TvárZdravie

Sivý zákal dokáže pekne potrápiť

Zdá sa vám, že horšie vidíte? Skúste navštíviť odborníka

Sivý zákal, odborne pomenovaný katarakta, je pomerne závažné očné ochorenie. Síce je nebolestivé, ale spôsobuje veľmi nepríjemné pocity. Toto ochorenie má za následok zlý priechod svetla do očného prostredia. Môže postihnúť jedno alebo obe oči.

Sivý zákal sa delí podľa toho, v ktorej časti šošovky vznikol. Môže byť v jadre šokovky (Nukleárna katarakta), na vonkajšej časti šošovky (Kortikálna katarakta), alebo v obale, ktorý obklopuje šošovku (Maturitná katarakta).

Príčiny ochorenia

Jednoznačná príčina vzniku zakalenia šošovky nie je známa. Avšak odborníci sa zhodujú v tom, že sa jedná o prejav starnutia ľudského oka. Existujú určité rizikové faktory, ktoré tento jav urýchľujú. Patria medzi ne: krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť korigovaná vysokými dioptriami, užívanie niektorých liekov, zápaly či úrazy oka, nezdravý životný štýl a zlá životospráva, ale aj niektoré ochorenia ako napríklad cukrovka.

Príznaky a prejavy

Spočiatku ostáva skrytý a človek nepociťuje žiadne obmedzenia. Nemá žiadne opuchy, podráždenie ani bolesti očí. Po čase však dôjde k zväčšeniu chyby, čo sa prejavuje zakalením očnej šošovky, buď dožlta alebo dosiva. Tým dochádza k zhoršeniu videnia, najmä znížením zrakovej ostrosti, zvýšením citlivosti na ostré svetlo, zahmleným, zastreným alebo dvojitým videním. Taktiež môže nastať aj zmena vo vnímaní farieb (jasnosť farebného spektra).

katarakta
Sivý zákal dokáže pekne potrápiť.

Výskyt a diagnostika

Môže vzniknúť v každom veku, ale najrizikovejšiu skupinu tvoria ľudia vo vyššom veku (60 rokov a viac). Rozdelene podľa pohlavia postihuje rovnako ženy aj mužov. Vyšetrenie na zistenie tohto ochorenia vykonáva odborný lekár – oftalmológ. Pri podozrení na sivý zákal sa vyšetrí hlavne zraková ostrosť a očné pozadie so zameraním na ostrosť zrakového centra.

Liečba

Sivý zákal nemožno odstrániť pomocou liekov ani okuliarmi. Ich použitím možno na krátku dobu spomaliť postup tohto ochorenia, jedinou možnosťou ako sa ho zbaviť je podstúpenie operačného zákroku. Operácia je šetrná a nebolestivá, a možno ju vykonať aj ambulantne. Počas zákroku sa pomocou ultrazvuku alebo lasera zakalená šošovka z oka odstráni. Následne sa miesto vyčistí a do oka sa vloží nová umelá šošovka. Keďže umelá šošovka je presne vybrúsená podľa presných meraní, je možné prostredníctvom tohto zásahu odstrániť u človeka diagnostikovanú krátkozrakosť či ďalekozrakosť.

Prevencia

Sivý zákal patrí medzi ochorenia, ktoré sú spojené s pribúdajúcim vekom človeka. Preto sa mu zrejme nikto nevyhne. Jedinou radou týkajúcou sa prevencie je chrániť si svoj zrak a nepreťažovať ho. Je veľmi prospešné dopriať uvoľnenie a odpočinok aj vašim očiam.

Text: Mgr. Mária Gloneková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button