Koronavírus

Očkovací bonus 300 eur dostane viac seniorov

Skrátili intervaly medzi druhou a treťou dávkou a sprístupnili očkovanie bez registrácie

Podmienkou pre získanie 300-eurového finančného bonusu za očkovanie je podanie tretej dávky vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Ministerstvo zdravotníctva SR skrátilo čakací interval medzi druhou a treťou dávkou zo šiestich mesiacov na tri. Pre zaočkovanie sa treťou dávkou už nie je potrebné sa registrovať, seniori sa môžu preočkovať aj v ktoromkoľvek vakcinačnom centre. Postačí im preukázať sa digitálnym covid preukazom.

V najbližších dňoch dostane pozvánku na očkovanie treťou dávkou približne jeden a pol milióna ľudí. Mnohým seniorom však nie je jasné, v akom časovom odstupe od druhej dávky či prekonania ochorenia môžu absolvovať zaočkovanie treťou dávkou, prípadne na aký vysoký finančný bonus majú nárok.

Ako dlho po druhej dávke môžem dostať tretiu?

Kým donedávna bolo odporúčané očkovanie treťou – posilňujúcou dávkou vakcíny najskôr po pol roku od podania druhej, po novom odporúča Ministerstvo zdravotníctva preočkovanie už po troch mesiacoch. Podľa slov ministra zdravotníctva sa tým Slovensko pripojilo k ostatným krajinám sveta, ktoré prehodnotili časový odstup medzi jednotlivými vakcínami z dôvodu nástupu nového variantu – omikronu a interval na základe relevantných vedeckých štúdií skrátili.

Nárok na odmenu 300 eur však majú iba tí seniori, ktorí sa treťou dávkou zaočkujú do konca roka 2021 alebo sa zaregistrujú do čakárne a vakcináciu absolvujú najneskôr do 15. januára 2022.

Podmienky nároku na očkovací bonus v sume 300 a 200 eur

Čítaj tu

Musím sa na tretiu dávku zaregistrovať do čakárne?

Nie. Treťou dávkou je možné sa zaočkovať v ktoromkoľvek vakcinačnom centre aj bez predošlej registrácie. Postačí sa preukázať digitálnym covid pasom. Stále je však možná aj cesta registráciou v čakárni a očkovaním v pridelenom termíne.

Prekonal som kovid, kedy môžem ísť na preočkovanie treťou dávkou?

Ministerstvo zdravotníctva neodporúča očkovanie treťou dávkou štyri týždne po prekonaní covidu. Vysvetľuje to tým, že sa po prekonaní v tele vytvárajú protilátky, ktoré fungujú podobne ako dávka vakcíny. Neznamená to však, že doočkovanie treťou dávkou aj krátko po ochorení je zakázané.

„V prípade, ak si osoba žiada podať tretiu posilňovaciu dávku aj napriek prekonaniu ochorenia, bude jej podanie dávky umožnené,“ vysvetľuje rezort v usmernení pre očkovanie posilňujúcou dávkou. „Vo väčšine prípadov nehrozí, aby prekonanie ochorenia znemožnilo dodržanie zákonom stanovených termínov a zároveň vyplatenie pomoci seniorom vo výške 200 alebo 300 eur,“ tvrdí tlačový odbor.

Slovenská spoločnosť infektológov tiež radí počkať aspoň štyri týždne od odznenia posledných príznakov.

odmena za očkovanie
Očkovací bonus v hodnote 300 eur dostanú seniori za tretiu dávku

Som zaočkovaný dvomi dávkami, na tretiu sa nechystám. Dostanem očkovací bonus?

Záleží od toho, kedy sa osoba dala zaočkovať druhou dávkou. Ak to bolo v termíne pred 30. júnom 2021 a na tretiu dávku ísť nechce, nárok na finančnú odmenu za očkovanie nemá.

Ak však prvé a druhé očkovanie absolvovala v čase od 30. júna 2021, má nárok na bonus vo výške 200 eur.

Ak sa ale predsa len rozhodne absolvovať tretiu dávku do konca roka (nezáleží pritom na tom, kedy dostala druhú dávku), resp. za zaregistruje do čakárne a na tretie očkovanie pôjde do 15. januára 2022, má nárok na očkovací bonus v sume 300 eur.

Poisťovňa hradí ošetrenie pacienta aj v domácich podmienkach

Čítaj tu

Už som zaočkovaný tromi dávkami, aký je ďalší postup?

Na základe údajov uvedených pri registrácii na vakcináciu v Národnom centre zdravotníckych informácií (NCZI) vám automaticky príde odmena za očkovanie vo výške 300 eur poštovou poukážkou domov na adresu. Nie je nutné sa nikde opätovne registrovať.

Prvé odmeny začnú posielať už v decembri aktuálneho roku.

Koľko dostanem za druhú dávku?

Za očkovanie druhou dávkou kedykoľvek od 30. júna 2021 do 15. januára 2022 prislúcha odmena 200 eur. Platí to aj v prípade registrácie na vakcináciu do čakárne.

Koľko dostanem za prvú dávku?

Bonus v sume 200 eur dostanú všetci, ktorí sa dali zaočkovať prvou dávkou v termíne od 25. novembra 2021 do 31. decembra 2021 alebo sa do konca roka na túto dávku zaregistrujú a očkovanie absolvujú do 15. januára 2022. Ak sa človek zaočkoval prvou dávkou do 24. novembra 2021, nárok na pomoc má len vtedy, ak sa do konca roka zaočkuje druhou dávkou, alebo sa zaregistruje do čakárne a preočkovanie absolvuje do 15. januára 2021.

Aké zmeny dôchodkov sa chystajú?

Čítaj tu

Koľko dostanem za jednorazovú vakcínu?

Výška bonusu za jednorazovú vakcínu je taktiež 200 eur a dostanú ju seniori, ktorí do konca roka absolvujú podanie jednodávkovej vakcíny, ale zároveň sa dajú preočkovať posilňujúcou dávkou najneskôr do 1. marca 2022.

V januári budem mať 60 rokov, mám nárok na odmenu?

Nie. V súčasnosti sú podmienky nastavané tak, že odmenu za očkovanie získajú iba tí, ktorí dovŕšia 60 rokov najneskôr do konca roka 2021.

Text: Alena Kytková
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button