rok, o takomto čase, môžu prázdne kúty zdobiť trvalky, ktorých krása vynikne práve v januári.

Pestujeme Čemericu
Čemerica kvitne v januári

Čemerica čierna (Helleborus Niger) – skutočná ozdoba zimnej záhrady a nenáročná trvalka. Kvitne od decembra do konca apríla. Obľubuje mierne slnko aj polotieň. Najviac sa jej darí pod korunami listnatých stromov. Dorastá do výšky 30-40 cm. Rozrastá sa do šírky 40 cm. Neznáša presádzanie, preto jej vyberte pokojné miesto pre život, na ktorom vydrží bezmála niekoľko rokov. Zo semien sa pestuje ťažko, preto odporúčame sadenice zakúpiť v záhradníckom centre. Sadiť do voľnej pôdy sa dá od jari do neskorej jesene.

Snežienky v záhrade
Snežienka kvitne aj pod snehom

Snežienka (Galanthus Nivalis)  – cibuľky snežienok je možné vysádzať hneď po ich odkvitnutí, t.j. v marci, alebo neskôr na jeseň spolu s ostatnými cibuľovinami. Dajú sa pestovať v nádobách rovnako dobre ako vo voľnej pôde. Doba kvitnutia je od januára do začiatku marca.

Okrasa zimnej záhrady
Dráč ozdobí zimnú záhradu

Dráč Thunbergov Carmen – nenáročný a neopadavý ker sýtej fialovo-bordovej farby, dorastajúci do výšky 1,5 – 2 m. Obľubuje slnečné stanoviská, avšak dobre znáša aj polotieň. Vďaka svojej nezvyčajnej farebnosti sa spolu s čemericou či snežienkami bude v zimnej záhrade pôvabne vynímať.

 

 

Zdroj: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button